امکان تحریم جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از سوی بازیکنان سیاهپوست

Image caption یحیی توره می گوید در حین بازی زسکا مسکو و منچسترسیتی هواداران تیم میزبان به او توهین نژاد پرستانه کردند

یحیی توره هافبک منچستر سیتی که هواداران تیم زسکا مسکو را به توهین نژاد پرستانه در جریان بازی دو تیم در مسکو متهم کرده، گفته که بازیکنان سیاهپوست ممکن است جام جهانی ۲۰۱۸ مسکو را، تا زمانی که این کشور اقدام جدی علیه این نژاد پرستی انجام ندهد، تحریم کنند.

بازیکن منچستر سیتی گفته است: "اگر ما مطمئن نباشیم که نژاد پرستی در جام جهانی روسیه رخ نخواهد داد، ما به آنجا نخواهیم رفت."

یحیی توره در گفتگو با بی‌بی‌سی آفریقا گفته است: "چیزهای زیادی درباره نژادپرستی گفته شده است، اگر امروز باشگاه و یا سازمانی از راه اصلی خود منحرف شود و یا لغزش داشته باشد باید هدف این باشد که آن را به راه اصلی برگرداند. ما همه انسان هستیم. این حس قشنگی نیست که برای لذت مردم به زمین فوتبال بروید و فوتبال بازی کنید و شما را میمون خطاب کنند و یا صدای آن را بشنوید."

در حال حاضر یوفا مشغول تحقیق و بررسی در مورد ادعای یحیی توره است، این بازیکن گفته است که در جریان برگزاری بازی منچستر یونایتد و زسکا مسکو هدف شعارهای نژاد پرستانه تماشاگران تیم میزبان قرار گرفته است.

باشگاه روسی با رد کردن ادعای یحیی توره، سردادن هر گونه شعارهای نژاد پرستانه توسط هواداران آن تیم را بی اساس خوانده است.

در بیانیه‌ای که زسکا مسکو صادر کرده آمده که این باشگاه از ادعای یحیی توره "شگفت زده و ناامید" شده است: "ما با دقت ویدئوی بازی را بررسی کرده‌ایم و هیچ‌گونه توهین نژادپرستانه‌ای از سوی هواداران زسکا در آن نیافتیم."

سخنگوی باشگاه زسکا مسکو هم با تاکید بر این مسئله گفته است: "ما مسلما چیزی برای پنهان کردن نداریم. نماینده و برگزار کننده بازی هر دو تایید کرده‌اند که در جریان بازی چیزی در این رابطه نشنیده‌اند."

سیدو دومبیا مهاجم ساحل عاجی تیم زسکا مسکو هم گفته است "من هیچ شعاری که چنین مضمونی داشته باشد را از هواداران زسکا نشنیده‌ام."

"آنها همیشه در تشویق تیم خود بسیار پر سر و صدا هستند و سعی می کنند با این صدای زیاد روی تیم حریف فشار بیشتری وارد کنند ولی آنها هیچ گاه به خود اجازه نمی‌دهند که شعارهای نژادپرستانه سر بدهند. در نتیجه فکر می کنیم هم بازی ساحل عاجی من بزرگ نمایی کرده است."