ایران – تایلند رونمایی لژیونرهای جدید تیم ملی

Image caption تایلند با بازی بسته و حضوری پر تعداد در دفاع سعی در ارائه بازی دفاعی دارد

سه شنبه از سری بازیهای مقدماتی جام ملت های آسیا تیم ملی فوتبال ایران میزبان تایلند است. آقای کی روش با دعوت از بیشتر بازیکنان پیشین که در بازیهای مقدماتی جام جهانی برزیل عضو تیم ملی ایران بودند نشان داده است که تغییری در تفکرات او بوجود نیامده است.

نتیجه گرایی درکوتاه مدت استراتژی آقای کی روش در تیم ملی فوتبال ایران است که همچنان به قوت خود باقی است.حضورتیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فرصت بسیارخوبی برای بازیکنان جوان فوتبال ایران است تا بتوانند در بالاترین رویداد ورزشی جهان قابلیت های فنی خود را بروز دهند.

با توجه به معدل سنی بازیکنان حاضر در تیم ملی و بازنشستگی بیشتر آنان درسالهای نه چندان دور، فوتبال ایران نیاز به بازسازی دوباره دارد. لیست بازیکنان حاضر در تیم ملی و دعوت از بازیکنانی که کمتر در لیگ درخشش داشته اند نشان میدهد که آقای کی روش بیشتر بازیکنانی را مد نظر دارد که با تفکرات او آشنایی دارند.

لغو اردوهای تیم ملی درماه های گذشته شاید بهترین بهانه برای توجیه این موضوع است که کادرفنی زمان کافی برای آزمایش دیگر بازیکنان ندارد و بازیهای مقدماتی جام ملتهای آسیا نیز حساسیت های ویژه ای دارد و تیم ملی قصد ندارد هیچ ریسکی بپذیرد. دعوت از تمامی بازیکنان حاضر در لیگ اروپا و حتی بازیکنانی که در تیمهای باشگاهی خود جایگاه ثابتی ندارند و یا به تازگی به لیگهای اروپایی پیوسته اند نشان از نگاه خاص آقای کی روش به این نوع بازیکنان است.

حضور فوتبالیست های ایرانی در لیگهای اروپایی موجب افزایش قدرت بدنی، تکنیک فردی و تاکتیک پذیری آنان میشود.کی روش بخوبی از این موضوع آگاهی دارد و دعوت از این بازیکنان نیز منطقی بنظر می رسد. اما دعوت از مهرداد بیت آشور، بازیکن باشگاه سن خوزه از لیگ آمریکا مشمول این قانون نیست. لیگ حرفه ای آمریکا شاید کیفیت بهتری نسبت به لیگ ایران داشته باشد اما بیشتر کارشناسان معتقدند که تفاوت فاحشی با لیگهای اروپایی دارد. بیت آشور بازیکنی است ناشناخته اما به طور یقین توانایی های کافی برای بازی در تیم ملی را دارد زیرا کی روش بدون مطالعه هیچ بازیکنی را به تیم ملی دعوت نمی کند.

اما سوالی که تا حدودی بی جواب مانده است درخشش بازیکنان جوان حاضر در لیگ ایران است که به رغم بازیهای درخشان و حضور در تیم های صدرجدول هنوز به تیم ملی دعوت نشده اند. سرمربی تیم ملی این حق را دارد تا هر بازیکنی که در تفکرات تاکتیکی او جای می گیرد را به تیم ملی دعوت کند. اما بازیکنانی هستند که با توانایی های منحصر بفرد و بازیهای درخشان خود چاره ای جز دعوت از آنان وجود ندارد.

Image caption بازیهای مقدماتی جام ملتهای آسیا فرصت خوبی است تا مربیان تیم ملی بتوانند بازیکنان جوان و آینده دار فوتبال ایران را شناسایی کنند

بختیار رحمانی یکی از این بازیکنان است که می تواند مشکل فوتبال ایران را درمیانه میدان بعنوان بازی ساز برطرف کند. رحمانی جوانی است با تجربه که در چند سال گذشته درخشش چشمگیری در لیگ ایران داشته است.حضور این بازیکن در تیم علاوه بر اینکه موجب افزایش تجربه بین المللی اش می شود، موقعیتی بوجود می آورد تا انتقال او به لیگهای اروپایی نیز آسان تر شود که در نهایت به نفع فوتبال ایران است.

