فولاد صدرنشین شایسته لیگ برتر

Image caption تیم فولاد خوزستان یکی از شانس‌‌های قهرمانی در این فصل لیگ برتر فوتبال ایران است

هفته دوازدهم لیگ برتر فوتبال ایران پنچ شنبه در شهرهای مختلف ایران پی گیری می‌شود. فولاد در حال حاضر با ۲۵ امتیاز در صدر جدول لیگ برتر قرار دارد. جوانان اهوازی با بازی‌های درخشان و با برنامه خود کاندیدای اصلی قهرمانی در لیگ امسال هستند.

فولاد بدون هیاهو و حاشیه های متدوال در فوتبال ایران توانسته به لطف توانایی های بازیکنان و مربی با تجربه اش به تنهایی در صدر جدول قرارگیرد. سپاهان،تراکتور،پرسپولیس و استقلال رقیبان فولاد در کورس قهرمانی هستند.

سپاهان تا به اینجای لیگ ثبات سال‌های گذشته را نداشته، مجید جلالی هنوز نتوانسته در تراکتور تفکرات علمی خود را جای بیاندازد،پرسپولیس هنوز در غالب یک قهرمان بازی نمی‌کند و استقلال نیز بعد از حذف از لیگ قهرمانان آسیا با مشکلات فراوانی روبرو است.

در این بین فولاد توانسته از این موقعیت نهایت استفاده را کند و با اعتماد به‌نفسی مثال زدنی درصدر جدول قرارگیرد. فولاد اگر بتواند در بازی با تیم‌های بزرگ پر استرس و فشار روانی حاصل از این بازی‌ها غلبه کند قهرمانی برای این تیم جوان که بازیکنانش کاملا به مرز پختگی رسیده اند دور از دسترس نیست.

بازی‌های مهم این هفته لیگ برتر فوتبال ایران:

فولاد خوزستان- نفت تهران

نفت هفته گذشته به هیچ عنوان چهره یک تیم بازنده را مقابل تراکتورنداشت. یحیی گل محمدی توانسته تیم خوب و یک دست نفت را بعنوان یکی از مدعیان کسب سهمیه آسیایی معرفی کند.

گل محمدی از توانایی بازیکنانش به‌خوبی آگاهی دارد. بازگشت پر فروغ رضا نوروزی بعد از مصدومیت شدید این بازیکن نشان می‌دهد که یحیی به‌تدریج به مربی با تجربه ای تبدیل شده است و می‌داند چگونه از بازیکنانش بازی بگیرد.

نفت و فولاد پنج شنبه در اهواز با تفکرات مربیان با دانش خود نوید بازی دیدنی را می دهند. آقای فرکی تا به‌حال بدون تردید بهترین مربی لیگ بوده است.

از دست دادن دروازه‌بان‌های اصلی و ذخیره فولاد نیز نتوانسته خللی در روند رو به رشد فولاد بوجود بیاورد. محمد رشید مظاهری دروازه بان جوان و سوم فولاد به‌خوبی توانسته غیبت دروازه‌بان‌های اصلی این تیم را جبران کند.

این موضوع یکی دیگر از نقاط قوت تیم فولاد نسبت به دیگر تیم‌ها است که نشان از آینده نگری مسئولین فنی این تیم است. نفت اگر بتواند خط میانی قدرتمند فولاد را خنثی کند.

رضا نوروزی نشان داده است که هر لحظه می‌تواند دروازه فولاد را با خطر روبرو کند. در مقابل پریرا، شریفات و رفیعی با سرعت خوب خود می‌توانند هر لحظه دفاع کند نفت را آزار دهند.گل محمدی دراین مورد باید راه حل مناسبی انتخاب کند.

راه آهن سورینت - تراکتورسازی

راه آهن سورینت بعد از مدت‌ها سرانجام توانست طعم پیروزی را بچشد. شاگردان ابراهیم زاده بعد از شکست‌های متوالی توانستند داماش را در ورزشگاه اکباتان قربانی کنند.

راه آهن بسیارخوش شانس است که باید این هفته نیز بمانند بازی گذشته در تهران به میدان برود. این تیم در سیستم تهاجمی بازیکنان بسیار خوبی دارد.بهادر عبدی،خالقی فروامین منوچهری بازیکنان خط حمله راه آهن هستند که می‌توانند دروازه تراکتور با خطر مواجه کنند.

