ایران و آمریکا؛ بار دیگر در زمین فوتبال

Image caption تیم ملی فوتبال ایران قرار است سال آینده در جام جهانی برزیل حضور یابد

به گفته علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال، تیم های ملی ایران و آمریکا در پایان فصل لیگ برتر ایران با هم بازی خواهند کرد.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته است که قرار است مسابقات چهارجانبه‌ای با حضور تیم‌های ملی آمریکا و ایران برگزار شود: "فدراسیون فوتبال آمریکا نیز موافقت کرده و تیم‌هایی از اروپا و آمریکای جنوبی نیز در این تورنمنت حضور خواهند داشت که منتظر توافقات نهایی در این زمینه هستیم."

آقای کفاشیان در این رابطه گفته است: "با توجه به قطعی شدن حضور آمریکا در جام جهانی، بحثی هم در مورد انجام بازی رفت و برگشت میان دو کشور وجود دارد که احتمال آن بسیار زیاد است و ما مکاتبات خود را از هفته آینده برای این بازی آغاز خواهیم کرد."

مهدی محمد نبی دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران در گفتگویی از تمایل هر دو طرف برای برگزاری مسابقه دوستانه خبر داده، مسابقه‌ای که به دلایل مختلف برگزار نشد: "در سال‌های گذشته پیشنهاداتی از سوی طرفین برای برگزاری این مسابقه مطرح شده بود اما به دلیل این‌که تقویم مسابقات ما یا آنها اجازه نمی‌داد، در نتیجه این اتفاق نیفتاد. به هر صورت تیم ملی ایران برای کسب آمادگی هر چه بیشتر جهت حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ یک سری بازی‌های تدارکاتی را در طول اردوهای بلندمدت پیش‌بینی کرده است. طبیعتا بازی با تیم آمریکا هم در همان اردوهای بلندمدت خواهد بود."

آقای نبی گفته این مسابقات قرار است پس از پایان لیگ برتر ایران در ۲۰ فروردین ۹۳ که تیم ملی به اردوی‌های بلند مدت می رود انجام شود.

تیم ‌های ملی فوتبال ایران و آمریکا تا به حال دو بار روبروی هم قرار گرفته اند؛ بازی اول ایران و آمریکا به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه باز می گردد. ایران در مسابقه‌ای حساس حریف خود را با گل‌های حمید استیلی و مهدی مهدوی کیا شکست داد.

یک سال پس از بازی اول بین دو تیم، ایران و آمریکا بار دیگر در یک بازی دوستانه و در لس آنجلس روبروی هم قرار گرفتند که در نهایت دو تیم ۱-۱ مساوی شدند.