اف سی سئول در جهنم آزادی

Image caption استقلال در بازی برگشت مقابل اف سی سئول باید با اختلاف سه گل حریف خود را شکست دهد

چهارشنبه استقلال در بازی برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در استادیوم آزادی میزبان اف سی سئول کره جنوبی است. در بازی رفت استقلال دو بر صفر مغلوب حریف کره ای شد و این تیم برای رسیدن به فینال باید با اختلاف سه گل در این بازی به پیروزی برسد.

در بازی قبل سیستم دفاعی استقلال مشکلات فراوانی داشت که بیشتر ناشی از اشتباهات فردی بازیکنان خط دفاعی آنان بود. هر دو گل اف سی سئول در شرایطی به‌ثمر رسید که تعداد مدافعان استقلال بیشتر از مهاجمان کره ای بود.

این موضوع نشان از عدم سازماندهی اصولی در سیستم دفاعی استقلال است که اگر در بازی آینده برطرف نشود می‌تواند یکبار دیگر کار دست نماینده ایران دهد. استقلال در تمامی دیدارهای داخلی و آسیایی دروازه اش باز شده است که نمونه ای از ضعف مفرط استقلال در خط دفاع است.

هنوز بازیکنان استقلال نمی‌دانند در شرایطی که نسبت به مهاجمان برتری عددی دارند یارگیری مستقیم و مارک کردن بازیکنان حریف بهترین راه حل در دفاع است و دیگر نیازی به یارگیری منطقه‌ای نیست.

متاسفانه مدافعان استقلال در این مورد مشکلات زیادی دارند. اگر استقلال می خواهد به فینال مسابقات صعود کند باید ابتدا دروازه‌اش را بسته نگه دارد زیرا فرصت کافی برای رسیدن به گل وجود دارد.

درصورتیکه تیم کره ای به گل برسد استقلال دیگر شانسی نخواهد داشت. در این مورد به خاطره ای از بابی رابسون مربی انگلیسی که در مقطعی سرمربی تیم بارسلونا بود باید اشاره کنم.

در یکی از مسابقات حذفی قهرمانی باشگاهای اروپا بارسلونا در بازی برگشت نیاز به سه گل داشت تا به مرحله بعدی صعود کند. یک هفته مانده به شروع مسابقه تمامی تمرینات تیم بر مبنای سیستم دفاعی تیم و خنثی کردن تیم مقابل برای رسیدن به گل بود.

رابسون معتقد بود که گل نخوردن هدف اصلی تیمش است. در حالی که بیشتر کارشناسان و حتی دستیاران رابسون ار این موضوع ناراضی بودند در نهایت بارسلون توانست با سه گل به پیروزی برسد و گلی نیز دریافت نکند و به مرحله بعدی مسابقات صعود کند.

در این بازی نیز استقلال توانایی بازکردن دروازه اف سی سئول را دارد و تنها گل اول مسابقه در این بازی حیاتی است. حتی اگر استقلال در پایان نیمه اول به گل نرسد در نیمه دوم زمان و فرصت کافی وجود دارد تا دروازه حریف را باز کند.

استقلالی‌ها باید بسیار منطقی و دور از احساس بازی را شروع کنند و اجازه دهند تا بازی روند طبیعی خود را طی کند. تاکتیکی که اف سی سئول در کره دقیقا با ان توانست به پیروزی برسد.

احساسی بازی کردن به ضرر استقلال است و در این شرایط ممکن است اشتباهات فردی باعث شود که حریف به گل برسد در این صورت بدترین اتفاق ممکن برای استقلال رخ خواهد داد .

نبود تیموریان و نکونام در این بازی بسیار تاثیرگذار است و آرایش تیمی استقلال نیز بهمین دلیل دستخوش تغییرات زیادی می شود.

آرایش احتمالی استقلال در بازی روز چهارشنبه:

دروازه‌بان:

مهدی رحمتی بدون شک مرد برتر استقلال در سئول بود. او با عکس العمل‌های به موقع مانع از فروپاشی بیشتر دروازه استقلال شد. در این دیدار رحمتی باید بیشتر با مدافعان خودی ارتباط برقرارکند و هنگامی که مدافعان فقط به توپ خیره می‌شوند با فریادهای خود آنان را از وجود بازیکنان خطرناکی مانند دامیانوویچ آگاه کند.

خط دفاعی:

به‌نظر میرسد که امیرقلعه نویی قصد دارد تا از پژمان منتظری در مرکز خط دفاعی استفاده کند.

در این صورت حیدری در راست و احتمالا صادقی در چپ و عمران زاده در کنار منتظری قرار می‌گیرد. با وجود منتظری در مرکز خط دفاعی و قدرت بازیخوانی او خط دفاعی استقلال مستحکم تر از قبل می‌شود.

