پرسپولیس زخم خورده، فجر احیا شده و داربی اصفهان

Image caption عکس از آرشیو

هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال ایران روز پنج‌شنبه در تهران پی‌گیری می‌شود. در این روز پرسپولیس میزبان فجر سپاسی است. از روزجمعه دیگر بازی‌های لیگ از سرگرفته می‌شود که داربی اصفهان یکی از مهمترین این بازی‌ها است.

درهیاهوی شکست استقلال در لیگ قهرمانان آسیا موضوعی که این روزها در صدر اخبار فوتبال ایران قرار داشت تبانی و فساد در بالاترین رده از فوتبال ایران است که موحب نگرانی بیشتر فوتبال‌دوستان ایرانی شده است.

اشتباه داوری در بازی گذشته پرسپولیس و سپاهان موجب شده است تا کادر فنی و مربیان پرسپولیس با قاطعیت تمام از وجود مدارکی مبنی بر تبانی داور مسابقه در بازی مذکور اشاره کنند.

در بازی مورد نظر، آقای قهرمانی داور مسابقه در همان ابتدا یکی از بازیکنان پرسپولیس را بدلیل حرکت ناشایست و ضربه زدن به بازیکن سپاهان از زمین اخراج کرد و پرسپولیس نزدیک به ۸۵ دقیقه با یک یارکمتر، درنهایت با دو گل نتیجه را واگذار کرد.

بعد از بازی مسئولین پرسپولیس به صراحت از تبانی داور در تغییرنتیجه بازی خبر دادند.

حال سوال اینجاست ،اگر کادر فنی و مدیران باشگاه از فساد موجود در فوتبال ایران مطلع بودند چرا پیش از بازی به این مشکل اشاره نکرده‌اند و اگر مدارکی در دست دارند چرا این مدارک را زودتر به فدراسیون فوتبال ارائه نکرده اند.

چرا پرسپولیسی‌ها تا پیش از شکست مقابل سپاهان سکوت کرده اند؟ سایمون کوپر نویسنده کتاب تبانی به نکته ای جالب اشاره می‌کند او معتقد است فساد و تبانی در تمامی رده‌های فوتبال و در تمامی کشورها وجود دارد و بصورتهای مختلفی نیز انجام می‌گیرد.

معمولا در مورد داوران، آنها سعی می‌کنند تا دقیقه‌های آخر، بازی شرایط طبیعی خود را طی کند و شاید نیازی به تصمیمات ‌آنها نباشد در غیر اینصورت با تصمیمات کاملا عمدی نتیجه بازی را تغییر می‌دهند.

در این مورد آقای قهرمانی همان ابتدای بازی تصمیم گیری غلطی داشت که به نظرم هیچ عمدی درآن وجود نداشت و فقط اشتباه سهوی او باعث اخراج مدافع پرسپولیس شده است.

متاسفانه نتیجه این بازی باعث شد تا اتفاقاتی در فوتبال ایران رخ دهد که نشان‌دهنده تبانی و فساد دربالاترین رده از فوتبال ایران است واگر مسئولین فوتبال ایران نتوانند این مشکل را برطرف کنند در آینده ای نه چندان دور لیگ فوتبال ایران بمانند کشورهای جنوب شرق آسیا اعتبارخود را از دست میدهد.

بازیهای مهم این هفته لیگ برتر :

فجر پنجشنبه در استادیوم آزادی به دیدار پرسپولیس زخم خورده می‌رود. در بازی گذشته جوانان فجر موفق شدند با مربی جدید اما کاملا آشنا به شرایط این تیم، استقلال خوزستان را شکست دهند.

آقای یاوری سرمربی فجر شناخت بسیار خوبی از بازیکنانش دارد و سال گذشته همراه این بازیکنان به نتایج خوبی نیز دست پیدا کرد.

او بخوبی با قدرت مدیریتی خود از بازیکنانش بهترین بازی را می‌گیرد و معمولا در مقابل تیم‌های بزرگ نیزنتایج خوبی می گیرد.

با نگاهی به شرایط فجر در جدول رده بندی مساوی می‌تواند نتیجه‌ای ایده آل برای شاگردان آقای یاوری باشد.

در ترکیب فجر جابر انصاری بازیکنی تاثیرگذار است که بیشتر گل‌های این تیم را به ثمر رسانده است.

او در این بازی انگیزه‌های خاصی دارد تا خود را بعنوان بازیکنی طراز اول در فوتبال ایران معرفی کند.

اما اشتباهات فردی بازیکنان فجردر خط دفاعی بدلیل بی‌تجربگی بازیکنانش از ناکامی‌های اصلی این تیم تا بحال است.

پرسپولیس بعد از شکست مقابل سپاهان به شدت به سه امتیاز این بازی نیاز دارد. قرمزپوشان به رغم ده نفره بودن مقابل تیم قدرتمند سپاهان مستحق شکست نبودند.

در این دیدار پرسپولیس به لطف هافبک‌های تکنیکی و جوان خود میتواند فجر را تحت فشار قرار دهد.نکته قابل توجه در ترکیب تیمی پرسپولیس شجاعت علی دایی در این دوره از لیگ است.

