شرایط سخت کارگران، مسئولان برگزاری جام‌جهانی قطر را 'شوکه' کرد

مسئولان برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ می‌گویند که از نتیجه تحقیقات درباره نحوه رفتار با کارگران مهاجر در قطر "شوکه" شده‌اند.

بر اساس گزارش روزنامه گاردین، "سوءاستفاده و بهره‌بردای" از کارگران نپالی در قطر در حد "برده داری مدرن" است.

سازماندهندگان این رویداد ورزشی گفتند که ادعای مطرح شده از طرف گاردین را بررسی خواهند کرد. مقامات فیفا هم از این خبر ابراز "نگرانی عمیق" کرده‌اند.

اما از جانب قطری‌ها در یک بیانیه مطرح شد که "هیچ عذری برای چنین برخوردی با کارگران وجود ندارد".

روزنامه گاردین در نتیجه تحقیقات انجام شده در مورد شرایط کار کارگران خارجی در قطر ادعا می‌کند که:

دست کم ۴۴ کارگر بین ۴ ژوئن و ۸ اوت به دلیل ناراحتی‌ قلبی یا حوادث در محل کار جان خود را از دست داده‌اند.شواهدی مبنی بر وجود کار اجباری در پروژه‌های اصلی زیربنایی جام جهانی وجود دارد.دستمزد کارگران نپالی برای ماه‌ها پرداخت نشده است؛ دستمزد و گذرنامه این کارگران به منظور ایجاد محدودیت برای آنها ضبط شده است.در بعضی مواقع، در کارگاه‌های ساختمانی، آب آشامیدنی رایگان ‌ در دسترس نبوده است.

در ادامه بیانیه سازماندهندگان جام جهانی آمده است که " امنیت، بهداشت و سلامت و احترام تمام کارگران مشغول در پروژه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ برای کمیته بیشترین اهمیت را دارد"

همچنین در این بیانیه آمده است که " اعضای کمیته خود را متعهد می‌داند که این رویداد وسیله‌ای باشد برای فراهم کردن شرایطی که زندگی همه کارگران مشغول به کار در قطر متضمن بهبود روزافزون باشد

مقامات قطری مصرند که شرایط کاری برای کارگران مشغول به کار در کارگاه‌های ساختمانی مربوط به جام جهانی ۲۰۲۲ مناسب خواهد بود.

در ادامه بیانیه صادر شده توسط مقامات قطری آمده است که بنا به تعهداتی که در پیشنهادشان برای میزبانی جام جهانی به فیفا داده‌اند حق برخورداری کارگران از صحت و سلامت و امنیت از بالاترین اولویت برخوردار است.

پیش از انتشار گزارش گاردین، رادیو ۵ بی‌بی‌سی با حسن الذوادی، مدیر اجرایی جام جهاینی قطر ۲۰۲۲ مصاحبه‌ای انجام داده بود.

آقای ذوادی در پاسخ به سوالی در مورد شرایط کار گفته بود: "اولویت ما در مورد شرایط کاری کارگران تامین امنیت، بهداشت، سلامت و احترام به تک تک افراد مشغول به کار کورد دقت و توجه کامل است".

او از نظارت دیدبان حقوق بشر و عفو بین الملل به شرایط کار در قطر خبر داد و اعلام کرد در این مورد باب هرگونه گفتگویی با آنها باز خواهد بود.

پیش از اینکه مسئله شرایط کاری "سخت" در قطر مطرح شود برخی از دست‌اندرکاران فوتبال از شرایط سخت بازی در گرمای طاقت‌فرسای قطر انتقاد کرده بودند و برگزاری این مسابقات را در تابستان قطر غیر ممکن دانسته بودند.

بعد از این انتقادات فیفا در بیانیه‌ای از "تماس دوباره با مقامات قطری" خبر دادند.

قرار است مقامات اجرایی فیفا در جلسه‌ای که در تاریخ ۴-۳ اکتبر در زوریخ برگزار می‌شوند در مورد امکان انتقال زمان برگزاری مسابقات به زمستان بحث کنند.

مطالب مرتبط