جام دیویس؛ رقابت های تنیس در رده ملی

Image caption نواک جکوویچ امید اصلی صربستان در مسابقات جام دیویس است

پس از پایان تورنمنت تنیس آزاد امریکا این هفته نوبت به رقابت های جام دیویس است، مسابقاتی که در آن تنیس بازهای برتر مرد، در قالب تیم های ملی کشورشان با یگدیگر به رقابت می‌پردازند.

این هفته مسابقات از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخودار است و همین امر سبب شده است که نواک جوکوویچ و رافائل نادال، فینالیست و قهرمان مسابقات تنیس آزاد امریکا و مردان اول و دوم تنیس دنیا در کمتر از یک هفته خود را آماده رقابت برای تیم های ملی کشورشان کنند.

این مسابقات در مناطق و گروه های متعدد و به میزبانی کشورهای مختلفی انجام می‌شود. جدول اصلی گروه جهانی که بالاترین سطح مسابقات است و بقیه تیم ها برای رسیدن به آن تلاش میکنند، این هفته با برگزاری دیدارهای مرحله نیمه پایانی پیگیری می‌شود.

صربستان که پشتش به جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان، گرم است در برابر کانادایی قرار می‌گرد که دور قبل اسپانیا قهرمان پنج باره این مسابقات را حذف کرده است. در سوی دیگر جدول هم تیم جمهوری چک مدافع عنوان قهرمانی، آرژانتین دیگر تیم حاضر در مرحله نیمه پایانی را میزبانی می‌کند.

اما جدول حذفی گروه جهانی که تیم ها برای رسیدن به گروه اصلی جهانی در آن به رقابت می‌پردازند نیز این هفته با اهمیت زیادی پیگیری می‌شود، در دیدارهای مهم اسپانیا موفق ترین تیم سالهای اخیر، با کمک رافائل نادال، دارنده ۱۳ عنوان قهرمانی گرنداسلم، به مصاف تیم اوکراین می‌رود.

بریتانیا نیز موفق شده است اندی ماری، قهرمان ویمبلدون را برای رقابت با کرواسی با خود همراه کند. تیم سوئیس نیز میزبان اکوادور است.

هرچند راجر فدرر، یکی از موفق ترین بازیکنان تاریخ تنیس با ۱۷ عنوان گرنداسلم، سوئیس را همراهی نمی‌کند اما استنیسلاس واورینکا نفر دوم تنیس سوئیس که هفته پیش با رسیدن به نیمه پایانی آزاد امریکا آمادگی خود را نشان داد، امید اول کشورش برای پیروزی در رقابت پیشرو است.

در دیگر دیدارهای این گروه، اتریش در برابر هلند، آلمان در برابر برزیل، استرالیا در برابر لهستان، بلژیک در برابر اسرائیل و ژاپن تنها نماینده آسیا در برابر کلمبیا قرار می‌گیرند.

تیم ملی تنیس ایران که در گروه سوم آسیا/اقیانوسیه قرار دارد نیز برای شرکت در این رقابت ها به امارات متحده عربی رفته است.

تعداد ۸ تیم حاضر در این مرحله در قالب دو گروه ۴ نفر به رقابت میپردازند، ۲ تیم اول هر گروه طی یک جدول ۴ نفره دیگر به رقابت خود ادامه میدهند تا در نهایت ۲ تیم برتر جواز حضور در گروه دوم آسیا/اقیانوسیه در سال ۲۰۱۴ را کسب کنند.

تیم ایران که در گروه A این مسابقات با مالزی، هنگ کنک و عمان قرار دارد، در دیدار اول خود به مصاف مالزی رفت که در مجموع با نتیجه ۲ بر ۱ بازی را واگذار کرد، در دیدار دوم اما تیم ایران موفق شد ۳ بر ۰ به راحتی تیم عمان را از پیش رو بردارد، امروز نیز تیم ایران به مصاف تیم هنگ هنک میرود که در ۲ بازی اول خود عمان و مالزی را به ترتیب با نتایج ۲ بر ۱ و ۳ بر ۰ مغلوب کرده است.

شاهدان خالدن، انوشا شاهقلی، اشکان شکوفی، فرشاد طلاور و سعید احمدوند به عنوان مربی اعضای تیم ایران را در این سری از مسابقات تشکیل داده اند.

گفتنی است گروه B این مسابقات متشکل از تیم های امارات متحده عربی، جزایر پسفیک، کامبودیا و ویینتام می باشد.