ایران قهرمان کشتی آزاد جهان شد

Image caption اکبری با راهیابی به فینال باعث قهرمانی ایران در مسابقات کشتی آزاد شد

با راهیابی عزت الله اکبری به فینال وزن ۷۴ کیلوگرم مسابقات کشتی قهرمانی جهان در مجارستان، تیم ملی کشتی آزاد بالاتر از روسیه و پس از ۴۸ سال بیرون از ایران، قهرمان رقابت‌های کشتی آزاد شد.

اکبری در نیمه نهایی قربان‌اف کشتی گیر ازبک را در مسابقه‌ای نزدیک با نتیجه ۴ بر ۳ شکست داد و به فینال این وزن راه پیدا کرد. به این ترتیب بدون در نظر گرفتن نتیجه مسابقه فینال، ایران امتیازات بیشتری نسبت به روسیه کسب خواهد کرد.

عزت الله اکبری با پیروزی مقابل کشتی گیرانی از مولداوی، گرجستان و کوبا به یک چهارم نهایی این وزن رسیده بود.

نماینده ایران در وزن ۷۴ کیلو گرم در یک هشتم نهایی ۵ بر ۲ یونیرکی مورا بلانکو کشتی گیر کوبایی را مغلوب کرد. پیش از این اکبری در اولین کشتی خود، الکساندر بورکا از مولداوی را با نتیجه ۱۰ بر ۲ شکست داده بود.

او در مرحله بعدی این وزن یاکوب ماکاراشویلی کشتی‌گیر گرجستانی را با نتیجه ۷ بر صفر مغلوب کرده بود.

شانس روسیه برای قهرمانی پس از حذف سابا هوژبتی کشتی گیر وزن ۷۴ کیلوگرم این تیم، کم رنگ شد. این کشتی گیر روس در دور دوم مغلوب یادا نارسینگ از هند شد و با توجه به باخت نماینده هند در وزن ۷۴ کیلو مقابل جوردن باروس، هوژبتی شانس کسب مدال برنز را از دست داد.

در این دوره از مسابقات کشتی قهرمانی جهان در مجارستان، رضا یزدانی در ۹۶ و حسن رحیمی در ۵۵ کیلوگرم موفق به کسب مدال طلا شدند و مسعود اسماعیل پور در ۶۰ و احسان لشگری در ۸۴ کیلوگرم برنز گرفتند.

پیش از این ایران مسابقات جهانی ۱۹۶۱ یوکوهاما، ۱۹۶۵ منچستر، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ تهران چهار بار قهرمان کشتی آزاد جهان شده بود.

آخرین قهرمانی ایران به مسابقات جهانی تهران در سال ۲۰۰۲ باز می‌گردد، تیم ملی کشتی آزاد ایران ۴۸ سال بود که خارج از خانه نتوانسته بود به قهرمانی دست پیدا کند.