آقای کی روش در نظر داشته باشند که جوانان مستعد فوتبال ایران باید حتما در مسابقات بین المللی حضورداشته باشند تا شرایط ترانسفرشدن آنها به اروپا فراهم شود. بازی در تیم ملی بهترین فرصت برای بازیکنان جوان ایران است تا بتوانندخود را بعنوان بازیکن بین المللی به فوتبال دنیا معرفی کنند.

آرایش احتمالی تیم ملی ایران مقابل تایلند

نوع بازی تایلند تا حدود زیادی مشابه باشگاه بوریرام یونایتد رقیب استقلال در لیگ قهرمانان آسیا است. تایلند با بازی بسته و حضوری پر تعداد در دفاع سعی در ارائه بازی بسته و دفاعی دارد تا دست کم به یک تساوی دست یابد. ایران در بازیهای گذشته مقابل تیمهایی که با این سیستم بازی می کردند در فاز تهاجمی مشکلات فراوانی داشت. برای مثال تیم ملی مقابل ازبکستان و قطر در تهران دردسرهای فراوانی متحمل شد که درنهایت نیز نتوانست دروازه این دو تیم را باز کند. تایلندی ها بخوبی از این موضوع آگاهی دارند و سرمربی این تیم نیز امیدوار به کسب امتیاز در ایران است.

دروازه بان

دانیال داوری به احتمال فراوان اولین بازی ملی خود را سه شنبه در تهران تجربه می کند. حضور این بازیکن در بوندسلیگا، مهر تائیدی است برتوانایی های فنی این بازیکن جوان که میتواند تا یک دهه خیال ایران در درون دروازه را آسوده کند.

خط دفاع

پژمان منتظری و جلال حسینی زوج مدافعین مرکزی ایران در این بازی می باشند. منتظری و حسینی به بازیکنان با تجربه ای تبدیل شده اند و درک خوبی نیز از یکدیگر پیدا کرده اند. منتظری با قدرت بازیسازی خود و حرکت با توپ به مرکز زمین میتواند در بازیسازی و برتری عددی در خط میانی مثمر ثمر باشد.حسینی نیز با ارسال توپهای بلند و قطری به پشت مدافعین کناری حریف نقش موثری در فاز حمله ایفا میکند. بیت آشور مدافع راست ایران در این دیدار است.مصدومیت خسروحیدری این موقعیت را برای بیت آشور بوجود اورده تا بتواند خود را به فوتبال ایران ثابت کند. جناح چپ تیم ملی تا حدودی مبهم است. هاشم بیگ زاده و امیرحسین صادقی نفرات مورد نظر کی روش در بازیهای گذشته بودند. اما با توجه به بازی خانگی و نیاز ایران به پیروزی احسان حاج صفی بهترین گزینه در این پست است. او با قدرت تهاجمی خود در کناره ها میتواند نقش مهمی درسیستم تهاجمی ایران ایفاکند.

خط هافبک

جواد نکونام و آندرانیک تیموریان هافبکهای تدافعی ایران در این بازی خواهند بود. اشکان دژاگه در راست و مسعود شجاعی در چپ و احتمالا مجتبی جباری در مرکز زمین انجام وظیفه می کنند. در صورت آماده نبودن جباری خلعتبری گزینه احتمالی است که دراین صورت شجاعی به مرکز زمین منتقل می شود. بازگشت دژاگه بعد از مصدومیت طولانی مدت بهترین خبر برای فوتبال دوستان ایرانی است. دژاگه این روزها درفولهام شرایط خوبی ندارد و بعد از مصدومیت نتوانسته جایگاه خود را در این تیم بدست بیاورد. این بازی بهترین فرصت برای اشکان است تا بتواند مارتین یول سرمربی فولهام را متقاعد کند تا از او درترکیب فولهام استفاده کند.

خط حمله

بدون تردید رضا قوچان نژاد مرد اول خط حمله ایران است. قوچان نژاد بخوبی توانسته جایگاه خود را در فوتبال ایران تثبیت کند. او با دوندگی بی امان ، تکنیک عالی، هوش سرشار و قدرت تمام کنندگی اش تفاوت آشکار فوتبالیستهای شاغل در لیگ اروپا را با دیگر بازیکنان داخل ایران به اثبات رسانده است.

بازیهای مقدماتی جام ملتهای آسیا فرصت خوبی است تا مربیان تیم ملی بتوانند بازیکنان جوان و آینده دار فوتبال ایران را شناسایی کنند و با استفاده از آنان در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نسلی تازه را به فوتبال ایران معرفی کنند.