محرومیت باشگاه روسی به خاطر توهین نژاد پرستانه علیه یحیی توره

Image caption یحیی توره در جریان بازی منچسترسیتی و زسکا مسکو در مورد شعارهای نژاد پرستان هواداران این تیم تذکر داده بود

طبق رای کمیته انضباطی فیفا، ورزشگاه خانگی زسکا مسکو در بازی آینده خانگی این تیم در لیگ قهرمانان اروپا نیمه بسته خواهد بود. این تصمیم پس از شعارهای نژاد پرستانه هواداران باشگاه روسی علیه یحیی توره بازیکن منچسترسیتی صادر شده است.

محکومیت این باشگاه پس از شکایت یحیی توره بازیکن منچسترسیتی علیه شعارهای هواداران این باشگاه در جریان بازی دو تیم صورت گرفته است.

بخشی از طبقه اول ورزشگاه خیمکی در بازی زسکا مسکو مقابل بایرن مونیخ در تاریخ ۲۷ نوامبر بسته خواهد بود. پیش از این زسکا مسکو هرگونه توهین نژاد پرستانه علیه بازیکن منچسترسیتی را رد کرده بود.

در بیانیه کمیته انضباطی یوفا آمده است: "یوفا در مورد موضوع نژاد پرستی و تبعیض در زمین فوتبال و جایگاه تماشاگران هیچ گونه نرمشی از خود نشان نخواهد داد."

در ماه مه، یوفا اعلام کرد که درصورتی که هواداران یک تیم مرتکب رفتار نژادپرستانه شوند، ورزشگاه تیم مورد نظر، بار اول نیمه تعطیل و در بار دوم کاملا تعطیل خواهد شد و در هر دو مورد، تیم ۵۰ هزار یورو جریمه نقدی می‌شود.

یحیی توره پس از بازی با زسکا مسکو گفته بود: "من به‌عنوان کاپیتان تیم بازوبندی را بسته بودم که رویش نوشته شده بود 'نه به نژادپرستی' و حالا از این اتفاق بسیار دلسرد و ناامید هستم. به داور مسابقه این موضوع را گفتم، من نه تنها ناامید بلکه به شدت عصبانیم."

بازیکن منچستر سیتی، هم در جریان بازی و هم پس از آن داور را از شعارهای نژاد پرستانه هواداران زسکا مسکو مطلع کرده بوده است.

بر اساس قوانین یوفا که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده است، داوران می توانند از راه‌های مختلف به مقابله با توهین‌های نژادپرستانه بپردازند.

از جمله در گام اول، آنها می‌توانند با متوقف کردن بازی از مسئولان ورزشگاه بخواهند تا از طریق بلندگوها به هوادارانی که شعارهای نژاد پرستانه می‌دهند اخطار دهند.

قدم بعدی در صورت ادامه داشتن توهین‌های نژاد پرستانه، متوقف کردن بازی به طور موقت است و اگر همچنان این رفتار ادامه پیدا کرد داور می‌تواند بازی را نیمه کاره قطع کند.

مطالب مرتبط