شکست استقلال در سئول

Image caption استقلال باید این بازی را فراموش کند و از همین حالا به فکر بازی برگشت در تهران باشد

از سری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا استقلال در دور رفت از مرحله نیمه نهایی این دوره از مسابقات با دو گل مغلوب حریف کره ای خود شد. استقلال در این بازی سعی داشت با تمرکز در میانه میدان و استفاده از پنج هافبک ابتکار بازی را دردست بگیرد که تا دقایق انتهای نیمه اول نیز در این امر نسبتا موفق بود.

سیستم ۱-۵-۴ امیرقلعه نویی باعث شده بود که بازیکنان کره ای کمتر بتوانند استقلال را تحت فشار قراردهند. کره ای ها نیز با گماردن پنح هافبک در میانه میدان قصد داشتند ابتدا جریان بازی را در اختیار گیرند. بازیکنان اف سی سئول بخوبی از شرایط بازی آگاه بودند و بدون اینکه عجله ای از خود نشان دهند سعی داشتند تا ابتدا شناخت خوبی از تیم استقلال پیدا کنند که نشان از تفکرکاملا حرفه ای تیم کره ای بود.

در حالی که یاران استقلال تا حدودی به خود باوری رسیده بودند در اولین خطر جدی بازی، اف سی سئول به گل رسید. در دقیقه ۳۷ بازی و در حالی که شش بازیکن استقلال و سه بازیکن کره ای در محوطه جریمه حضور داشتند فوروارد مونته نگرویی کره ای ها توانست از غفلت مدافعین استقلال استفاده کند و در ریباند گل اول بازی را به ثمر برساند.

پیش از بازی به تکرار به توانایی های دژان دامیانوویچ گلزن شماره یک تیم کره ای اشاره شده بود اما هیچیک از مدافعین استقلال در صحنه گل این بازیکن خطرناک را زیرنظر نداشته و تمامی آنان به توپ خیره شده بودند.

Image caption استقلال امروز خوش شانس بود که گلهای بیشتری دریافت نکرد

بعد از گل و در پایان نیمه اول استقلال با تغییرسیستم وارد زمین شد. فرهاد مجیدی در کنار قاضی در پیشانی خط حمله قرارگرفت و استقلال به ۲-۴-۴ تغییرسیستم داد. با بیرون رفتن نظری خط هافبک کره ابتکارعمل بیشتری بدست گرفت و با برتری عددی در میانه میدان خطرات زیادی را بر روی دروازه استقلال خصوصا از کناره ها بوجود آورد. در همان ابتدای نیمه دوم در یک رفت و برگشت و مانند گل اول در حالی که تعداد بازیکنان استقلال به مراتب بیشتر از بازیکنان کره بود یکبار دیگر بازیکن شماره ۲۱ کره گویوهان بود که صاحب توپ سرگردان شد و با فریب ساموئل و با شوتی زمینی اف سی سئول را با دو گل پیش انداخت.

بعد از گل دوم استقلال سعی داشت تا به گل برسد اما هیچ برنامه مشخصی برای رسیدن به گل نداشت. تنها در ضربات ایستگاهی استقلال توانست در چند مورد دروازه اف سی سئول را نصف و نیمه تهدید کند. پیش از بازی اشاره کرده بودم که استقلال باید در کناره ها با هوش باشد و اجازه ندهد که بازیکنان اف سی سئول این تیم را ازاین منطقه تحت فشار قراردهند اما استقلال به هیچ عنوان برنامه خاصی در این مورد نداشت.

در نیمه دوم هافبکهای کره توانستند به دفعات خط دفاعی استقلال و دروازه این تیم را با خطر مواجه کنند. مولینا بازیکن شماره یازده و کلمبیایی اف سی سئول مرد برتر میدان بود و در کنار کاپیتان کره ای ها دای یونگ میانه میدان را کاملا در دست گرفته بودند. در این بین دامیانوویچ نیز با بازی سازی بسیار عالی خود بیشتر هافبک های کره ای را که از میانه میدان به خط حمله اضافه میشدند را صاحب توپ میکرد.

استقلال امروز خوش شانس بود که گلهای بیشتری دریافت نکرد. بازی کاملا حرفه ای و با برنامه اف سی سئول از عوامل اصلی پیروزی این تیم بود و آبی پوشان استقلال با وجود دوندگی بی امان نتوانستند قدرت تیمی خود را به حریف تحمیل کنند. اضافه شدن احمد جمشیدیان در اواخر بازی نشان میداد که استقلال بدنبال بازیکنی است که بتواند با پاس های دقیق و عمقی آهنگ این تیم را در زمان حمله تنظیم کند اما مدافعین و هافبک های کره کاملا بازی را در اختیارگرفته بودند و کمتر به بازیکنان استقلال اجازه خود نمایی می دادند.

استقلال باید این بازی را فراموش کند و از همین حالا به فکر بازی برگشت در تهران باشد. تیم اف سی سئول تیمی کاملا حرفه ای و با برنامه است و مطمئنا استقلال در بازی برگشت مشکلات فراوانی برای شکست این تیم خواهد داشت.

آبی پوشان باید بازنگری اساسی در سیستم دفاع تیمی خود داشته باشند در غیر این صورت با وجود بازیکنان کاملا آماده و با تکنیک اف سی سئول امکان باز شدن دوباره دروازه استقلال در تهران نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط