جام جهانی نوجوانان؛ ایران در گام سوم

Image caption تیم ملی نوجوانان ایران برای سومین بار در جام جهانی نوجوانان شرکت می‌کند

پانزدهمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال نوجوانان زیر هفده سال، از روز پنجشنبه ۲۵ مهر، به میزبانی امارات متحده عربی آغاز می‌شود.

مسابقات جام جهانی فوتبال زیر هفده سال، از سال ۱۹۸۵ و هر دو سال یکبار برگزار می شود. در ۱۴ دوره گذشته هشت کشور شوروی، نیجریه، غنا، عربستان سعودی، فرانسه، مکزیک، سوئیس و برزیل موفق به فتح این مسابقات شده‌اند در این میان نیجریه و برزیل با سه قهرمانی، پر افتخار‌ترین تیم‌های این مسابقات هستند.

جام جهانی نوجوانان زیر هفده سال در ابتدا با شرکت ۱۶ تیم برگزارمی شد و سهمیه آسیا دو تیم بود. از جام جهانی ۱۹۸۷ اسکاتلند سهمیه آسیا به سه تیم افزایش یافت

پس از افزایش تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۰۷ کره جنوبی از ۱۶ به ۲۴ تیم، فیفا تصمیم گرفت سهمیه آسیا را از جام جهانی ۲۰۰۹ نیجریه به چهار تیم افزایش دهد.

در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا که سال گذشته در تهران برگزار شد، چهار تیم بر‌تر آن مسابقات جواز حضور در جام جهانی را بدست آوردند.

ایران، ازبکستان، ژاپن و عراق، نمایندگان آسیا در این دوره از مسابقات جام جهانی زیر هفده سال هستند. با توجه به میزبانی کشور امارات متحده عربی در این دوره از مسابقات قاره آسیا برای اولین بار با ۵ نماینده در جام جهانی زیر هفده سال حاضر است.

نمایندگان آسیا تنها یک بار موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان در این مسابقات شدند. عربستان در جام جهانی نوجوانان ۱۹۸۹ اسکاتلند موفق شد قهرمان این رقابت‌ها شود و در آن سال تیم زیر هفده سال بحرین هم چهارم شد.

حضور در جام جهانی۲۰۰۱ ترینیداد توباگو، اولین تجربه جهانی نوجوانان ایران بود که این تیم با قبول سه شکست در دور مقدماتی از رقابت‌ها حذف شد، تیمی که هدایت آن را حمید درخشان بر عهده داشت. تجربه دوم نوجوانان ایران در این مسابقات جام جهانی ۲۰۰۹ نیجریه بود. نوجوانان ایران در آن سال با کسب دو پیروزی و یک تساوی به عنوان تیم اول گروه خود، به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند و با شکست مقابل اروگوئه از رقابت‌ها کنار رفتند، هدایت آن تیم را همانند امسال، علی دوستی مهر به عهده داشت.

تیم ملی نوجوانان ایران که برای سومین بار به جام جهانی راه یافته، در گروه پنجم و در کنار تیم‌های آرژانتین، اتریش و کانادا قرار دارد.

به گفته داوود پرهیزگار سرپرست تیم ملی نوجوانان، کار آماده سازی این تیم برای حضوری قدرتمند در امارات، از آبان ماه سال گذشته یعنی دو هفته بعد از صعود به جام جهانی، شروع شده است.

در طول یک سال گذشته، نوجوانان زیر هفده سال ایران دست کم ۴۳ دیدار تدارکاتی - هرهشت و نیم روز یک مسابقه- در مقابل حریفان داخلی و خارجی خود برگزار کردند و بیش از هفتاد گل به ثمر رساندند. شرکت در جام جهانی کوچک روسیه و رویاروئی با تیم‌های ایتالیا، ترکیه، فنلاند، اسلوونی و قزاقستان و بازی در مقابل بازیکنانی که دو سال از بازیکنان ایران بزرگ‌تر بودند، اولین محک جدی برای شاگردان علی دوستی مهر در راه جام جهانی امارات بود.

بازی با منتخب بزرگسالان بیرجند، کاسپین قزوین، جوانان دورتموند و مونشن گلادباخ، همچنین تیم ملی جوانان زیر ۱۹ سال ایران و تیم‌های نوجوانان عراق ازبکستان و امارات- میزبان جام جهانی نوجوانان- نمونه‌ای دیگر از این دیدار‌های تداکارتی هستند.

