فوتبال ایران و کره جنوبی در تقابلی دیگر

Image caption دژان دامیانوویچ، فوروارد اف سی سئول، بعد از به ثمر رساندن گل در بازی برگشت مقابل الاهلی در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا

تیم فوتبال استقلال، چهارشنبه از سری مسابقات نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در کره جنوبی به میدان ‌می‌رود. اف‌سی سئول نماینده کره جنوبی در شهر سئول میزبان بازی رفت این دوره از مسابقات است.

این دیدار می‌تواند برخوردی دیگر از فوتبال دو کشور بعد از بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باشد که تیم ایران توانست با شکست کره جنوبی در خاک این کشور به عنوان تیم اول گروه به جام جهانی صعود کند.

پیروزی حماسی تیم ملی ایران در کره موجب شده است که این بازی از حساسیت‌های زیادی برخوردار شود که همین موضوع جذابیت‌های بازی را دو چندان می‌کند.

حضور بیش از شش بازیکن ملی پوش در ترکیب تیمی استقلال میتواند فشار روانی زیادی به بازیکنان کره‌ای وارد کند که امیر قلعه نویی باید در همان ابتدای بازی از این برتری روحی استفاده کند.

با نگاهی به ترکیب تیمی اف‌سی سئول و وجود بازیکنان حرفه‌ای و لژیونر در این تیم، استقلال باید بسیار هوشیار باشد و نباید به صرف پیروزی ایران در بازی گذشته، این تیم را دست کم بگیرد.

دژان دامیانوویچ فوروارد مونته نگرویی این تیم مهره‌ای بسیار خطرناک است که می‌تواند هر لحظه دروازه استقلال را با خطر مواجه کند. این بازیکن که رکورددار بیشترین گل زده در بین بازیکنان خارجی تمامی ادوار لیگ کره بحساب می‌آید زننده گل مساوی مونته نگرو در مقابل تیم ملی انگلیس از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی اروپا است که در هر دو بازی گذشته این تیم مقابل الاهلی نیز توانست دروازه حریف را باز کند. ارتباط بسیار خوب این بازیکن با کاپیتان تیم کره‌ای‌های دای یونگ از نقاط مثبت تیم اف‌سی سئول است که کادر فنی استقلال باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند.

در کنار دژان دامیانوویچ ،سرجیو بازیکن اسپانیایی تبار این تیم که تابعیت ژاپنی نیز دارد بازیکنی خطرناک است که با سرعت خوب خود میتواند در پشت مدافعین استقلال براحتی صاحب توپ شود.

اف سی سئول با روش ۲-۴-۴ بازی می‌کند و هافبک‌های این تیم با سرعت خوب خود حضوری دائمی در حمله دارند. در بازی گذشته بدلیل اینکه الاهلی نیاز به گل داشت آرایش خط دفاعی آنان متمایل به مرکز زمین بود و فضای زیاد پشت مدافعین بارها توسط هافبک‌های سرعتی تیم کره‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در این بازی مطمئنا استقلال نزدیک به محوطه پنالتی خط دفاعی خود را آرایش می‌دهد که در این صورت کناره‌های زمین می‌تواند مورد توجه تیم کره قرار گیرد. استقلال در این بازی باید بدنبال گلزنی باشد و با توجه به اینکه کره‌ای‌ها سعی می‌کنند استقلال را درزمین خودی تحت فشار قرار دهند آبی پوشان می‌توانند در زمان ضد حمله و سرعت دادن به بازی به گل برسند.

متاسفانه در بازی با بوریرام استقلال فاقد برنامه ای خاص در زمان ضد حمله بود و از سرعت کافی نیزبرخوردار نبود که امیدوارم در این بازی این مشکل برطرف گردد.

نگاهی با آرایش احتمالی استقلال در این دیدار :

دروازه بان:

بدون شک مهدی رحمتی مرد اول این دیدار حساس است. رحمتی در این بازی انگیزه های زیادی دارد. او می‌خواهد توانایی‌های خود را در رده‌های سنگین بین‌المللی یکبار دیگر به مربیان تیم ملی ثابت کند.

رحمتی در چند دیدار گذشته دوباره در ارسال از کناره‌ها ضعیف دیده شده و خروج‌های مطمئنی نداشته است.

