والیبال مردان ایران قهرمان آسیا شد

Image caption سعید معروف بهترین پاسور و ارزشمندترین بازیکن هفدهمین دوره قهرمانی آسیا

تیم ملی والیبال مردان ایران در فینال هفدهمین دوره رقابت‌های قهرمانی آسیا با شکست دادن تیم کره جنوبی در سه ست پیاپی، برای دومین بار به قهرمانی جام ملت‌های آسیا رسید.

این بازی در سالن نوزده هزار نفری حمدان دوبی انجام شد؛ سه هزار ایرانی حاضر در سالن تیم ایران را تشویق می‌کردند.

تیم ایران بازی را با ترکیب سعید معروف، محمد موسوی، فرهاد قائمی، امیر غفور، حمزه زرینی، عادل غلامی و فرهاد ظریف شروع کرد. مربی گری تیم ایران را خولیو ولاسکو به عهده دارد.

هدایت تیم کره جنوبی را پارک کی مون به عهده داشت؛ پارک کی مون بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ مربی تیم ملی ایران بود و تحت مربی گری او بود که ایران برای اولین بار در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان موفق شد بر کره جنوبی برتری یابد.

در ابتدای ست نخست بازی، دو تیم با رقابت خیلی نزدیک بازی را جلو بردند تا سرویس‌های حمزه زرینی باعث پیش افتادن با فاصله تیم ایران شود.

در نهایت ست اول بازی ۲۵ بر ۱۹ به نفع ایران به پایان رسید .

ست دوم با تلاش فراوان کره‌ای‌ها برای کسب امتیاز همراه بود؛ اما بعد از اینکه تیم کره سه امتیاز از ایران جلو افتاد، ولاسکو با سه تعویض، رحمان داوودی، مهدی مهدوی و شهرام محمودی را به جای فرهاد قائمی، سعید معروف و امیر غفور به میدان فرستاد.

در نهایت، ست دوم، ۲۵ بر ۲۲ به نفع ایران به پایان رسید.

اما ست سوم با پاس‌های موثر سعید معروف و آبشارهای عادل غلامی و محمد موسوی با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ به نفع ایران تمام شد.

بازی فینال دومین رقابت ایران و کره بود؛ پیش‌تر ایران موفق شده بود کره جنوبی را با نتیجه ۳ بر ۱ شکست دهد. کره تنها تیمی بود که توانست در این بازی‌ها از ایران امتیاز بگیرد.

ایران و کره جنوبی در مجموع ۳۱ بار مقابل هم قرار گرفته‌اند که سهم ایران از این بازی‌ها ۸ پیروزی بوده است.

در انتهای این مسابقات، امیر غفور به عنوان بهترین زننده اسپک، محمد موسوی بهترین مدافع روی تور، فرهاد ظریف بهترین لیبرو، سعید معروف بهترین پاسور و ارزشمندترین بازیکن هفدهمین رقابت‌های قهرمانی آسیا شناخته شدند.

بعد از ایران، کره جنوبی، چین و ژاپن به ترتیب مقام‌های دوم تا چهارم را به دست آوردند.

با این قهرمانی ،ایران مجوز حضور در رقابت‌های میان قاره‌ای را به دست آورد. این مسابقات ۱۹ تا ۲۴ نوامبر (۲۸ آبان تا ۳ آذر) به میزبانی ژاپن برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط