فوتبال انگلستان؛ بستن بندکفش رنگین کمان بر ضد همجنس گرا هراسی

Image caption بندکفش‌های رنگین کمان که علیه همجنس گرا گریزی طراحی شده است

گروه "فوتبال علیه همجنس گرا گریزی" از ۱۳۴ باشگاه لیگ برتر درخواست کرده تا با بستن بند کفش رنگین کمان که نشان حمایت از همجنس گرایان است، حمایت خود را از بازیکن همجنس گرا در فوتبال نشان دهند.

اورتون اولین باشگاه لیگ برتری بود که اعلام کرد بسیاری از بازیکنان این تیم در مسابقه مقابل وستهم بند کفش رنگین کمان را به استوک‌های خود می بندند.

جوی بارتون هافبک کوئینز پارک رنجرز، دیوید استوکدیل دروازه‌بان فولهام، و پیتر اودم وینگی مهاجم کاردیف از این حرکت حمایت خواهند کرد.

مسئولان برگزاری این حرکت نمادین، معتقدند که بستن این بند کفش که اقدامی بسیار ساده است، معضل همجنس‌گرا‌گریزی را در فوتبال برجسته خواهد کرد و باعث می شود هواداران درباره آن با هم حرف بزنند.

با توجه به حمایت برخی از باشگاه‌های لیگ برتری، سازمان لیگ برتر انگلستان معتقد است اگر پیش از فراخوان بستن بند کفش رنگین‌کمان با این سازمان در این باره مشورت می‌شد، لیگ برتر از پذیرفتن آن خوداری می‌کرد.

طبق تحقیقات یک سازمان حامی همجنس گرایان و دو جنس گرایان در سال ۲۰۰۹، هفت نفر از ده تماشاگر فوتبال شعارهایی با مضمون همجنس گریزی را در ورزشگاه‌ها شنیده‌اند و یا شاهد این رفتار بوده اند.

سازمان خیریه استون وال که حامی گروهای همجنس گرا و دو جنسی است به همراه یک شرکت شرط بندی بسته‌هایی حاوی بند کفش‌های رنگین کمان را به سر تمرین ۱۳۴ تیم ارسال کرده‌اند، روی این بسته‌ها این پیام نقش بسته است: "در حمایت از بازیکنان همجنس گرا"

برخی از باشگاه‌ها معتقدند که آنها باید زمان بیشتری برای تصمیم گیری داشته باشند تا در مورد بستن با نبستن این بندها تصمیم بگیرند. تیم ها در کل از امتناع بازیکنان در بستن این بند کفش‌ها هراس دارند، چرا که در آن صورت به باشگاه انگ همجنس‌گرا‌گریزی زده خواهد شد.

به همین دلیل برخی باشگاه‌ها مثل منچستر یونایتد، لیورپول و تاتنهام اعلام کرده‌اند که با این اقدام همراهی نخواهند کرد. سخنگوی باشگاه لیورپول در این‌باره گفته است: "محتوی پیام این حرکت خوب است ولی ما تصمیم گرفتیم که در آن مشارکت نکنیم و از برنامه های خود حمایت کنیم."

گروهی دیگر از باشگاه‌ها ترجیح داده‌اند که این بند‌ها تنها در زمین تمرین در کفش بازیکنان خود نمایی کند، باشگاه وست هم بعد از مشورت با بازیکنان اعلام کرده که بازیکنان این تیم در بازی این هفته مقابل اورتون از این بندها استفاده نمی‌کنند.

برخی دیگر از تیم‌ها عذر دیگری برای شرکت نکردن در این حرکت نمادین دارند، ساندرلند گفته که " کاملا از این حرکت حمایت" می‌کنیم اما این باشگاه با حمایت شرکت بندی از این اقدام موافق نیست و از عدم مشورت با باشگاه‌ها پیش از طراحی چنین حرکت نمادین متاسف است چرا که باشگاه‌ها می‌توانستند تاثیرات و پیشنهادهای خوبی در این باره بدهند.

مسئله‌ مشترکی که گروهی از باشگاه‌ها مانند ساندرلند و یا تاتنهام روی آن تاکید دارند بحث نبود ارتباط مناسب بین باشگاه‌ها و مسئولان برگزاری این حرکت نمادین است. تیم‌ها معتقدند در صورت ارتباط بهتر شاید این برنامه به شیوه بهتری برگزار می‌شد.