مدافعین استقلال باید هوشیار باشند و از خطاهای بی‌مورد در یک سوم دفاعی پرهیز کنند تا اف سی سئول نتواند براحتی در ضربات ایستگاهی دروازه استقلال را تهدید کند.

خط دفاعی:

حنیف عمران زاده، امیرحسین صادقی، هاشم بیگ زاده و پژمان منتظری چهار مدافع استقلال در این دیدار هستند. سه نفر از این بازیکنان در دیدار گذشته تیم ملی در ترکیب ثابت تیم قرار داشتند و بخوبی به جو ورزشگاه آشنایی دارند که نقطه مثبت بزرگی برای استقلال است.

خط دفاعی استقلال در زمان ارسال‌ها با مشکلات فراوانی روبرو است و وجود بازیکنی مثل دژان دامیانوویچ در پیشانی خط حمله تیم کره‌ای می‌تواند مشکلات فراوانی برای آنها بوجود بیاورد. مدافعین استقلال تحت هر شرایطی باید مواظب این بازیکن باشند و اجازه ندهند تا او صاحب توپ شود.

اگر مدافعین استقلال بتوانند پیش از آنکه این بازیکن صاحب توپ شود ارتباط او را قطع کنند تا حدود زیادی میتوانند او را کم اثرکنند، در غیر اینصورت، زمانی که او صاحب توپ شود استقلالی‌ها مشکلات فراوانی خواهند داشت.

خط میانی:

نکونام، تیموریان، ساموئل و نوری هافبک‌های باتجربه استقلال در این دیدار خواهند بود. استقلال در بازی گذشته در تایلند با سیستم ۱-۵-۴ بازی می‌کرد و احتمالا در این دیدار نیز با همان سیستم به میدان می‌آید.

خسرو حیدری بدلیل دو اخطاره بودن در این دیدار غایب است و احتمالا نظری جوان و دونده در این پست به بازی گرفته می‌شود.استقلال در این بازی با سه هافبک دفاعی بازی میکند در این حالت هافبک‌های استقلال باید مراقب بازیکن شماره شانزده و کاپیتان اف سی سئول باشند.

های دای یونگ ملی پوش این تیم مغز متفکر تیم کره‌ای است و تمامی توپ‌های وسط میدان به او ختم می‌شود.تیموریان باید در این دیدار نگاه ویژه‌ای به این بازیکن داشته باشد.

با توجه تمرکز زیاد بازیکنان استقلال در مرکز زمین، کره ای ها سعی می‌کنند از کناره‌ها استقلال را تحت فشار قرار دهند.

هافبکهای کناری استقلال باید در تمامی زمان بازی بازیکنان کناری را تعقیب کنند و اجازه ندهند تا براحتی بتوانند خط دفاعی استقلال را دور بزنند.

خط حمله:

استقلال در این بازی با یک مهاجم بازی را شروع می‌کند. محمد قاضی بهترین گزینه در این پست است. او باید با قدرت جنگدگی خود اجازه ندهد تا مدافعین کره براحتی به خط حمله اضافه شوند. در صورت نیاز محیدی باتجربه در ادامه بازی می‌تواند با حضور خود هر لحظه نتیجه بازی را بنفع استقلال تغییر دهد.

استقلال اگر مانند نیمه اول بازی با بوریرام باشد مطمئنا روز سختی را خواهد داشت. آبی پوشان باید سیستم دفاعی خود را بخوبی آرایش دهند و علاوه بر آن در حفظ توپ نیز موفق عمل کند و برنامه خاصی نیز درزمان ضد حمله داشته باشد.

در بازی گذشته استقلال در این مورد مشکلات فراوانی داشت و اف سی سئول بمراتب تیمی قوی‌تر و حرفه‌ای تر از نماینده تایلند است که می‌تواند از این نقطه ضعف استقلال بخوبی استفاده کند.

استقلال در این دیدار اگر بتواند دروازه‌اش را تا پایان نیمه اول بسته نگه دارد نیمه دوم بهترین فرصت برای این تیم است تا بتواند با سرعت دادن به بازی در زمان ضد حمله به گل نیز برسد.

باید به این نکته اشاره کنم که اف سی سئول در هیچ‌ یک از دیدارهای خانگی‌اش از سری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شکست نخورده است و در مقابل استقلال نیز در تمامی بازهای خارج خانه متحمل شکست نشده است.