میشل پلاتینی: سهمیه اروپا در جام جهانی باید افزایش یابد

Image caption میشل پلاتینی (چپ) قرار است در ۲۰۱۵ برای ریاست فیفا با سپ بلاتر (راست) رقابت کند

میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) گفته است که تعداد تیم های شرکت کننده در مسابقات جام جهانی باید از ۳۲ به ۴۰ تیم افزایش یابد.

پلاتینی، این موضوع را پس از آن مطرح کرد که سپ بلاتر، رئیس فیفا پیشنهاد کرد که به جای تیم های اروپایی، تیم های بیشتری از آفریقا و آسیا باید به جام جهانی راه یابند.

رئیس ۵۸ ساله یوفا به روزنامه تایمز چاپ لندن گفته است به جای آنکه از تعداد تیم های اروپایی بکاهیم، "باید کلا تعداد تیم های شرکت کننده را به ۴۰ کشور افزایش دهیم".

او اضافه کرد: "ما می توانیم دو سهیمه به آفریقا اضافه کنیم، دو سهمیه به آسیا، دو سهمیه به آمریکا و یک سهمیه به اروپا. من از این طرح کاملا حمایت می کنم."

اولین دوره از رقابت های جام جهانی در سال ۱۹۳۰ با حضور ۱۳ تیم برگزار شد. این تعداد بعد از چهار سال به ۱۶ تیم و در ۱۹۸۲ به ۲۴ تیم افزایش یافت.

جام ۱۹۹۸ نخستین دوره ای بود که تعداد تیمهای شرکت کننده از ۲۴ تیم به ۳۲ تیم افزایش یافت. به همین دلیل سهمیه آسیا نیز به ۴ و ۵ تیم افزایش پیدا کرد.

اروپا در چارچوب کنونی دارای ۱۳ سهمیه، آفریقا دارای ۵ سهمیه و آسیا دارای ۴ سهمیه قطعی است و تیم پنجم آسیا در بازی پلی آف در برابر نماینده آمریکای جنوبی برای تصاحب یک سهمیه دیگر بازی می کند.

بنابر این در حال حاضر تیمها در ۸ گروه ۴ تایی تقسیم شده اند. اما بر اساس طرحی که پلاتینی در نظر دارد، ۴۰ تیم شامل ۸ گروه ۵ تایی به جام جهانی راه خواهد یافت.

پیشنهاد پلاتینی، ممکن است برای جام جهانی ۲۰۱۸ که در روسیه برگزار می شود، مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته این بازیکن سابق تیم فوتبال فرانسه، در این صورت ۳ روز به مدت برگزاری جام جهانی فوتبال اضافه خواهد شد.

پلاتینی که قرار است در سال ۲۰۱۵ برای ریاست فیفا با بلاتر رقابت کند، در ادامه صحبت های خود گفت: "فوتبال دائما در حال تغییر و تحول است. ما در حال حاضر ۲۰۹ انجمن وابسته به یوفا داریم و حال که کشورهای بیشتری عضو ما هستند نباید سهمیه را کاهش دهیم. به نظر من ۴۰ تعداد مناسبی است."

او در پایان گفت: "سه روز به برگزاری مسابقات اضافه می شود و تعداد بیشتری از مردم هم خوشحال می کنید."

مطالب مرتبط