فولاد به‌دنبال قهرمانی در نیم فصل

Image caption فولاد خوزستان در هفته چهاردهم در ورزشگاه آزادی با استقلال روبرو خواهد شد

لیگ برتر فوتبال ایران به تدریج به روزهای حساس خود نزدیک می شود. در هفته چهاردهم لیگ و یک هفته پیش از پایان نیم فصل این دوره از مسابقات فولاد خوزستان بیشترین شانس برای قهرمانی در نیم فصل را دارد.

فولاد در این دوره از مسابقات بدون تردید بهترین تیم لیگ برتر فوتبال ایران است که به شایستگی توانسته در صدر جدول قرار گیرد. پس از فولاد، پرسپولیس با علی دایی به روزهای اوج خود بازگشته است.

دایی پس از کسب تجربه در تیم راه آهن، امسال بخوبی توانسته پرسپولیس را هدایت کند. او با تزریق نیروی جوانی و استفاده از چند بازیکن با تجربه پرسپولیس را بعد از مدت‌ها به‌عنوان یکی از کاندیداهای اصلی قهرمانی به فوتبال ایران معرفی کرده است.

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران با کسر یک امتیاز از دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی به خاطر رفتار تماشاگران این دو تیم باعث شد جایگاه این تیم‌ها در جدول لیگ دستخوش تغییر شود.

به همین دلیل سپاهان جایگزین پرسپولیس در مکان دوم جدول شد و تراکتور سازی و نفت تهران هم در مکان‌ چهارم و پنجم جدول رده بندی قرار دارند.

در این بین حضور نفت تهران دربین تیم‌های صدر جدول تا حدود زیادی تعجب برانگیز است. این تیم از سال گذشته تا به حال روند صعودی خوبی داشته است.

بعد از جدا شدن منصور ابراهیم زاده بسیاری بر این باور بودند که این تیم دچار افت می شود اما یحیی گل محمدی با نبوغ سرشار خود توانسته به روند رو به رشد این تیم ادامه دهد.

یحیی در زمان بازیگری از هوش بالایی برخوردار بود و همین هوشیاری و بازی خوانی اش در زمان مربیگری نیز به یاری او آمده است. نفت تیمی کاملا منظم و با برنامه است که به هیچ عنوان نمی توان حضور آنان در تیم‌های بالای جدول را شانسی دانست.

بازی‌های مهم تیم‌های صدر جدول در هفته چهاردهم لیگ:

استقلال – فولاد

مهمترین و حساس ترین بازی این هفته لیگ برتر فوتبال ایران را دو تیم استقلال و فولاد جمعه در ورزشگاه آزادی برگزار می کنند.

استقلال بعد از بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا و تساوی مقابل نفت تهران در بازی گذشته نیاز مبرم به پیروزی دارد. پیروزی در این دیدار می‌تواند استقلال را به آرامش برساند تا در ادامه بتواند با اعتماد بنفس بیشتری بازهای عقب افتاده خود را برگزار کند.

خستگی به‌خوبی در ساق های بازیکنان استقلال دیده می‌شود و مصدومیت چند بازیکن کلیدی این تیم مانند حیدری و قاضی نیز مزید برعلت شده است تا آبی پوشان شرایط خوبی نداشته باشند.

استقلال تیمی کند به‌نظر می رسد که در زمان دفاع خیلی دیر عکس العمل نشان می دهد. این مشکل می تواند نقطه ضعف استقلال مقابل بازیکنان سرعتی و تکنیکی فولاد در بازی حساس روز یکشنبه باشد.

بازیکنان فولاد با سرعت خوب خود در بازی‌های ترکیبی دو و سه نفره هر زمان می توانند دروازه استقلال را به خطر بیاندازند. برای مثال گل دوم فولاد مقابل تراکتور نمونه ای از این حرکات است که نشان از کار تیمی خوب فولاد در زمان حمله است.

خبر خوب برای استقلال غیبت یریرا بازیکن برزیلی و گلزن شماره یک فولاد در این بازی است که می تواند بر نوع بازی فولاد تاثیر بگذارد. فولاد درصورت تساوی نیز امیدوار به کسب قهرمانی در نیم فصل است.

آقای فرکی و شاگردانش نشان داده اند که همیشه به‌دنبال پیروزی تحت هر شرایطی هستند که این موضوع می تواند به جذابیت‌های بازی بیافزاید.

سپاهان- ملوان

پنج شنبه سپاهان در فولادشهر میزبان ملوان بندر انزلی است. سپاهان صرف نظر از مشکلاتی که در میانه میدان با آن دست به گریبان است در خط حمله نیز موقعیت های فراوانی را از دست می دهد.

در سه بازی گذشته زرد پوشان اصفهانی تنها یک بار موفق به گشودن دروازه حریفان شدند که نشان از ضعف این تیم در خط حمله است. فورواردهای این تیم موقعیت‌‌های زیادی را در جریان بازی هدر می‌دهند که در آینده موجب افسوس آنان می‌شود.

