'داوران ورزشی ممکن است تحت فشارها دست به خودکشی بزنند'

مارک هالسی، یکی از داوران سابق لیگ برتر انگلستان هشدار داده است که فشارهای کاری در بین داوران ممکن است باعث خودکشی آنها شود.

هالسی، ۵۲ ساله که در پایان فصل پیش بازنشسته شد در خاطرات خود که به طور هفتگی در روزنامه سان، چاپ لندن منتشر می شود، ضمن اشاره به این موضوع نوشته باید به داوران رسیدگی کافی شود تا بتوانند فشارهای ناشی از کار را تحمل کنند.

او نوشته است: "من معتقدم که اگر به داورها کمک و یا به سلامت روانی آنها رسیدگی نشود، آنوقت شاهد خودکشی آنها خواهیم بود."

هالسی سپس به بابک رفعتی، داور سابق بوندسلیگا، از داوران بین المللی فوتبال در آلمان اشاره می کند که حدودا دو سال پیش اقدام به خودکشی کرد و او را در وان حمام هتلی در حالی که رگ مچ هایش را با تیغ زده بود پیدا کردند.

بابک رفعتی به بیمارستان منتقل شد و زنده ماند و از آن به بعد تحت درمان افسردگی قرار گرفت.

Image caption بابک رفعتی داور ایرانی آلمانی دو سال پیش در آلمان اقدام به خودکشی کرد

هالسی در فصل گذشته پس از بازی منچستر یونایتد و لیورپول که با نتیجه ۲ - ۱ به نفع یونایتد تمام شد، در توییتر مورد آزارهای لفظی قرار گرفت و به پلیس شکایت کرد.

این داور در جریان این دیدار جنجو شلوی، هافبک لیورپول را از زمین اخراج کرد و به منچستر یونایتد یک ضربه پنالتی داد که این ضربه هم توسط رابین فان پرسی وارد دروازه لیورپول شد.

به این ترتیب منچستر یونایتد با دومین گل خود برنده این دیدار اعلام شد.

بعضی از مطالبی که در توییتر در مورد هالسی نوشته شد به ابتلای او به سرطان گلو اشاره داشت که برای این داور بسیار آزار دهنده بود.

مارک هالسی در ۲۰۰۹ به سرطان گلو مبتلا شد اما در مارس ۲۰۱۰ فعالیت کاری خود را از سر گرفت.

هالسی در اینباره گفته مسئولان لیگ برتر از او برای تصمیماتی که در حین آن بازی گرفته بود حمایت کردند، اما او انتظار داشت سازمان حفاظت از مسئولان مسابقات نیز حمایت لازم را از او نشان می دادند.