هفته سیزدهم لیگ برتر زیر سایه تبانی

Image caption پرسپولیس و داماش بازی یکی از بازی‌های حساس هفته سیزدهم لیگ برتر ایران است

هفته سیزدهم لیگ برتر فوتبال ایران از روز پنج شنبه در شهرهای مختلف ایران پی گیری می شود. بحث‌های مربوط با دست داشتن بعضی از داوران در تبانی دیدارهای لیگ برتر فوتبال ایران موجب شده است تا سلامت فوتبال ایران زیر سوال رود.

معمولا در تمامی لیگ‌های حرفه ای دنیا موضوعاتی این چنانی حول و حوش فوتبال وجود دارد.برای مثال ایتالیا کشوری است که بیشترین مسائل مربوط به تبانی در اروپا را به خود اختصاص داده است.

فدراسیون فوتبال این کشور با کمک مسئولان قضایی شدیدا با این مشکلات برخورد می‌کنند و به هیچ عنوان سابقه و موقعیت فردی را که در این موضوعات دست دارد را در نظر نمی گیرند.

به‌ عنوان نمونه آنتونیو کونته سرمربی یوونتوس و بازیکن سابق تیم ملی ایتالیا به مدت نه ماه از تمامی رویدادهای ورزشی فوتبال محروم شد فقط به این دلیل که از موضوع تبانی در یکی از بازی‌ها اطلاع داشت اما به هیچ عنوان نقشی در آن بازی مورد نظر ایفا نکرده بود.

علی دایی به‌عنوان یکی از با نفوذترین مردان فوتبال ایران باید بیشتر در این موارد دقت کند و سعی کند علاوه بر اینکه از لحاظ فنی به فوتبال ایران کمک می‌کند با شجاعتی که در زمان بازیگری اش در او سراغ داریم با همان شجاعت با این مشکلات برخورد کند.

او باید محدودیتها را کناربگذارد و تمامی موضوعاتی را که درمورد تبانی فوتبال ایران میداند را بدون پرده پوشی به مردم ایران بگوید.اگر علی دایی و امثال او نتوانند دراین مورد به فوتبال ایران کمک کنند مطمئنا هیچ شخص دیگری نیز نمی تواند فوتبال ایران را از این آلودگی ها پاک کند.

بازیهای مهم هفته سیزدهم لیگ برتر فوتبال ایران

پرسپولیس – داماش

جمعه در استادیوم آزادی پرسپولیس میزبان داماش گیلان است. افشین ناظمی سرمربی داماش به‌خوبی می‌داند که روز بسیارسختی را پیش رو دارد.

در میانه میدان داماش محمد آبشک بازیکنی باهوش و تکنیکی است. آبشک بعد از مصدومیت سنگین سال گذشته هنوز نتوانسته به روزهای اوج خود بازگردد. اگر آبشک بتواند توانایی های گذشته خود را بروز دهد مهره ای تاثیرگذار در میانه میدان خواهد بود.

درخط حمله امین متوسل زاده بازیکنی خطرناک و فرصت طلب است که معمولا فرازو نشیب فراوانی دارد. در روز خوب او خط دفاعی پرسپولیس مشکلات فراوانی خواهد داشت.

پرسپولیس در بازی گذشته بازی بسیار خوبی خصوصا در نیمه اول از خوب به‌نمایش گذاشت. بازگشت ماهینی به ترکیب پرسپولیس در جناح راست و گلزنی و فرصت طلبی خوب سید صالحی از نقاط قوت پرسپولیس در بازی گذشته بود.

اما پرسپولیس به رغم داشتن بازیکنان بلند قد و سر زن در خط دفاعی در هنگام ضربات ایستگاهی مشکلاتی دارد. دایی باید هرچه زودتر آنرا برطرف کند.

سایپا – سپاهان

سایپا جمعه در کرج میزبان سپاهان است. فیرات سرمربی ترک تبار سایپا تا به این مرحله از لیگ، نتایج نسبتا خوبی کسب کرده است.

نارنجی پوشان سایپا کاملا بر مبنای تفکرات تاکتیکی مربی اش در زمین بازی می‌کنند. تیمی جوان و سخت کوش که نظم تاکتیکی خوبی نیز دارد. سایپا در دفاع مستحکم است و در حمله با داشتن بازیکنی به‌نام سجاد شهباززاده که اخیرا نیز به تیم ملی هم دعوت شده، بسیارخظرناک است.

سایپا در کرج بدنبال سه امتیاز بازی است. فیرات اگر بتواند شاگردانش را از لحاظ روانی اماده کند این تیم از لحاظ فنی کمبودی مقابل سپاهان ندارد.

سپاهان به رغم قرارگرفتن در مکان دوم جدول با مشکلاتی دست به گریبان است. کمبود بازیکنی در میانه میدان که بتواند به‌ عنوان رهبر و بازیساز اصلی آهنگ تاکتیکی زردپوشان اصفهانی را تنظیم کندشدیدا احساس می شود.