در مقابل نقطه قوت این تیم در دفاع است که توانسته در سه دیدار گذشته دروازه خود را بسته نگه دارد. کرانچار نسبت به اوایل فصل به‌خوبی توانسته سیستم دفاعی تیم را ترمیم کند.

سپاهان برای اینکه شانس قهرمانی در نیم فصل را از دست ندهد محکوم به پیروزی است. شرایط این روزهای ملوان اصلا مساعد نیست. ملوان در مکان چهاردهم جدول قرار دارد.

این رتبه به هیچ عنوان شایسته تیم خوب و ریشه دار ملوان نیست. اسکوچیچ مشکلات فراوانی در این تیم دارد. او هنوز نتوانسته از توانایی بازیکنان ملوان استفاده کند.

نبود جایگزین مناسب باعث شده تا اسکوچیچ به مربیگری خود در این شهر ادامه دهد. در صورت شکست ملوان در این دیدار باید منتظر تغییر و تحولات در نیمکت مربیگری این تیم باشیم.

استقلال خوزستان- تراکتورسازی

استقلال خوزستان با عبدالله ویسی روزهای خوبی را سپری می کند. بعد از بحران‌های اوایل فصل ویسی به‌خوبی توانسته تیم خود را هدایت کند.

این تیم در سه دیدار گذشته موفق به کسب هفت امتیاز شده است که نشان از روند رو به رشد نماینده شهر اهواز است. استقلال در بازی‌های خانگی نتایج خوبی کسب نمی کرد اما در چند بازی گذشته توانسته براین مشکل غلبه کند.

پیروزی های خانگی این تیم باعث صعود آنان به مکان نهم جدول شده است. استقلال با سهراب بختیاری زاده در خط دفاعی، ایمان مبعلی در میانه میدان و میلاد میداودی در خط حمله و حضور جوانان آینده داری مانند احسان الوندزاده و ابراهیم صالحی در کنار آنان ترکیب ایده‌آلی دارد.

تراکتور در اهواز به دنبال سه امتیاز بازی است. محید جلالی به‌خوبی از شرایط جدول آگاهی دارد و پیروزی در این دیدار شانس تراکتوربرای قهرمانی در نیم فصل را زنده نگه می دارد.

حضور پر تعداد بازیکنان تراکتور در زمان حمله نشان از میل به پیروزی در این تیم است. اضافه شدن میثم بائو به خط هافبک این تیم ضریب خلاقیت این تیم را افزایش داده است.

بائو با پاس‌های دقیق موقعیت‌های خوبی برای دقیقی و انصاری فرد فراهم می‌کند. ویسی در این مورد باید چاره ای بیاندیشد زیرا آزاد بودن بائو می تواند کفه ترازو را به نفع تراکتور سنگین تر کند.

پرسپولیس- راه آهن سورینت

یکشنبه در استادیوم تختی تهران پرسپولیس یه مصاف راه آهن می رود. تیره روزی های راه آهن با منصور ابراهیم زاده همچنان ادامه دارد. این تیم در مکان پانزدهم جدول قرار دارد.

شاید هیچ کارشناسی انتظار نداشت ابراهیم زاده با تجربه گرانبهایش و بازیکنان نسبتا خوب راه آهن فصل فاجعه باری را در این تیم سپری کند. ابراهیم زاده هنوز نتوانسته این تیم را از بحران خارج کند.

اصرار مسئولان راه آهن برای بازی در استادیوم تختی نیز نتوانسته مشکلات این تیم را برطرف کند. نکته قابل توجه اینجاست که این تیم تا به‌حال در هیچ یک از بازی‌های خانگی در استادیوم تختی موفق به پیروزی نشده است.

تنها پیروزی بازی‌های خانگی راه آهن در ورزشگاه اکباتان به‌دست آمده است. پرسپولیس نیز تا به حال در بازی‌های بیرون از خانه نتوانسته به پیروزی برسد.

این بازی بهترین فرصت برای شاگردان دایی است تا بتوانند به اولین پیروزی خارج از خانه دست پیدا کنند.پرسپولیس تعادل خوبی در دفاع و حمله دارد و تعییراتی که به‌دلیل مصدومیت و یا محرومیت در ترکیب این تیم بوجود می آید نیز نتوانسته مانع از نتایج خوب پرسپولیس شود.

دایی نشان داده است که بازیکنان بر مبنای آمادگیشان در ترکیب تیمی قرار می گیرند. برای مثال بازی خوب علی عسگر در دفاع راست بعد از مدت‌ها غیبت نمونه ای از این طرز تفکر است.

کسب یک امتیاز برای شاگردان ابراهیم زاده نتیجه خوبی برای تیم بحران زده راه آهن است. درصورت شکست حضور حمید درخشان روی نیمکت مربیگری راه آهن در نیم فصل دور از ذهن نیست.