نکته قابل توجه مهار دامیانوویچ در این دیدار است استقلال باید برنامه ای مشخص برای مهار این بازیکن داشته باشد. در صورتیکه استقلال قصد یارگیری مستقیم این بازیکن را نداشته باشد یارگیری منطقه ای بهترین راه حل برای از کارانداختن او است.

مدافعان استقلال باید بسیار هوشیار باشند. دامیانوویچ سعی می‌کند تا با حرکات بدون توپ خود نظم دفاعی استقلال را به هم بریزد. در صورتیکه او به مرکز زمین برای دریافت توپ حرکت کند هافبک دفاعی استقلال باید مهار او را به‌عهده گیرد و مدافعان مرکزی نباید با تعقیب او فضای لازم را در اختیار دیگر مهاجمان قرار دهند.

خط هافبک:

صرف نظر از مشکلات خط دفاعی استقلال، موضوعی که بیشتر ضعف استقلال در دفاع را آشکار می‌کند حضور کم رنگ هافبک‌های استقلال در فاز دفاعی است.

در بازی رفت هافبک‌های استقلال در بیشتر موارد هافبک‌های کره ای را تعقیب نمی کردند. مولینا بازیکن کلمبیایی اف سی سئول در بازی گذشته مرد برتر میدان بود.

او به‌راحتی و بدون اینکه از طرف هیچیک از هافبک‌های استقلال تعقیب شود حضوری پر رنگ در حمله داشت و ارتباط خوبی با دامیانوویچ برقرار می‌کرد.

ساموئل. بیگ زاده.جمشیدیان و اکبرپور احتمالا خط هافبک استقلال را تشکیل می‌دهند. نقش ساموئل و با هربازیکنی که در پست هافبک دفاعی انجام وظیفه می‌کند بسیار مهم و حیاتی است.

ساموئل علاوه بر اینکه باید مانع ارتباط خط هافبک اف سی سئول با دامیانوویچ شود در هنگامی که این بازیکن به مرکز زمین متمایل می‌شود مهار او را نیر بعهده می‌گیرد. پوشش خسرو حیدری در زمان حمله نیز یکی دیگر از وظایف اصلی ساموئل در این دیدار حساس است.

جمشیدیان، اکبرپور و بیگ زاده باید مراقب هافبک‌های کره‌ای باشند و اجازه ندهند تا آنها در پشت مدافعان کناری استقلال صاحب توپ شوند. در زمان‌هایی ممکن است استقلال به بازی مستقیم روی بیاورد که در این صورت حمایت از مهاجمان در توپ‌های برگشتی وظیفه اصلی هافبک‌ها خواهد بود.

خط فوروارد:

محمد قاضی و آرش برهانی بهترین گزینه خط حمله در این دیدار هستند. فرهاد مجیدی و حتی حنیف عمران زاده نیز می‌توانند در صورت نیاز به خط حمله اضافه شوند.

برهانی از ابتدای فصل تا به‌حال نتوانسته جایگاه خود را در ترکیب اصلی تثبیت کند. اما نباید فراموش کرد که حضور بازیکنانی مانند برهانی که تجربه و انگیزه بالایی دارند در این بازی می‌تواند به کمک استقلال بیاید.

قاضی بیشتر در مرکز خط دفاعی قرار می‌گیرد اما برهانی با سرعت و جابجایی مداوم نظم خط دفاعی اف سی سئول را بهم می‌ریزد تا شرایط برای گلزنی قاضی فراهم شود.

چهارشنبه استادیوم آزادی به احتمال فراوان مملو از تماشاگر خواهد بود و شرایط برای تیم کره ای بسیار سخت، اما نباید فراموش کرد در صورتی که استقلال نتواند به گل برسد استرس ناشی از فشارتماشاگران می‌تواند تاثیرات منفی برروی بازیکنان خودی داشته باشد.

تماشاگران باید بسیار صبور و آرام باشند. استقلال اگر گلی دریافت نکند حتی تا دقایق پایانی نیز شانس برای پیروزی دارد. بخاطر دارم در سال ۱۳۷۵ از سری مسابقات جام باشگاههای آسیا در مقابل نماینده ازبکستان نیاز به سه گل داشتیم که دو گل در دقایق پایانی بدست آمد.

تماشاگران استقلال باید صبور و آرام تا پایان بازی منتظر باشند و اجازه دهند تا بازیکنان با خیالی آسوده تفکرات مربی را در زمین پیاده کنند. باز تاکید می‌کنم احساسی بازی کردن بازیکنان می‌تواند بلای جان استقلال در این دیدار باشد.