نمایه یک تیم: منچستر یونایتد

Image caption منچستر یونایتد در سال ۱۹۹۹با دو گل دیر هنگام مقابل بایرن مونیخ به دومین قهرمانی خود در لیگ قهرمانان دست یافت

نام کامل باشگاه فوتبال منچستر یونایتد (Manchester United F.C)

مشهور به: شیاطین سرخ

ورزشگاه خانگی: اولدترافورد

سال تاسیس: ۱۸۷۸

پیشنیه

با عنوان نیوتون هیث تاسیس شد در ابتدای قرن بیستم نامش به منچستر یونایتد تغییر کرد و از سال ۱۹۱۰ ساکن اولد ترافورد شد.

بسیاری از بزرگترین بازیکنان انگلستان برای رسیدن به قله موفقیت از جاده منچستر یونایتد گذشتند. از بابی چارلتون و برایان رابسون گرفته تا دیوید بکهام و پل اسکولز و برادران نویل. در کنار اینها باید بازیکنان کشورهای دیگر مانند جورج بست، اریک کانتونا، رایان گیگز و کریستیانو رونالدو را هم اضافه کرد.

مربی: دیوید مویز

هنوز شاید کمی زود باشد که پس از نزدیک به سه دهه حکمرانی مطلق و درخشان سر الکس فرگوسن، بتوان مربی دیگری را دید که بر صندلی او تکیه زده. با این حال این مربی ۵۰ ساله اسکاتلندی شاید به اندازه کافی بلندپرواز باشد تا بتواند میراث دار خوبی برای سلفش باشد.

ستاره: وین رونی

Image caption وین رونی در سال ۲۰۰۴ از اورتون راهی منچستر یونایتد شد

شاید همچنان شماره ۱۰ قرمزپوشان درخشان تر از بقیه ستارگان این تیم باشد. بازیکنی که با رفتن الکس فرگوسن گفته می شد که از منچستر خواهد رفت و مقیم پایتخت اسپانیا می شود.

مهاجم ۲۸ ساله شیاطین سرخ در حدود یک دهه حضور خود، نزدیک به ۲۸۰ بازی خود بیش از ۱۴۰ گل برای تیمش به ثمر رسانده که در بسیاری از موارد تک گل هایش در بازی های حساس، سرنوشت تیم را تغییر داده است.

بهترین نمایش داخلی

پر افتخار ترین باشگاه انگلیسی با قهرمانی در ۲۰ دوره لیگ نخست انگلستان (از جمله ۱۳ دوره لیگ برتر) و ۱۱ جام حذفی. در فصل گذشته با فاصله زیاد از تیم دوم بیستمین قهرمانی اش را جشن گرفت. هر چند نمایش قابل توجهی در جام حذفی و جام اتحادیه نداشت.

بهترین نمایش اروپایی

پس از لیورپول، پرافتخارترین تیم انگلیسی در اروپا است. پنج بار به بازی نهایی لیگ قهرمانان راه یافته که در سه بار آن قهرمان شده (۲۰۰۷ و ۱۹۹۹، ۱۹۶۷). یک بار هم قهرمان جام یوفا و یک بار هم سوپر کاپ را برده است.

بازی‌های منچستر یونایتد در گروه A

رفت

۱۷ سپتامبر: منچستر یونایتد - بایر لورکوزن

۲۳ اکتبر: منچستر یونایتد- رئال سوسیه‌داد

۱۰ دسامبر: منچستر یونایتد -شاختار دونتسک

برگشت

۲ اکتبر: شاختار دونتسک -منچستر یونایتد

۵ نوامبر: بایر لورکوزن -منچستر یونایتد

۲۷ نوامبر: رئال سوسیه‌داد -منچستر یونایتد