محرومیت ۹ ماهه مارین چیلیچ در پی استفاده از مواد محرک

Image caption مارین چیلیچ به علت استفاده از مواد محرک نه ماه از مسابقات تنیس محروم شد

مارین چیلیچ بازیکن کروات که سابقه حضور در ۱۰ مرد برتر جهان را دارد، به علت استفاده از مواد محرک غیر مجاز، ۹ ماه از حضور در مسابقات تنیس محروم شد.

با توجه به اینکه آزمایش دوپینگ از وی در جریان مسابقات تنیس مونیخ در ماه مِی گذشته گرفته شده است، زمان محرومیت در نظر گرفته شده برای او نیز از اول ماه می محاسبه می‌شود و اول ماه فوریه سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد، بنابراین او مسابقات گرند اسلم استرالیا که در ماه ژانویه سال آینده برگزار می‌شود را از دست خواهد داد، رقابت‌هایی که او بهترین نتیجه عمر ورزشی خودش را در سال ۲۰۱۰ با رسیدن به مرحله نیمه پایانی به دست آورده بود.

هر چند چیلیچ متهم به استفاده از یک نوع ماده محرک به نام نیکتامید (Nikethamide) شده است، اما فدراسیون جهانی تنیس (ITF) ادعای چیلیچ مبنی بر مصرف غیر عمدی آن را پذیرفته و محرومیت کمتری برای وی در نظر گرفته است، در غیر این صورت او حتی تا ۲ سال می‌توانست جریمه شود.

چیلیچ مدعی شده است که قرص های گلوکزی که وی از یک داروخانه در فرانسه تهیه کرده محتوی این مواد محرک بوده است. از همین رو او قصد دارد از داداگاه عالی ورزش (CAS) تقاضای رسیدگی مجدد بکند.

چیلیچ در این باره به خبرنگاران چنین گفت:"من میخوام تاکید کنم که هرگز در زندگیم آگاهانه از هیچ نوع ماده ممنوعه ای استفاده نکردم، من خودم مخالف هر گونه استفاده ای از مواد نیروزا در ورزش هستم".

بازیکن ۲۴ ساله کروات و شماره ۹ سابق جهان، در پی این محرومیت تمامی امتیازات و جوایزی را که بعد از تورنمنت مونیخ به دست آورده است از دست می‌دهد.

هر چند که او از دور دوم ویمبلدون که به علت مصدومیت زانو انصراف داد، تا به امروز در هیچ مسابقه دیگری شرکت نکرده است و امتیازات زیادی برای از دست دادن ندارد. مهمترین نتیجه وی در این دوره نایب قهرمانی در مسابقات تنیس کوئینز کلاب لندن است.