نگاهی به هفته آخر نیم فصل لیگ برتر ایران

Image caption عکس مربوط به بازی پرسپولیس-راه‌آهن

هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال روز یکشنبه در شهرهای مختلف ایران پیگیری می‌شود. در پایان هفته چهاردهم پرسپولیس به صدر جدول رسید. قرمزپوشان نزدیک به سه سال پیش در لیگ دهم در مقطعی با مربیگری دایی در صدر جدول قرار داشتند و بعد از سه سال، یکبار دیگر با دایی به همین رتبه صعود کردند.

قرمزپوشان بعد از چند سال ناکامی و نبود ثبات در نیمکت مربی سرانجام توانستند به روزهای اوج خود بازگردند. بدون تردید حضور علی دایی به عنوان سرمربی از عوامل اصلی این موفقیت است.

دایی نسبت به سال‌های ابتدایی مربیگریش علاوه بر تقویت دانش مربیگری به نکات حرفه‌ای فوتبال نیز دست پیدا کرده است. برای مثال پرسپولییس امسال با وجود چند شکست دور از خانه به هیچ عنوان وارد بحران نشد و توانست بعد از هر شکست به نتایج خوبی دست پیدا کند.

دایی در این شرایط می‌داند که چطور بحران را از تیم خود دور کند. به عنوان نمونه بعد از شکست پرسپولیس مقابل سپاهان، سرمربی پرسپولیس با بیان موضوعاتی خارج از زمین فوتبال توانست تمامی نگاه‌ها را معطوف به اشتباهات داوری و تبانی در فوتبال کندو در این شرایط بازیکنان تیم کمتر تحت فشار و استرس ناشی از باخت قرارگرفتند.

سرمربی قرمزها به بازیکنانش روحیه جنگندگی تزریق می کند و با رفتارهای بیرون از زمین نشان می‌دهد که او نیز در همه حال پشتیبان آنان است. دایی توانسته تمامی موضوعات حاشیه ای پرسپولیس را کنترل کند. بازیکنان، تماشاگران و حتی پیشکسوتان که مهمترین دلایل ایجاد مسائل حاشیه ای در این باشگاه بوده‌اند او را بعنوان مرد اول باشگاه پرسپولیس کاملا پذیرفته‌اند.

بازی‌های مهم هفته پایانی نیم فصل:

فولاد اهواز – گسترش فولاد تبریز

فولاد تا حدود زیادی قهرمانی نیم فصل را از دست داده است. استرس و فشار ناشی ار کورس قهرمانی یکی از مهمترین دلایلی است که تیم خوب و تاکتیکی فولاد نتوانست روند رو به رشد خود را تا پایان بازی‌های نیم فصل ادامه دهد.

جوانان اهوازی در بازی گذشته مغلوب تجربه بازیکنان استقلال شدند. نباید فراموش کنیم که غیبت پریرا و جماعتی یکی از مهمترین دلایل شکست فولاد در بازی با استقلال بود.

جماعتی در جناح چپ یکی از بهترین مدافعان حال حاضر فوتبال ایران است.او با قدرت تهاجمی خود بیشترین نقش را در جناح چپ فولاد ایفا می‌کند. پریرا نیز بدون شک مرد اول خط حمله فولاد است. او علاوه بر گلزنی مهره‌ای کلیدی در سیستم ۱-۳-۲-۴ فولاد است. پریرا در نقش تک مهاجم با بازی‌سازی خوب خود هافبک‌های فولاد را در جریان بازی قرار می دهد و در صورت غیبت او سیستم فولاد دچار مشکل می شود.

فولاد در این بازی تمامی بازیکنانش را در اختیار دارد و نشان داده است در مقابل تیم‌های میانه و انتهای جدول همیشه پیروز میدان بوده است.

گسترش فولاد بعد از درخشش در هفته های ابتدایی لیگ به‌تدریج به انتهای جدول نزدیک میشود.

بازیکنان جوان گسترش به لطف دوندگی و انگیزه فراوان در هفته های ابتدایی به نتایج خوبی دست پیدا کرده‌اند، اما این دو فاکتور به تنهایی نمی تواند ضامن بقای این تیم در نیم فصل دوم لیگ باشد.

گسترش در دفاع بسیار مبتدیانه عمل می‌کند. گل دوم نفت در بازی گذشته نشان از ضعف مفرط این تیم در ساختار دفاعی است.

خط دفاعی گسترش در دفاع چهار نفره اصول ابتدایی پوشش را رعایت نمی‌کند.اگر خطیبی نتواند این مشکل را در بازی یکشنبه برطرف کند مهاجمین فولاد به‌راحتی می‌توانند از این خط دفاعی عبور کنند.

سپاهان – نفت

نفت یکشنبه در استادیوم دستگردی تهران میزبان سپاهان است.تیم جوان و گمنام نفت تنها با اختلاف یک امتیاز با پرسپولیس صدر نشین در جایگاه چهارم قرار دارد.

نفت متشکل از بازیکنان جوان و با تجربه‌ای است که با تمام وجود برای تیمشان بازی می‌کنند. احمد آل نعمه، مهرداد اولادی، رسول نویدکیا و رضا نوروزی بازیکنان با تجربه‌ای هستند که عصای دست گل محمدی در درون زمین به شمار می‌آیند.

در این بین بازیکنان جوانی همچون حسین ابراهیمی ،کامیابی‌نیا و علی قربانی با قدرت جوانی خود طراوت و شادابی خاصی به این تیم داده اند.

