راهیابی دو کشتی گیر ایرانی به فینال مسابقات جهانی

رضا یزدانی و حسن رحیمی کشتی گیران وزن های ۹۶ و ۵۵ کیلوگرم تیم ملی ایران هر دو به مرحله نهایی مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان راه یافتند.

رضا یزدانی با پیروزی در برابر پائولو اولینیک قهرمان امسال اروپا از اوکراین، ۸ بر یک به پیروزی رسید و به فینال مسابقات جهانی رسید.

یزدانی سه دقیقه اول این کشتی را ۳ بر یک برد و در تایم دوم موفق شد با نتیجه ۸ بر یک به پیروزی برسد.

حریف یزدانی در فینال ختاگ گازیموف قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان و برنده مدال برنز المپیک لندن از جمهوری آذربایجان است. گازیموف در نیمه نهایی موفق شد ۴ بر ۲ آنزور بولتوکایف از روسیه را شکست دهد.

Image caption رحیمی در دیدار نهایی در مقابل آمیت کومار قهرمان امسال آسیا قرار می گیرد

مجید نوریان، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی که در بوداپست حضور دارد می گوید که فضای سالن بسیار پر شور و حال بود و شادمانی عجیبی در بین تماشاگران از همه کشورها، دست اندرکاران کشتی و نیز خبرنگارها حاکم بود.

به گفته او شاید یکی از دلایل وجود فضای پر جنب و جوش این باشد که رشته کشتی در المپیک ماند و به همین دلیل حضار بیشتر ابراز احساسات می کنند.

او همچنین تغییر قوانین را یکی از عوامل ابراز احساسات گرم حضار می داند.

از قوانین تغییریافته می توان به عنوان مثال به خاک کردن حریف اشاره کرد که تا پیش از این یک امتیاز داشت اما حال ۲ امتیاز دارد که به عقیده او این امتیازگیری بیشتر کشتی گیران باعث تشویق گرم تر تماشاچیان می شود.

حسن رحیمی دیگر کشتی گیر ایرانی است که در نیمه نهایی وزن ۵۵ کیلوگرم موفق شد نریمان اسرافیلوف از روسیه را ۹ بر صفر شکست دهد و با این نتیجه شگفت انگیز به فینال مسابقات جهانی راه یابد.

رحیمی در دیدار نهایی در مقابل آمیت کومار، قهرمان امسال آسیا از هند قرار می گیرد.

رحیمی در دورهای قبل رسول کالیف از قزاقستان (۷ بر صفر)، کیم سونگ وون از کره جنوبی(۹ بر ۲) و آرمن آراکلیان از اوکراین (۷ بر صفر) را برده بود تا تمام کشتی‌هایش را قبل از پایان وقت قانونی مسابقه به پایان برساند و با کسب ۳۰ امتیاز در ۴ کشتی، نمایشی فوق العاده داشته باشد.

چهل‌ و چهارمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان از امروز، دوشنبه ۱۶ سپتامبر در ورزشگاه پاپ لازلو در بوداپست، پایتخت مجارستان آغاز شد.