جام دیویس و ناکامی تنیس ایران

Image caption اشکان شکوفی، به عنوان یکی از مربیان تیم ملی ایران، در این دوره از رقابت ها حضور یافت

تیم ملی تنیس ایران که برای شرکت در مسابقات جام دیویس دسته سوم منطقه آسیا/اقیانوسیه به دوبی رفته بود، با قبول ۲ شکست و به دست آوردن ۱ پیروزی موفق به صعود از جدول خود نشد و بدین ترتیب شانسش را برای حضور در دسته دوم منطقه آسیا/اقیانوسیه از دست داد.

تیم ایران که در جدول A این مسابقات حضور داشت در اولین دیدار خود مغلوب تیم مالزی شد، اما شکست عمان در دیدار دوم، ایران را به بازی آخرش در گروه در برابر هنگ کنگ امیدوار کرد، علی رغم پیروزی اشکان شکوفی در بازی اول مقابل هنگ کنگ، در ۲ بازی بعد تیم ایران نتوانست از پس هنگ کنگ برآید تا در مجموع با ۲ شکست و تنها ۱ پیروزی شانس خود برای بالارفتن از دسته سوم آسیا/اقیانوسیه را از دست بدهد.

در ادامه تیم ایران برای باقی ماندن در دسته سوم آسیا/اقیانوسیه راهی جدول بازنده ها شد، در این مرحله اما تیم ایران با شکست تیم های جزایر پسفیک و امارات متحده عربی (میزبان مسابقات) موفق شد جایگاه خودش را در این دسته حفظ کند.

انوشا شاهقلی، اشکان شکوفی، شاهین خالدان و فرشاد طلاور در کنار سعید احمدوند به عنوان مربی تیم ملی ایران را در این دوره از رقابت ها نمایندگی میکردند.

در همین حال رقابت های جام دیویس در گروه جهانی نیز پیگیری و تکلیف تیم های فینالیست مشخص شد.

در مرحله نیمه نهائی، صربستان در حالیکه تا پایان روز دوم مسابقات ۲ بر ۱ از کانادا عقب بود، در روز آخر با درخشش نواک جوکوویچ و تیپسارویچ در دیدار های انفرادی، موفق شد حریف قدرتمند خود را شکست دهد و برای بار دوم به فینال مسابقات جام دیویس برسد. تیم صربستان در سال ۲۰۱۰ اولین و تنها قهرمانی خود در این رقابتها را به دست آورده است.

در سوی دیگر جدول تیم جمهوری چک مدافع عنوان قهرمانی هم در یک مصاف نه چندان سخت تیم آرژانتین را کنار زد تا حریف صربستان در دیدار فینال شود.

دیدار پیش رو سومین رویارویی تیم های صربستان و جمهوری چک در ۴ فصل گذشته است، در آخرین دیدار این دو که در جریان دور یک چهارم پایانی جام دیویس سال گذشته انجام شد، تیم چک ۴ بر ۱ صربستان را شکست داد.

دیدار فینال ۲۴-۲۶ آبان ماه سال جاری به میزبانی صربستان انجام میشود.