نفت در بازی گذشته به رغم ده نفره شدن توانست گسترش فولاد را در تبریز شکست دهد که نشان از اعتماد به نفس بالای این تیم است. همین موضوع می تواند بلای جان سپاهان درتهران شود.سپاهان طبق جدول رده بندی در جایگاه خوبی قرار دارد.

این تیم تنها با سه امتیاز اختلاف نسبت به صدرنشین در مکان پنجم است.

با نگاهی به بازیهای سپاهان، قهرمان سه دوره متوالی فوتبال ایران با مشکلات فراوانی روبرو است.

در بازی گذشته زمانی که سپاهان نیاز به گل داشت با اضافه کردن هادی عقیلی به خط فوروارد، زرد پوشان به توپ‌های بلند روی آوردند.

در بازی‌های سال‌های گذشته این تیم، سیستم مورد نظرکم‌تر بکارگرفته می شد. این موضوع به‌وضوح نشان از مشکلات فراوان سپا هان در میانه میدان است.

حسن پاپی، امید ابراهیمی، بولکو و یعقوب کریمی نتوانسته اند ترکیب مناسبی در خط میانی سپاهان تشکیل دهند.

سپاهان با از دست دادن نویدکیاو سوکای در ابتدای فصل و جدا شدن جباری هنوز به ترکیب ایده ال دست پیدا نکرده است.

استقلال – سایپا

سه شنبه از هفته یازدهم لیگ برتر، سایپا در بازی عقب افتاده در کرج برای اولین بار میزبان استقلال است.

امسال سایپا یکی از تیمهای خوب لیگ ایران بشمار می‌رود. این تیم از سیستم دفاعی قدرتمندی برخوردار است.

در پایان هفته چهاردهم، سایپا در هشت بازی گلی دریافت نکرده است. این موضوع نشان از فدرتمندی مدافعین و دروازه بان این تیم است.

صرفنظر از سیستم دفاعی، نارنجی پوشان از بازیکنی جوان و هوشمند در خط حمله خود سود می‌برند که می تواند هر لحظه جریان بازی را به‌نفع این تیم تغییر دهد.

سجاد شهباز زاده نشان داده است که آینده ای درخشان پیش رو دارد. بازی با استقلال بهترین فرصت برای این جوان است تا شایستگی‌هایش را به اثبات برساند.

دردسرهای استقلال بعد از حذف لیگ قهرمانان آسیا شروع شده است.بعد از پیروزی آبی پوشان مقابل فولاد به نظر می‌رسید که استقلال توانسته خودرا با شرایط موجود تطبیق دهد اما بازی ضعیف این تیم مقابل مس کرمان نشان داد که استقلال به مانند کوهی آتشفشانی است که باید هر لحظه منتظر فوران آن باشیم.

مشکلات مالی موجب شده است تا تیموریان در تمرینات غایب باشد. نکونام دو اخطاره است وساموئل از شرایط ایده‌آل به‌ دور است . برهانی به هیچ عنوان به مانند سالهای گذشته بازی نمی‌کند و در این بین خداحافظی بی موقع مجیدی نیز باعث شده است تا مشکلات امیر قلعه‌نویی در بازی پیش رو دو چندان شود.

استقلال در این بازی نیاز به امتیاز دارد تا در بازی مهم هفته آینده در تبریز با روحیه خوب به دیدار تراکتورسازی برود.

پرسپولیس – استقلال خوزستان

پرسپولایس چهارشنبه در تهران میزبان استقلال خوزستان است.

استقلال در بازی گذشته مقهور هنرنمایی بازیکنان تراکتور خصوصا کریم انصاری‌فرد شد.

این تیم در دفاع مرکزی با توجه به حضور سهراب بختیاری‌زاده کمی کند به نظر می‌رسد.

خط هافبک استقلال نیز براحتی از جریان بازی خارج می‌شود و اگر تیمی به بازی سرعت دهد براحتی می تواند دروازه استقلال را با خطر روبرو کند.اگر ویسی نتواند این مشکل را در بازی با پرسپولیس برطرف کند بازی دشواری را در تهران پیش رو خواهد داشت.

پرسپولیس با پیروزی در این دیدار به قهرمانی نیم فصل دست پیدا می‌کند.پرسپولیس در تمامی دیدارهای خانگی‌اش به پیروزی رسیده است که می تواند رکوردی تازه برای قرمزپوشان باشد.

پرسپولیس بهترین خط دفاعی لیگ را دارد اما در خط حمله با مشکلاتی روبرو است. سید صالحی بازیکن خوب و با تجربه ای است اما به تنهایی نمی تواند بارسنگین گلزنی را در حمله به دوش بکشد.

سید صالحی نیاز به بازیکنانی دارد تا حمایت بیشتری از او در حمله داشته باشند.سید جلال حسینی مدافع میانی پرسپولیس با زدن دو گل جلوتر از صادقیان و عالیشاه هافبک‌های تهاجمی آنان قرار دارد و خلعتبری نیز بازیکنی تمام‌کننده نیست.

در سیستم ۱-۳-۲-۴ پرسپولیس هافبک‌های کناری باید بیشتر در امر گلزنی شرکت کنند و تعداد کم گل‌های به ثمر رسیده توسط هافبک‌های پرسپولیس نشان از مشکلات این تیم در سیتم تهاجمیش است.