جدال سپاهان پرسپولیس در هفته دهم لیگ

Image caption سپاهان و پرسپولیس در هفته دهم مهمترین بازی این هفته را در اصفهان برگزار می‌کنند

هفته دهم لیگ بر‌تر فوتبال ایران بدون حضور استقلال پی گیری می‌شود. در تنها بازی لیگ پنج شنبه گسترش فولاد تبریز به دیدار ذوب آن می‌رود و دیگر بازی‌ها در روز جمعه شروع می‌شود.

استقلال به‌دلیل صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا مستقیما از تایلند به کره جنوبی رفته تا در مقابل نماینده کره جنوبی اف سی سئول قرار گیرد و بازی‌های این تیم در لیگ بر‌تر به تعویق افتاده است.

اما مهم‌ترین دیدار این هفته را دو تیم بزرگ پرسپولیس و سپاهان در اصفهان برگزار می‌کنند. این دو تیم که دارای ریشه‌ای یکسان هستند در سالیان بسیار دور به‌نام شاهین در فوتبال ایران فعالیت می‌کردند.

شاهین بیشتر از آنکه باشگاه فوتبال باشد مکتبی در فوتبال ایران به‌شمار می‌رفت که بهترین و معروف‌ترین و با سواد‌ترین فوتبالیست‌های تاریخ را به فوتبال ایران معرفی کرده است.

تمامی تیم‌هایی که در گذشته بسیار دور به‌نام شاهین در شهرهای مختلف ایران فعالیت می‌کردند نظم و انظباط خاصی داشتند که از ویژگی‌های اصلی هر تیمی بنام شاهین بود.

سپاهان که ریشه شاهینی دارد تا حدود زیادی توانسته دیسیپلین و نظم تیمی خود را تا به‌حال حفظ کند که یکی از دلایل ماندگاری این تیم در فوتبال ایران بشمار می‌آید. اما متاسفانه دیگر تیمی بنام شاهین وجود خارجی در فوتبال ایران ندارد.

پرسپولیس - سپاهان

پرسپولیس جمعه در اصفهان مقابل سپاهان قرار می‌گیرد. دیدار تیم‌های دوم و پنجم جدول لیگ و برخورد آقای گل فعلی لیگ محمد غلامی با بهترین خط دفاعی لیگ و بازگشت خلعتبری به اصفهان از نکات دیدنی این بازی است.

پرسپولیس با علی دایی روزهای بسیار خوبی را سپری می‌کند. مهم‌ترین عامل موفقیت دایی در لیگ امسال صرف نظر از موضوعات فنی کنترل مسائل حاشیه‌ای در اطراف تیم بزرگ پایتخت است.

دایی توانسته با قدرت تمام به بازیکنان، مسئولین، تماشاگران و پیشکسوتان پرسپولیس این موضوع را تحمیل کند که شخص اول تیم اوست و هیچکس نمی‌تواند در مسائل مربوط به تبم دخالت کند.

ثبات و نظم تیمی پرسپولیس موجب شده تا بازیکنان نیز به‌خوبی به وظایف خود آشنا باشند و تمامی دستورات مربی را در زمین پیاده می‌کنند.

آن‌ها می‌دانند که سرمربی این تیم فقط بر مبنای توانایی بازیکنانش آرایش تیمی خود را انتخاب می‌کند و همین عامل باعث شده است تا رقابتی سالم و شدید در بین بازیکنان برای دست یابی به ترکیب ثابت بوجود بیاید که در ‌‌نهایت به سود پرسپولیس است.

دایی کمتر در تیم‌هایش روی به بازیکنان ستاره می‌آورد اما جذب محمدرضا خلعتبری در راستای نیاز تاکتیکی این تیم نشان داد که دایی به‌تدریج به مربی باتجربه و آینده نگر تبدیل می‌شود.

علی دایی به‌خوبی می‌داند که در بازی‌های پر فشار کورس قهرمانی بازیکنان با تجربه‌ای مانند خلعتبری چه اندازه می‌توانند برای این تیم مثمرثمر باشند.

همان طوری که در هفته گذشته اشاره کردم قدرت تهاجمی پرسپولیس با اضافه شدن خلعتبری در کنار عالیشاه و صادقیان دو چندان شده است.

با تمامی این اوصاف نکته‌ای که حداقل در بازی گذشته موجب نگرانی کادر فنی قرمزپوشان شده است موقعیت‌های فراوانی است که این تیم در زمان حمله از دست می‌دهد.

خلعتبری ذاتا بازیکنی تمام کننده نیست، عالیشاه وصادقیان نیز کمتر در گلزنی تبحر دارند، شاید تمامی امید علی دایی در خط حمله به سید صالحی است.

او در این چند هفته نشان داده است که تفاوت‌های بسیاری با سید صالحی تراکتور و سپاهان دارد که همین موضوع می‌تواند در آینده مشکلاتی را پرسپولیس بوجود بیاورد.

سپاهان بعد از پیروزی در اهواز نسبتا اعتماد بنفس لازم را بدست آورده است. استفاده از جهان عالیان در نقش هافبک نفوذی شاید آخرین راه حل کرانچار برای یافتن بازیکنی در نقش بازیساز در ترکیب تیمی سپاهان است.

