خداحافظی داوید نعلبندیان از دنیای حرفه‌ای تنیس

Image caption داوید نعلبندیان به دلیل مصدومیت شانه مجبور به خداحافظی از دنیای حرفه‌ای تنیس شد

داوید نعلبندیان فینالیست سال ۲۰۰۲ مسابقات ویمبلدون طی یک کنفرانس مطبوعاتی در بوینس آیرس، از دنیای تنیس حرفه‌ای خداحافظی کرد.

داوید نلبندیان ۳۱ ساله که هم اکنون در رده ۲۳۱ تنیس مردان قرار دارد، همواره در دوران ورزشی خود مصدومیت های متعددی را تجربه کرده است و این بار مصدومیت شانه اش سبب شد که وی برای همیشه از دنیای تنیس کناره گیری کند.

او که در ماه می گذشته یک عمل جراحی بر روی شانه اش انجام داد، به خبرنگاران چنین گفت:"تحمل اتفاقاتی که برای من افتاده آسان نیست. مصدومیت شانه ام به من اجازه نمی دهد آن طوری که باید و شاید برای مسابقات تمرین کنم."

شماره ۳ سابق جهان معتقد است شانه اش اجازه ادامه دادن تنیس در سطح حرفه ای را به او نمی‌دهد، اما او هم چنان قادر خواهد بود که تنیس بازی کند.

از نلبندیان همواره به عنوان یکی از مستعدترین تنیس باز هایی نام برده می شود که هیچ گاه به اندازه توانایی هاش موفقیت کسب نکرد.

بهترین نتیجه او در مسابقات گرنداسلم، در سال ۲۰۰۲ با رسیدن به فینال ویمبلدون اتفاق افتاد، جایی که که او در نهایت مغلوب لیتون هیوئیت شد و نتوانست قهرمان شود.

او ۱۳ سال دوران حرفه ای ورزش اش را با ۱۱ عنوان قهرمانی، ۳۸۳ برد و ۱۱.۱۲ میلیون دلار جایزه به پایان برد. آخرین قهرمانی وی در سال ۲۰۱۰ در مسابقات تنیس واشینگتن محقق شد.

سبک بازی روان داوید و بک هند دو دست بی نقصش همواره تحسین کارشناسان تنیس را بر می انگیخت، به خصوص بر روی زمین های سریع تر تنیس مانند مسابقات داخل سالن که داوید در طول های سال‌های گذشته مهمترین پیروزی های خودش را بر روی آن کسب کرده است.

قهرمانی در مسابقات تنیس مسترز کاپ شانگهای در سال ۲۰۰۵ با شکست راجر فدرر در فینال در ۵ ست مهمترین دستاورد دوران ورزشی وی محسوب میشود.

در سال ۲۰۰۷ داوید یک بار دیگر قدرت تنیس خودش را به رخ حریفان کشید، در دو مسترز پایانی سال، ابتدا در مادرید با عبور از سد نادال، جوکوویچ و فدرر به قهرمانی رسید و تنها دو هفته بعد دوباره فدرر و نادال را شکست داد تا نشان دهد پیروزی هایش در برابر بزرگان تنیس تصادفی نبوده است.

نلبندیان در مسابقات جام دیویس در سالهای ۲۰۰۶، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ تیم ملی آرژانتین را در راه رسیدن به فینال کمک کرد، اما آنها نتوانستند گام آخر را با قهرمانی به پایان ببرند.

گرچه او از دنیای حرفه ای تنیس خداحافظی کرده است، اما وی در ۲۳ نوامبر سال جاری در دیداری نمایشی در بوینس آیرس به مصاف رافائل نادال خواهد رفت.