فوتبال خیابانی درمان فوتبال انگلستان

Image caption فوتبال خیابانی به‌دلیل تماس مکرر با توپ و فضای کم و بازی تحت فشار باعث افزایش تکنیک بازیکن می‌شود

تیم ملی انگلستان با پیروزی مقابل مونته‌نگرو شانس خود را برای راه یابی مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را افزایش داد. انگلستان در گروهی نسبتا آسان قرار دارد اما هنوز نتوانسته به مانند تیم‌های قدرتمندی مثل اسپانیا، آلمان و هلند صعود خود را به جام جهانی تثبیت کند.

تحقیقات فراوانی در مورد ضعف فوتبال انگلستان در حال انجام است. بیشتر کارشناسان و مربیان برتر فوتبال انگلستان به این نتیجه رسیده اند که فوتبال این کشور نسبت به دیگر کشورهای صاحب فوتبال اروپا مانند اسپانیا، هلند و آلمان پیشرقت قابل توجه ای نداشته است.

نتایج باشگاهای انگلستان در دو دهه گذشته آمار و ارقام نشان از برتری باشگاهای انگلیس در سطح اروپا دارد اما تیم‌های ملی این کشور در تمامی رده ها نتایج درخشانی کسب نکرده اند.

حضور بازیکنان با کیفیت لژیونر خارجی در ترکیب تیم‌های باشگاهی این کشور شاید در موفقیت باشگاه‌های آنان تاثیر فراوانی داشته است اما در طولانی مدت باعث کاهش کیفیت فوتبال ملی این کشور شده است.

کریس هاتون سرمربی فعلی نوریچ سیتی معتقد است که حضور بازیکنان خارجی در ترکیب تیم‌های بزرگ این کشور باعث شده است تا بازیکنان جوان و با استعداد انگلیسی فرصت حضور در ترکیب این تیم‌ها را از دست بدهند و نتوانند در بالاترین رده از فوتبال کشور به فعالیت خود ادامه دهند.

او معتقد است که فوتبالیست‌های جوان انگلیسی از استعداد و تکنیک بالایی برخور دارند اما وقتی به سن هفده سالگی می‌رسند شرایط برای حضور آنان در باشگاه‌های لیگ برتری فراهم نیست و به همین دلیل بیشتر این بازیکنان مجبور می‌شوند برای ادامه فوتبال به لیگ‌های پایین تر نقل و مکان کنند.به‌دلیل کیفیت پایین تر این لیگ‌ها استعداد بیشتر این بازیکنان هدر می‌رود.

کریس هاوتون و بیشتر مربیانی انگلیسی موافق چنین نظریه ای هستند اما میشل سالگادو بازیکنان سابق تیم ملی اسپانیا و باشگاه رئال مادرید که سابقه بازی در لیگ برتر انگلستان را نیز دارد کاملا با این موضوع مخالف است.

سالگادو معتقد است که دلیل اصلی ضعف فوتبال انگلستان در تیم‌های پایه ای این کشور است.ضعف تکنیکی در بازیکنان جوان فوتبال انگلیس و عدم شناخت کافی از فضا در فوتبال از مشکلات فوتبال ملی این کشور است.

تا پیش از سال ۲۰۱۳ بازیکنان نونهال تیم‌های باشگاهای جزیره به مانند بزرگسالان در ترکیب‌های یازده نفره و در زمین‌های کاملا قانونی مسابقات خود را برگزار می‌کردند به‌ همبن دلیل در این شرایط بازیکنان تماس کمتری با توپ داشته و همین طور به‌ دلیل فضای بسیار زیاد زمین کمتر تحت فشار قرار می گرفتند.

همین موضوع باعث شده است که فوتبالیست‌های حال حاضر انگلستان از تکنیکی نباشند. شاید تنها فوتبالیستی که در حال حاضر در تیم ملی انگلستان از لحاظ تکنیکی در سطح بازیکنان بزرگ دنیا قرار می گیرد، وین رونی است.

نکته جالب در مورد رونی این است که او در فوتبال این کشور به فوتبالیست خیابانی معروف است. رونی فوتبال را در خیابانهای شهر لیورپول و نزدیک باشگاه اورتون فرا گرفت و توسط استعدادیاب‌های این باشگاه به مربیان اورتون معرفی شد.

در فوتبال خیابانی به‌خاطر تماس مکرر با توپ و بازی تحت فشار در فضاهای کوچک تکنیک فردی بازیکنان تا حدود زیادی افزایش می یابد. به همین دلیل در تمرینات باشگاه‌های بزرگ دنیا نیز بازی در فضاهای کوچک و با تعداد نفرات زیاد جایگاه خاصی پیدا کرده است.

شاید مقایسه فوتبال انگلیس با ایران در این شرایط به‌هیچ عنوان منطقی نباشد اما یکی از دلایل ضعف فوتبال ایران نیز از بین رفتن فوتبال خیابانی در سطح کشور است.

علی کریمی نمونه ای از آخرین نسل فوتبالیست خیابانی در ایران است که می‌تواند الگویی برای فوتبال تضعیف شده ایران باشد. مسئولان و محققان فدراسیون فوتبال انگلستان به این نتیجه رسیده‌اند که باید در این مورد راه حلی پیدا کنند.

بازی‌های داخل سالن و تاسیس زمین‌های چمن مصنوعی با سایزهای کوچک به‌منظور تشویق بیشتر کودکان در بازی در فضاهای کوچک یکی از راه حل‌های فدراسیون فوتبال انگلستان برای برطرف کردن مشکلات فوتبال این کشور است.