سپاهان با سیستم ۲-۴-۴ خود مقابل سیستم ۱-۳-۲-۴ پرسپولیس روز سختی دارد. پرسپولیس با پنج هافبک میانه میدان را در اختیار می‌گیرد.

بازی خوب عالیشاه و صادقیان و یا حتی خلعتبری در کناره‌ها این اجازه را به مدافعین کناری سپاهان نمی‌دهد تا بتوانند در نفوذ‌ها حضوری فعال داشته باشند.

در این صورت حاج صفی و حمودی کمتر می‌توانند به خط میانی خود کمک کنند و پرسپولیس در میانه میدان نسبت به سپاهان برتری عددی پیدا می‌کند که می‌تواند برای تیم اصفهانی خطرناک باشد.

نکته قابل توجه در سپاهان نیمکت نشینی آرش افشین و یعقوب کریمی است. این دو که از جوانان آینده دار فوتبال ایران هستند نتوانسته‌اند در سپاهان روزهای خوب سال گذشته را تکرار کنند که در این مورد آقای کرانجار باید جوابگو باشد.

چرا کریمی و افشین در سپاهان نمی‌توانند ظرفیتهای فنی خود را بروز دهند بازیکنان جوانی که آینده فوتبال ایران هستند و به هرز رفتن آن‌ها می‌تواند به فوتبال ایران نیز لطمه بزند.

فولاد خوزستان - سایپا

فولاد بعد از روزهایی که واقعا در شکل یک قهرمان ظاهر شد در مقابل مس نشان داد که باید فکری به حال خط دفاعی تیمش کند.

فولاد در بازی گذشته گل‌های بسیار ساده و ابتدایی دریافت کرد که این موضوع می‌تواند برای تیمی که در کورس قهرمانی قرار دارد خطرناک باشد.

این تیم در ارسال از جناحین به مانند بیشتر تیم‌های ایرانی در زمان دفاع ضعف دارد. ارشاد یوسفی دروازه‌بان این تیم در خروج‌هایش مشکلات فراوانی دارد و مدافعین آن‌ها نیز در داخل محوطه جریمه کمتر بازیکنان حریف را تحت فشار قرار می‌دهند.

در سیستم تهاجمی فولاد، بازیکنانی دارد که می‌توانند هر لحظه نتیچه بازی را تغییر دهند. به غیر از پریرا، رحمانی و شریفات که بازیکنان کلیدی این تیم هستند جوانان دیگری مانند سروش رفیعی نشان دادند که دست حسین فرکی در زمان حمله بسیار باز است.

سایپا تیمی جوان و یکدست است و فیرات با تجربه‌ای که سالیان گذشته در لیگ ایران بدست آورده توانسته است تیمی یک دست و با انگیزه‌ای که آینده روشنی نیز دارد به فوتبال ایران معرفی کند.

سجاد شهباز‌زاده جوان آینده داری است که نقش کلیدی در ترکیب این تیم ایفا می‌کند. سایپا روز چمعه در اهواز سعی می‌کند تا با بازی بسته و تحت فشار قرار دادن بازیکنان فولاد به حداقل امتیاز دست پیدا کند اما بازیکنان خلاق و تکنیکی فولاد می‌توانند هر لحظه نتیجه بازی را به‌نفع خود تغییر دهند.

تراکتورسازی - داماش

تراکتور جمعه در رشت با داماش دیدار می‌کند. داماش بعد از هفته‌های ابتدایی که چهره‌ای نسبتا ضعیف از خود به‌نمایش گذاشت به تدریج به خود باوری رسیده است.

افشین ناظمی ارتباط عاطفی بسیار خوبی با بازیکنانش برقرار کرده است که باعث شده تا شاگردانش با تمامی وجود در میدان ظاهر شوند.

افشین چاووشی و محمد رضا مهدوی ستون‌های اصلی این تیم هستند که به‌عنوان بازیکنان الگو در ترکیب تیمی داماش بیشترین نقش را در این تیم ایفا می‌کنند.

تراکتور در رشت چهره‌ای متفاوت از تبریز دارد. این تیم در بازی‌های خارج از خانه به‌مراتب بهتر بازی می‌کندکه همین عامل می‌تواند باعث نگرانی داماشی‌ها باشد.

تراکتور در بازهای خارج از تبریز به مراتب نتایچ بهتری گرفته است و این بازی نیز از این قاعده مستثنا نیست. مشکلات روانی موجود در استادیوم شهر تبریز از عوامل اصلی نتایچ نسبتا ناموفق این تیم در بازی‌های خانگی است.

صرفنظر از این موضوع مشکلاتی نیز در خط دفاعی تراکتور وجود دارد که از‌‌ همان بازی اول مشهود بود. استقرار خط دفاعی تراکتور در نزدیکی مرکز زمین و ایجاد فضای بسیار در پشت مدافعین مرکزی جایی است که بیشتر تیم‌های حریف می‌توانند از این فضا به تیم تراکتور ضربه بزنند.

تراکتوری‌ها موقعیتهای زیادی را در حمله از دست می‌دهند و برخلاف آن در دفاع براحتی مغلوب می‌شوند. این مسئله می‌تواند در آینده کار دست تراکتور دهد و آقای جلالی باید هرچه زود‌تر این مشکل را برطرف کند.