دایی با بازی گرفتن از یونس شاکری جوان بجای سید صالحی و تعویض صادقیان در بازی گذشته نشان داد که تیمش به بازیکنی خاص وابسته نیست ونگاه ویژه ای نیز به دیگر جوانان این تیم دارد.

سپاهان – ذوب آهن

داربی اصفهان در فولاد شهر مهمترین بازی هفته یازدهم لیگ برتر است.

سپاهان در دو بازی گذشته توانسته با دو پیروزی اعتماد بنفس خود را بدست آورد و به جایگاه دوم جدول صعود کند.

با تمامی این اوصاف سپاهان تیم همیشگی‌اش نیست.این تیم درمیانه میدان و در فاز تهاجمی با مشکلات فراوانی روبرو است.

نبود برنامه مشخص در زمان حمله از نقاط ضعف زرد پوشان است.

در بازی گذشته در زمان‌هایی از بازی و در حالی که پنج بازیکن این تیم در مقابل دو مدافع پرسپولیس قرارگرفته بودند به راحتی این موقعیت را از دست دادند.

مشکلی که سال‌های گذشته در سپاهان کمتر دیده می‌شد، نبودبازیکنی بمانند نوید کیا در نقش مغز متفکر و رهبر از مشکلات اصلی سپاهان است.

ذوب آهن در بازی گذشته هنوز در فکر پیروزی شیرین مقابل استقلال بود و به همین دلیل در تبریز مغلوب جوانان دونده گسترش شد.

در دیدار پیش رو بازیکنان با تجربه و جوان ذوب آهن به خوبی از شرایط بازی آگاهی دارند. جنگ هافبک‌های میانه میدان میتواند در نتیجه بازی تاثرگذار باشد.

مهدی رجب زاده ، اصغرفرهادی، اکبر ایمانی و قاسم حدادی‌فر، بازیکنان اصلی ذوب آهن هستند که جدالی تماشایی با امید ابراهیمی ، بولکو، جهان عالیان و حاج صفی خواهند داشت.

سپاهان با تغییرسیستم و انتخاب ۱-۳-۲-۴ و استفاده از حاج صفی در نقش بازی‌ساز نشان داد که در این منطقه مشکلات فروانی دارد.

ملوان – فولاد

ملوان مانند تراکتورسازی در بازی‌های خارج از خانه نتایج بهتری کسب کرده است.استرس ناشی از بازی‌های خانگی موجب شده‌است تا ملوان نتواند از میزبانی خود به خوبی بهره گیرد.

اسکوچیچ سرمربی ملوان می‌داند که با بهترین و تکنیکی‌ترین تیم حال حاضر ایران روبرو خواهد شد که به شایستگی در صدر جدول قرارگرفته است.

ملوان اگر نتواند سیتم دفاعی مناسبی در انزلی انتخاب کند یاران تکنیکی فولاد می‌توانند هر لحظه به گل برسند.

فولاد با شایستگی توانسته در پایان هفته دهم لیگ در صدرجدول قرارگیرد.

بازی‌های زیبا و با برنامه فولاد نشان داده است که به رغم تمامی کاستی‌ها در فوتبال ایران برنامه‌ریزی اصولی و درازمدت چقدر می‌تواند در نتیجه گیری تیمی، مانند فولاد، تاثیرگذار باشد.

فولاد نمونه ای نادر در فوتبال ایران است که توانسته به خوبی با آموزش جوانان با استعداد در لیگ برتر فوتبال ایران رقیب جدی برای قهرمانی باشد.

ملوان باید بسیار خوش شانس باشد تا بتواند در انزلی این تیم را شکست دهد. تنها نقطه ضعف فولاد اشتباهات فردی مدافعین این تیم است که در زمان‌هایی کاردست آنان می‌دهد.

تراکتور سازی – نفت تهران

تراکتورسازی جمعه در تبریز میزبان تیم سوم جدول رده بندی، نفت تهران است. آقای جلالی این‌ روزها در تبریز با مشکلات فراوانی روبرو است.

در دوبازی گذشته مهاجمین این تیم موقعیت‌های زیادی را از دست دادند و همین موضوع باعث شک و شبهه‌های فراوانی درمورد آینده کاری جلالی بوجود آورده است.

تراکتور موقعیت‌های زیادی بر روی دروازه حریفان ایجاد می‌کند اما انصاری‌فر و سعید دقیقی که هر دو سابقه آقای گلی لیگ برتر را یدک می کشند براحتی این موقعیت‌ها را از دست می‌دهند.

سرمربی تراکتورمشکلات روانی بازیکنان خط حمله را از دلایل اصلی ناکامی‌های این تیم می‌داند.

تراکتور در غیاب علی کریمی مصدوم اگر نتواند دراین دیدار به سه امتیاز بازی دست پیدا کند روزهای پرتنشی را در تبریز مشاهده می‌کنیم.

نفت با یحیی گل محمدی و در آرامش کامل یکی از تیم‌های برتر لیگ امسال است.

رضا نوروزی بعد از مصدومیت سال گذشته بتدریج به روزهای خوب خود بازگشته و مهره ای قابل اعتماد در خط حمله نفت است که می‌تواند دروازه تراکتور را تهدید کند.

نفت امید فراوانی برای کسب سهمیه آسیایی دارد و تا بحال نیزنشان داده است که رقیبی جدی برای دیگر تیم‌های صدر جدول است.