در چند بازی گذشته کرانچار از احسان حاج صفی در این نقش استفاده کرده است. حاج صفی تمامی تلاش خود را می‌کند تا در این نقش بازی خوبی از خود به نمایش بگذارد اما نوع بازی حاج صفی نسبت به این پست بسیار متفاوت است.

احسان بازیکنی کنار خط است و برای اینکه مثمر ثمر باشد نیاز به فضا دارد، در حالی که در میانه میدان فضای کافی در اختیار این بازیکن نیست.

او به هیچ عنوان نمی تواند در نقش بازیکنی بازیساز که از قدرت تصمیم گیری بالایی نیز برخوردار است عمل کند. شاید مقایسه نوع بازی محرم نویدکیا و احسان حاج صفی این موضوع را کاملا مشخص کند.

تراکتورسازی تبریز- فولاد خوزستان

تراکتور در بازی گذشته مقابل راه اهن دو نیمه کاملا متفاوت داشت.نیمه اول بسیار عالی و جنگنده و هجومی اما نیمه دوم محافظه کار و تدافعی بازی می کرد.

مجید جلالی در تراکتور تحت فشار است و شاید به همین دلیل سعی داشت در نیمه دوم فقط به فکر حفظ نتیجه و کسب سه امتیاز بازی باشد.

بازگشت میلاد فخرالدینی بعد از مصدومیت طولانی خبر خوبی برای تبریزی ها است. میلاد این روزها بازی‌های بسیارخوبی از خود به‌نمایش می گذارد.

او با سرعت و تکنیک خوب خود و ارسال‌های خطرناک موقعیت‌های فراوانی برای مهاجمین تراکتور ایجاد می کند.نکته دیگر در نوع بازی تراکتور درخشش بسیار خوب انصاری‌فرد و نوع بازی او است.

در جریان گل اول تراکتور مقابل راه آهن حرکت کاملا حرفه ای انصاری‌فرد در پاس دادن به عرض و حرکت با تمامی سرعت به محوطه جریمه و زدن ضربه به سمت دروازه که نهایتا با همکاری دقیقی به گل تبدیل شد نمونه ای ازحرکات خوب انصاری‌فرد است.

فولاد در بازی گذشته مقهور شجاعت یحیی گل محمدی و دروازه‌بان جوان نفت شد. فولاد اگر می خواهد به مقام قهرمانی برسد باید احساسات خود را کنترل کند.

حضور بیش از سی و پنچ هزار نفر در بازی گذشته تا حدود زیادی بر روند بازی این تیم در اهواز تاثیر گذاشته بود.

حسین فرکی که یکی از با تجربه ترین مربیان حال حاضر فوتبال ایران است، خیلی زود برای اینکه به گل برسد، هافبک‌های تدافعی فولاد را از جریان بازی خارج کرد که در نهایت موجب ضعف در سیتم دفاعی فولاد شد.

نفت از همین موضوع نهایت استفاده را کرد و توانست از فضای بسیار زیاد در جلوی خط دفاعی فولاد استفاده کند و به گل برسد. فولاد تیمی بسیار خوب و با کیفیت است و با دارا بودن بازیکنان خطرناکی در حمله هر لحظه می‌توانند به گل برسد به شرط انکه تحت استرس نبوده و تیم در شرایط عادی باشد.

دیدارمجید جلالی با شاگردان سابقش از نکات دیدنی این بازی است. درگیری‌های لفظی جلالی و مسئولان فولاد نیز حساسیت‌های این بازی را دو چندان کرده است.

پیروزی تراکتور این تیم را به صدر جدول می رساند اما فولاد تیمی نیست که به‌راحتی مغلوب شود. فولاد با مساوی در این دیدار همچنان در صدر جدول باقی می ماند.

استقلال – نفت

استقلال بسیار بدشانس است که باید شنبه در استادیوم تختی و در این موقعیت مقابل تیم قدرتمند نفت قرار گیرد.

بعد از حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا و حضور شش بازیکن این تیم در اردوی تیم ملی، آبی پوشان تمرینات نامنظمی داشتند. امیرقلعه نویی روزهای بسیارسختی را پیش رو دارد.

بازگرداندن انگیزه کافی به بازیکنان در ادامه لیگ داخلی مهمترین دغدغه قلعه نویی است. استقلال باید هر چه زودتر به شرایط خوب خود بازگردد و بازیکنان، کادرفنی و مسئولان باشگاه باید بازی‌های آسیایی را فراموش کنند و تمام تمرکز خود را روی بازی‌های مهم لیگ معطوف کنند.

این بازی بهترین فرصت برای آبی پوشان است تا با پیروزی در این دیدار تمامی ناکامی های خود را فراموش کنند و دوباره به شرایط ایده ال خود بازگردند.

نفت با یحیی گل محمدی درحال حاضر یکی از بهترین تیم‌های حال حاضرفوتبال ایران است.این تیم با شجاعت خاصی بازی می کند و کمتر تحت تاثیر حریفانش قرارمی گیرد.

نفت بر مبنای تفکرات برتری طلبانه گل محمدی بازی‌های درخشانی را ازخود به‌نمایش می گذارد. این بازی یکی از دیدارهای دیدنی هفته سیزدهم لیگ برتر ایران است.