تلاش فدراسیون‌های ورزش‌‌های زمستانی برای تغییر تاریخ جام جهانی قطر

Image caption انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ انتقادات فراوانی را به همراه داشته است

فدراسیون‌های ورزش‌های زمستانی با هر گونه تغییر تاریخ جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ به زمستان مخالفند و در مقابل این طرح خواهند ایستاد.

فیفا ماه گذشته پس از آنکه نگرانی‌هایی در مورد دمای بالای قطر در تابستان به‌وجود آمد، کمیته ویژه‌ای را مامور بررسی تغییر تاریخ جام جهانی ۲۰۲۲ کرده بود.

اما فدارسیون بین‌المللی اسکی معتقد است تغییر زمان جام جهانی به این ورزش آسیب خواهد زد: "فدراسیون بین‌المللی اسکی لایحه اعتراضی را علیه برگزاری جام جهانی فوتبال در زمستان، به فدراسیون شش ورزش زمستانی ارایه کرده است."

کمیته بین‌المللی المپیک طرح‌های احتمالی فیفا برای تغییر تاریخ جام جهانی را دنبال می‌کند، چرا که در صورت برگزاری جام جهانی قطر در زمستان، المپیک زمستانی تحت الشعاع این رویداد ورزشی قرار خواهد گرفت.

بازی‌های زمستانی ۲۰۲۲ قرار است در ماه ژانویه و فوریه برگزار شود و پیش از این کمیته بین‌المللی المپیک تاکید کرده بود که انتظار دارد فیفا پیش از تغییر زمان برگزاری جام جهانی و برای جلوگیری از هرگونه اختلاف با این نهاد مشورت و همفکری کند.

توماس باخ رئیس جدید کمیته بین‌المللی المپیک و سپ بلاتر رئیس فیفا شنبه و یکشنبه جلسه‌ای درباره این موضوع با یکدیگر داشتند.

در بیانیه‌ای که پس از این جلسه منتشر شده آمده است: "با احترام به تقویم ورزشی دیگر رشته‌های ورزشی، طرفین توافق کرده‌اند که هرگونه تغییر مقدماتی در برنامه‌های پیش رو در راستای احترام به خاص و ویژه بودن المپیک باشد."

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "دو طرف برای رعایت این موازین، توافق کرده‌اند که کار گروه مشورتی را با هدایت کمیته بین‌المللی المپیک تشکیل دهند. این گروه متشکل از سهامداران المپیک و ورزشکاران خواهد بود. این کار گروه درباره اهمیت رخ داد‌های ورزشی فعلی و آینده در تقویم جهانی، با یکدیگر بحث و تبادل نظر خواهند کرد."