فرگوسن در زندگی‌نامه‌اش: بکام باید از منچستر یونایتد می‌رفت

Image caption آلکس فرگوسن کتاب زندگی‌نامه شخصی خود را رونمایی کرد

الکس فرگوسن در کتاب زندگی‌نامه خود که به تازگی منتشر شده، تاکید کرده که دیوید بکام باید از منچستریونایتد جدا می شده چرا که کاپیتان سابق تیم ملی انگلستان تصور می‌کرده "بزرگ‌تر از مربی‌اش" است.

سر الکس فرگوسن در آخرین کتاب زندگی‌نامه شخصی خود نوشته است که انتقاد او از دیوید بکام به خاطر عملکردش در فینال جام حذفی سال ۲۰۰۳ مقابل آرسنال، سر آغاز اختلاف او با دیوید بکام بود.

منچستریونایتد در آن سال در دور پنجم جام حذفی انگلستان دو بر صفر مقابل آرسنال در ورزشگاه اولدترافورد شکست خورد.

سرمربی سابق منچستریونایتد در کتاب زندگی‌نامه خود نوشته است: "از لحظه‌ای که بازیکن منچستریونایتد تصور کرد که از مربی خود بزرگ‌تر و بالاتر است، دیگر جایی در تیم ندارد و باید برود."

فرگوسن درباره بکام نوشته: "دیوید فکر می‌کرد که بزرگ‌تر از الکس فرگوسن است. این موضوع باعث سقوط او شد."

فرگوسن همچنین در کتاب خود درباره بازیکن سابق رئال مادرید، نوشته که پس از ازدواج دیوید بکام با ویکتوریا آدامز، یکی از اعضای گروه "اسپایس گرلز"، نگران شیوه زندگی پر زرق و برق او بوده است: "از بین بازیکنانی که مربیگری آنها را بر عهده داشتم، دیوید تنها بازیکنی بود که ترجیح داد مشهور شود. هدف او، شهرت در بیرون از دنیای فوتبال بود. من با زندگی پر زرق و برق و رواج زندگی ستاره‌ها راحت نیستم."

فرگوسن در کتاب زندگی‌نامه خود در شرح جزئیات درگیری‌اش با دیوید بکام در رختکن، پس از باخت مقابل آرسنال در جام حذفی سال ۲۰۰۳ نوشته است: "تقریبا دیوید سه متر و نیم از من فاصله داشت، بین ما یک ردیف کفش روی زمین چیده شده بود."

Image caption دیوید بکام پس از درگیری با الکس فرگوسن در سال ۲۰۰۳

"دیوید فحش داد. من به سمت او رفتم و در حال نزدیک‌شدن، به لنگه کفشی که جلوی پایم بود ضربه زدم. لنگه کفش به بالای ابرویش خورد."

فرگوسن درباره واکنش بکهام پس از برخورد لنگه کفش به صورتش نوشته است: "مسلما او واکنش نشان داد و خواست به سمت من بیاید ولی بازیکنان دیگر مانع او شدند. به او گفتم: بنشین! تو باعث شدی که تیم بازنده شود و هر چقدر که بخواهی می‌توانی در این باره جر و بحث کنی."

" روز بعد از بازی به همراه او ویدئو بازی را تماشا کردیم و او همچنان اشتباه خود را قبول نمی‌کرد. دیوید تنها به حرف‌های من گوش می داد و هیچ حرفی نمی‌زد."

" از او پرسیدم آیا می فهمی که درباره چه موضوعی صحبت می‌کنیم؟ آیا متوجه‌ای که چرا سراغ تو آمده‌ایم؟ او هیچ جوابی به من نداد."

"روز بعد ماجرای رختکن تیتر روزنامه ها بود. در خبرها زخمی که بر اثر برخورد استوک به صورت او ایجاد شده بود، برجسته شده بود. در یکی از همان روزها بود که به اعضای هئیت مدیره گفتم که دیوید باید تیم را ترک کند."

بکام که همراه با منچستریونایتد شش بار قهرمان لیگ برتر انگلستان، دو بار قهرمان جام حذفی انگلستان و یک بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، سرانجام در سال ۲۰۰۳ در ازای ۲۵ میلیون پوند به رئال مادرید فروخته شد.

او در به همراه رئال مادرید قهرمان لالیگا شد و پس از چهار فصل حضور در این تیم، در سال ۲۰۰۷ به تیم لس آنجلس گلکسی پیوست و توانست به همراه این تیم، قهرمان لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکا شود.

سر الکس فرگوسن در ماه مه امسال خود را بازنشسته کرد و به یکی از درخشان‌ترین دوران مربی‌گری تاریخ فوتبال انگلستان پایان داد.

در ۲۶ سال دوران مربی‌گری، او در اولدترافورد او علاوه بر کسب ۳۸ جام، مربی بازیکنان بزرگی چون، دیوید بکام، اریک کانتونا، کریستیانو رونالدو، پیتر اشمایکل، برایان رابسون، روی کین، یاپ استام و رود فان نیستلروی بود.

برخی دیگر از موضوعاتی که در کتاب "سر الکس فرگوسن؛ زندگی‌نامه شخصی من" به آن اشاره شده است:

  • وین رونی " قدرت و قابلیت نفوذ همیشگی" خود را در آخرین فصل حضور الکس فرگوسن به خاطر نداشتن آمادگی بدنی کافی از دست داده بود.
  • او دوبار پیشنهاد سرمربی‌گری تیم ملی انگلستان را رد کرد.
  • کریستیانو رونالدو " با استعدادترین و تکنیکی‌ترین" بازیکن در دروان مربی‌گری الکس فرگوسن بوده است، بازیکنی که سرمربی فرگوسن به او لقب "جادوگر" داده بود.
  • فرگوسن به رونالدو گفته بود که ترجیح می‌دهد به او "شلیک کند" تا این‌که او را به رئال مادرید بفروشد.
  • علت اختلاف او با رافائل بنیتز این بود که مربی اسپانیایی انتقاد او را به شخص خودش گرفته بود.
  • به نظر فرگوسن، "سخت‌ترین عضو" روی کین زبان او بود و به نظر او بازیکن سابق تیم ملی ایرلند " گستاخ‌ترین و گزنده‌ترین زبانی" را داشت که می‌توان تصور کرد.