فیفا کمیته ویژه‌ای را مامور بررسی تغییر تاریخ جام جهانی ۲۰۲۲ کرد

Image caption سپ بلاتر کمیته ویژه ای را مامور بررسی تغییر تاریخ جام جهانی قطر کرده است

فدارسیون بین المللی فوتبال فیفا، با تشکیل کمیته ویژه برای بررسی تغییر تاریخ برگزاری جام جهانی قطر در سال ۲۰۲۲ موافقت کرده است.

تصمیم نهایی در مورد این که چه زمانی جام جهانی برگزار خواهد شد به پس از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل موکول شده است.

سپ بلاتر درباره تشکیل این کمیته ویژه برای تغییر زمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفته است: "ما باید در این مورد مشورت عمقی و تحقیقات کاملی انجام دهیم و در عین حال مقداری دیپلماسی و تفکر را هم به کار بریم."

نگرانی از گرمای شدید قطر در تابستان و خطر آن برای بازیکنان و هواداران آن باعث شد فیفا به این مسئله واکنش نشان دهد.

کمیته ویژه فیفا قرار است با متخصصان پزشکی، رسانه‌ها، اسپانسرها و لیگ های مهم اروپایی در این رابطه مشورت کند.

پس از دو روز جلسه‌های پر افت و خیز در مقر فیفا در زوریخ، سپ بلاتر اعلام کرد که شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، ریاست این کمیته ویژه را بر عهده خواهد داشت.

لیگ برتر انگلستان یکی از مخالفان اصلی برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در زمستان است، مسئولان لیگ برتر معتقدند که این تغییر باعث اختلال فراوان در لیگ‌های داخلی خواهد شد.

طبق گزارش بخش ورزشی بی‌بی‌سی، فیفا در نظر دارد از رئیس لیگ برتر انگلستان برای عضویت در این کمیته دعوت کند.

انتخاب قطر به‌عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ با واکنش‌های متعددی همراه بود، این کشور در دسامبر ۲۰۱۰ در رقابت با استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را به دست آورد.

میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ در نظر دارد برای کاهش دمای ۴۰ درجه تابستان این کشور از دستگاه های تهویه و خنک کننده در ورزشگاه استفاده کند.

با وجود این پیشنهاد توسط مسئولان برگزاری جام جهانی قطر، سپ بلاتر در ماه جولای سال جاری اعلام کرد که جام جهانی از تابستان باید به ماه خنک تری تغییر پیدا کند.

پیش از این پیشنهاد شده بود که میزبانی از قطر گرفته شود و برای تعیین میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ فیفا بار دیگر رای گیری کند.

سپ بلاتر در این رابطه تاکید کرده است که :" جام جهانی ۲۰۲۰ در قطر برگزار خواهد شد."

قطر همچنین پس از انتشار گزارشی در روزنامه گاردین، درباره وضعیت کارگران پروژه‌های جام جهانی زیر ذره بین قرار گرفته، در این گزارش قطر به نقض حقوق کارگران متهم شده است.

بلاتر گفته است که فیفا در هیچ کشوری اجازه ورود به مسئله کارگران را ندارد ولی تاکید کرده این نهاد "نمی تواند" به این اتهام ها توجه نکند.

او گفت: "من همدردی و تاسف خود را از اتفاق‌هایی که در هر جای جهان باعث مرگ افراد در پروژه‌های ساختمانی به ویژه طرح های مربوط به جام جهانی می شود را ابراز می‌کنم."

حسن الذوادی، مسوول برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر پس از مطرح شدن این انتقادات علیه کشورش گفته قطر به موضوع کارگران توجه دارد: "جام جهانی روی خون بی گناهان ساخته نخواهد شد، این موضوع برای هیچ کس قابل قبول نخواهد بود، ما این مشکل را در قطر ریشه کن خواهیم کرد."

پیش از این یکی از مسئولان تیم بازبینی پیشنهاد قطر برای میزبانی جام جهانی گفته بود که جام جهانی باید در ماه فوریه (بهمن) برگزار شود، چرا که در آن زمان دمای هوا در این کشور به طور میانگین ۲۲ درجه خواهد بود.

برگزاری احتمالی جام جهانی در زمستان، به خصوص ماه فوریه، از هم اکنون باعث بوجود آمدن درگیری زمانی بین دیگر رخداد‌های مهم ورزشی و جام جهانی شده است.

المپیک زمستانی و مسابقات سوپر بال در آمریکا، لیگ‌های داخلی فوتبال در اروپا و لیگ قهرمانان اروپا رقابت‌های ورزشی هستند که با تغییر زمان جام جهانی قطر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.