پیروزی ایران مقابل تایلند در مقدماتی جام ملت‌های آسیا

Image caption جلال حسینی زننده اولین گل ایران مقابل تایلند بود

تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا در استرالیا، دو بر یک تایلند را در ورزشگاه آزادی تهران شکست داد و با هفت امتیاز صدرنشین گروه دوم این رقابت‌ها شد.

بازیکنان کارلوس کی روش، پس از صعود تیم ملی ایران به جام جهانی برزیل در چهار ماه پیش، هیچ بازی دوستانه برگزار نکرده بودند و این، اولین بازی تیم ملی فوتبال ایران پس از صعود به جام جهانی بود.

در حالی که دعوت از مهرداد بیت‌آشور بازیکن ایرانی – آمریکایی تیم سن خوزه، تعداد بازیکن دو رگه ایرانی را در تیم ملی به عدد چهار رسانده است، او در بازی مقابل تایلند از روی نیمکت بازی را آغاز کرد.

بازیکنان تیم ملی ایران در نیمه اول بازی به غیر از دو موقعیت مناسب نتوانستند فرصت گلزنی دیگری روی دروازه تایلند به وجود بیاورند.

اشکان دژاگه در دقیقه ۱۴ بازی روی پاس عالی جواد نکونام در پشت مدافعان تایلند صاحب توپ شد و این بازیکن در شرایط تک به تک با دروازه‌بان تایلند توپ را به بیرون زد.

در دقایق اضافه نیمه اول، ارسال اشکان دژاگه از روی ضربه آزاد با ضربه سر جواد نکونام همراه شد ولی دروازه‌بان تایلند در آستان ورود توپ به دروازه توپ را در اختیار گرفت.

نیمه اول، بدون گل مساوی به پایان رسید. در این نیمه بازیکنان تیم ملی ایران بسیار پر اشتباه و غیر هماهنگ بودند.

ایران بازی در نیمه دوم بدون تغییر آغاز کرد و همچنان بازیکنانی مثل اشکان دژاگه، محمد رضا خلعتبری، رضا قوچان نژاد و مسعود شجاعی با اشتباهات پیاپی نمی توانستند موقعیت خطرناکی را روی دروازه تایلند ایجاد کنند.

اشکان دژاگه که این روزها به دلیل آماده نبودن در ترکیب تیم فولهام هم حضور ندارد، در دقیقه ۶۶ بازی جای خود را به کریم انصاری فرد داد.

سه دقیقه پس از ورود او، ایران روی حرکت جلال حسینی به گل رسید. حسینی در شرایطی که مدافعان تایلند که در آفساید گیری اشتباه کرده بودند، با ضربه دقیق دروازه تایلند را باز کرد.

سه دقیقه بعد از گل اول، کریم انصاری فرد تنها چهار دقیقه پس از ورودش به زمین پاس گل داد. پاس زیبای مسعود شجاعی به کریم انصاری فرد با پاس زیبای او به رضاقوچان نژاد در دهانه دروازه همراه شد و او هم با یک بغل پا گل دوم ایران را وارد دروازه تایلند کرد.

کارلوس کی روش در ادامه بازی، مهرداد بیت آشور بازیکن ایرانی- آمریکایی را به جای حسین ماهینی به زمین فرستاد تا اولین بازی ملی خود را برای ایران تجربه کند.

حملات ایران روی دروازه تایلند ادامه یافت ولی در دقیقه ۸۳ در حالی که بازیکنان ایران تلاش می‌کردند گل‌های بیشتری به ثمر برسانند تایلند به گل رسید.

داندا از پشت محوطه جریمه و با شوتی سنگین توپ را در گوشه دروازه رحمان احمدی که تنها نظاره گر این ضربه بود، جا داد.

کریم انصاری فرد در دقایق پایانی بازی می‌توانست بازی خوبش را با زدن گل به پایان برد. او در دقیقه ۹۰ با فراری خوب، پشت مدافعان تایلند صاحب توپ شد و در شرایطی که می‌توانست خودش ضربه آخر را بزند، تصمیم گرفت به رضا قوچان نژاد پاس دهد که توپ در میانه راه به پای مدافع تایلند برخورد کرد و این فرصت از دست رفت.

این بازیکن بار دیگر در دقایق اضافه بازی می‌توانست گلزنی کند که ضربه او با فاصله کمی به بیرون رفت تا ایران با اختلاف یک گل تایلند را در ورزشگاه آزادی شکست دهد.

تیم ملی ایران یک ماه دیگر در بانکوک باید بار دیگر با تایلند روبه رو شود.