ابراهیم زاده هنوز نتوانسته مشکلات دفاعی تیم خود را برطرف کند و تغییرات بسیار زیاد در درون دروازه و خط دفاعی نیزاین موضوع را ثابت می‌کند. تراکتور نوسانات زیادی دارد. مجید جلالی هنوزنتوانسته خود را دراین تیم تثبیت کند.

تراکتور بازیکنان خوب و با کیفیتی دارد اما به‌نظر می‌رسد این بازیکنان هنوز با تفکرات آقای جلالی هماهنگ نیستند. شرایط و مسائل حاشیه ای پیرامون تراکتورنیز مزید بر علت شده است تا تراکتور نتواند روند رو به رشد خود را حفظ کند.

کریم انصاریفرد این روزها گل‌های خوبی بثمر می‌رساند اگر او بتواند به روند گلزنی خود ادامه دهد مطمئنا روزهای خوبی در انتظار تراکتور است. برخورد مجید جلالی و منصور ابراهیم زاده دو مربی علم گرا درفوتبال ایران از نکات دیدنی این بازی است.

سپاهان - مس

سپاهان به روزهای خوب خود برگشته است. سه پیروزی متوالی و کسب نه امتیاز نشان از رفع مشکلات این تیم است.

بدون تردید سپاهان هنوز به مانند یک قهرمان بازی نمی کند این تیم موقعیت‌های زیادی را در حمله از دست می‌دهدو در روند تیمی آنان نیز سرعت لازم و کافی مشاهده نمی شود.

کرانچار مربی باهوش سپاهان با تغییر سیستم از ۲-۴-۴ لوزی به ۱-۳-۲-۴ نشان داد از نقاط ضعف و قوت تیم به‌خوبی آگاهی دارد و با تجربه بین المللی اش توانسته سپاهان را به روزهای خوب بازگرداند.

یعقوب کریمی و آرش افشین اگر به روزهای اوج خود بازگردند و محرم نویدکیا و سوکای نیز به ترکیب زردپوشان اصفهانی اضافه شوند سپاهان به مانند همیشه مدعی اصلی قهرمانی است.

مس جمعه در فولاد شهر با مربی جدیدش پرویز مظلومی روز دشواری را پیش رو دارد. مظلومی به‌همراه آتیلا حجازی هدایت تیم بحران زده مس را به‌عهده گرفته اند.

مظلومی سال گذشته تجربه ناموفقی در بندرعباس داشت که درنهایت منجر به سقوط آلومینیوم هرمزگان به دسته پایین تر شد.

مس تا حدود زیادی شرایطی مشابه آلومینیوم دارد و به‌نظرم آقای مظلومی بمانند سال گذشته ریسک بزرگی را در قبول مربیگری این تیم قبول کرده اند.

مظلومی در سال‌های نه چندان دور با مس به نتایج بسیارخوبی دست پیدا کرد اما شرایط این روزهای مس بسیار متفاوت است و آقای مطلومی روزهای سخت و دشواری را پیش رو دارد. مساوی بهترین نتیجه برای شاگردان مظلومی در اصفهان است.

صبا قم - پرسپولیس

صبا جمعه در قم میزبان قرمزپوشان پایتخت است. صبا با آقای مایلی کهن تیمی جوان و یکدست است. انضباط و نظم اصول اولیه این تیم است.

مسائل انضباطی از اولویت‌های محمد مایلی کهن در هرتیمی است که او مربیگری می‌کند. فکرمی‌کنم در این مقطع از فوتبال ایران این موضوع می‌تواند بسیار ارزشمند و مفید باشد.

رضا عنایتی در پیشانی خط حمله صبا همه کاره این تیم است. تمامی بازیکنان صبا در اختیار عنایتی هستند تا او بتواند با تجربه گران‌بها و تیزهوشی خود دروازه حریفان را بازکند.

پرسپولیس به‌خوبی از شرایط صبا آشنایی دارد و علی دایی خوب می‌داند که اگر بتواند عنایتی را مهار کند قدرت خط حمله صبا نصف می‌شود.

پرسپولیس در بازی گذشته تا دقایق پایانی اسیر بازی بسته فجر شده بود. پیام صادقیان جوان با استعداد قرمزها با حرکت منحصر بفرد خود توانست قفل دروازه فجر را بازکند.

حرکت پا به‌توپ او و پاس عالی به سید صالحی در شرایط تک به تک تنها گل بازی را رقم زد. صادقیان این‌روزها مثل یک ستاره بازی می‌کند که امیدوارم این درخشش تداوم داشته باشد.پرسپولیس دربازی‌های خارج ازخانه نتایج خوبی نگرفته است و دایی باید در این بازی این مشکل را نیز برطرف کند.