در کنار تجربه استعدادیابی و هنر بالای علی دوستی مهر در کار با تیم‌های فوتبال پایه، باید به قبول ریسک شکست در مسابقات تدارکاتی مقابل تیم‌های بزرگسالان، از طرف این مربی اشاره کرد.

بازی تیم ملی نوجونان ایران با تیم‌های لیگ برتری پرسپولیس، صبای قم، راه آهن، نفت تهران، گهر درود، پیکان، ذوب آهن اصفهان و داماش گیلان نمونه‌ای از تلاش این مربی برای بالا بردن سطح اعتماد بنفس بازیکنانش بود.

از دیگر کارهای مثبت علی دوستی مهر در تیم ملی نوجوانان، استفاده از وجود مهدی مهدوی کیا، بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه‌ هامبورگ در کنار این تیم است.

مهدی مهدوی کیا که خود روزگاری توسط علی دوستی مهر، کشف و به فوتبال ایران وجهان معرفی شد، این روز‌ها در کنار این مربی زحمتکس و سازنده در فوتبال ایران، مشغول به فعالیت است.

یکی از کار‌های بیاد ماندنی مهدوی کیا برای تیم ملی زیر هفده سال ایران، فراهم کردن مقدمات و برپایی یک اردوی تدارکاتی و انجام مسابقات دوستانه با چند تیم جوانان زیر ۱۹ سال در بوندسلیگای آلمان بود که اثرات مثبت آن را در جریان بازی‌های جام جهانی خواهیم دید.

از دیگر نقاط مثبت تیم نوجوانان ایران علاوه بر داشتن قدرت بدنی بالا و جنگنده بودن، باید به دفاع تیمی آن اشاره کرد که در طول مدت بازی با پرسینگ مانع از بازیسازی حریفان می‌شود.

مسئله مهم دیگر، حس برتری طلبی و پیروزی در بین بازیکنان این تیم است که باعث می‌شود، پس از دریافت گل دست از تلاش بر ندارند و تسلیم نشوند. برای مثال، می‌توان به تساوی کشاندن دو بازی باخته مقابل جوانان دورتموند و دوسلدورف در اردوی آلمان اشاره کرد

در بین نوجوانان ایرانی حاضر درجام جهانی امارات، تنها سعید عزت الهی تجربه بازی در لیگ بر‌تر ایران را دارد. عزت الهی که عضو تیم ملوان بندر انزلی است، از طرف سایت ترانسفر مارکت به عنوان یکی از پدیده‌های احتمالی جام پانزدهم معرفی شده است.

نکته منفی و شوک آور برای تیم ملی زیر هفده سال ایران حذف شش بازیکن این تیم در آستانه پرواز به امارات برای شرکت در جام جهانی‌ بود.

چند روز مانده به آغاز مسابقات جام جهانی نوجوانان مسئولین تیم ایران اعلام کردند به درخواست فیفا از بازیکنان ازمایش‌ MRI گرفتند و پس از آن مشخص شد که شش بازیکن تیم ایران، صغر سنی هستند و اجازه همراهی با این تیم را ندارند.

پیش از اعلام محرومیت این شش بازیکن؛ امیدواری در بین کار‌شناسان، برای خلق شگفتی این تیم و صعود به مراحل بالای مسابقات زیاد بود.

با توجه به مقررات این مسابقات تیم‌های اول و دوم هر گروه به‌ همراه چهار تیم بر‌تر از بین تیم‌های سوم گروه‌های مختلف شانزده تیم مرحله یک هشتم نهایی را تشکیل می‌دهند که این مسئله، شانس شاگردان علی دوستی مهر را برای صعود به مرحله بعد افزایش می‌دهد.

مشکل بازیکنان صغره سنی در فوتبال، سال هاست که سلامت تیم‌های ملی فوتبال رده‌های پایه را تهدید می‌کند.

مادامی که برای تیم‌های رده‌های مختلف پایه هیچ مسابقاتی در سطح لیگ محلات برگزار نمی‌شود و برای شناسایی بازیکنان تیم‌های پایه شناسنامه فوتبالی صادر نشود، ملاک تشخیص هویت بازیکنان، شناسنامه سجلی آنهاست و این مشکل، برای سال های آینده همچنان باقی است.

شش شهرِ دبی، راس الخیمه، فجیره، ابوظبی، العین و شارجه؛ میزبان گروه‌های مختلف هستند که دو مسابقه ایران مقابل آرژانتین و کانادا در شهر دبی و مسابقه دیگر ایران مقابل اتریش، در العین برگزار خواهد شد.