استقلال - تراکتور هر دو به دنبال قهرمانی نیم فصل

استقلال و تراکتور در آخرین بازی از هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران در تبریز به دیدار یکدیگر می روند. پیش از بازی بزرگ جمعه بیشتر تیمهای حاضر در لیگ برتر فوتبال ایران بازیهای نیم فصل خود را به پایان رسانیده اند.

استقلال بعد از تراکتور باید آخرین بازی عقب افتاده خود در نیم فصل را سه شنبه مقابل ملوان انجام دهد. پرسپولیس و فولاد با ۲۷ امتیاز در صدر جدول قرار دارند و تفاضل گل بهتر قرمزپوشان پایتخت باعث شده تا فعلا در مکان اول جدول رده بندی قرار گیرند.

در دیدار روز جمعه تراکتور و استقلال مطمئنا به دنبال پیروزی هستند تا بتوانند قهرمانی نیم فصل را از آن خود کنند. پیروزی تراکتور قهرمانی آنان را در نیم فصل اول لیگ سیزدهم تضمین می کند. این موضوع می تواند برای جلالی و بازیکنانش بسیار با اهمیت باشد. با توجه به اینکه قهرمانی نیم فصل هیچگونه برتری رسمی در فوتبال به حساب نمی آید، از لحاظ روانی کمک فراوانی به تیمها می کند تا بتوانند با اعتماد بنفس و آرامش روانی بیشتری وارد نیم فصل دوم مسابقات شوند.

قهرمانی و پیروزی تراکتور مقابل استقلال کمک فراوانی به این تیم می کند که همیشه در تبریز با استرس و فشار روانی زیادی دست به گریبان هستند. تراکتور این هفته ها با تفکرات جلالی نتایج بسیار خوبی کسب کرده است. پیروزی پر گل این تیم مقابل استقلال خوزستان در بازی خارج از خانه نشان از پیشرفت تاکتیکی این تیم است.

جلالی بخوبی توانسته کریم انصاریفرد را دوباره احیا کند. انصاریفرد صرف نظر از گلزنی در ایجاد موقعیت گل برای بازیکنان کناری اش نیز موفق عمل می کند. انصاریفرد در تراکتور به بازیکنی نسبتا کامل تبدیل شده است که انگیزه های فراوانی برای بهتر شدن دارد.

انصاریفرد به روزهای اوج خود بازگشته که می تواند خبر خوبی پیش از بازیهای جام جهانی برای فوتبال ایران باشد. تراکتور بسیار در حمله سریع عمل می کند. هافبکهای این تیم با سرعت تمام خود را به محوطه جریمه حریفان می رسانند و حمایت خوبی از خط حمله خود می کنند. گل دوم این تیم مقابل استقلال خوزستان و حرکت خوب گردانی نمونه ای از میل تهاجمی زیاد خط هافبک این تیم در زمان حمله است.

نکته دیگر شناخت خوب هافبکهای این تیم از حرکات انصاریفرد و دقیقی است که می توانند تحت هر شرایطی آنان را صاحب توپ کنند. با بازگشت علی کریمی و حضور میثم بائو خلاقیت خط هافبک این تیم دو چندان شده است. کریمی با تکنیک خارق العاده خود و شناخت خوب از حرکات انصاریفرد خط حمله ای آتشین را در تیم تراکتور تشکیل داده اند. با تمامی نقاط مثبت در تیم تراکتور پاشنه آشیل این تیم مدافعین مرکزی آنان است.

محمد نصرتی و مرتضی اسدی در نقش مدافعین وسط این تیم ناهماهنگ نشان می دهند. در بیشترگلهایی که تراکتور دریافت کرده است ضعف این دو مدافع در پوشش از عوامل اصلی این گلها است. برای مثال تنها گل میداودی در بازی گذشته نمونه ای از عدم هماهنگی این دو است که در صورت برطرف نشدن در بازیهای مهم نیم فصل دوم کار دست تراکتور میدهد.

تراکتورسازی در این بازی تنها بدنبال پیروزی است اما مجید جلالی دوست ندارد تا با شکست در این دیدار دوباره مورد شماتت هوادارن خونگرم تراکتور قرار گیرد. به همین دلیل تراکتور بازی را نسبتا محافظه کارانه شروع میکند جلالی بخوبی می داند که شکست مقابل استقلال و امیر قلعه نویی تمامی نتایج درخشان این تیم در هفته های گذشته را تحت الشعاع قرار می دهد.

امیر قلعه نویی با شرایط شهر تبریز بخوبی آشنا است. او می داند که هیجان و فشارهای روانی در این بازی می تواند تاثیر فراوانی بر روی بازیکنان هر دو تیم بگذارد. البته کفه ترازو تا حدودی با وجود بازیکنان با تجربه استقلال به سود این تیم سنگین تر است. استقلال در غیاب بیشتر بازیکنان کلیدی اش توانست در کرج به سه امتیاز حساس دست پیدا کند و همین پیروزی باعث شده است تا این تیم نیم نگاهی به قهرمانی در نیم فصل داشته باشد.

با وجود احمد جمشیدیان، قلعه نویی به سیستم مورد علاقه ۲-۴-۴ لوزی بازگشت. ساموئل در نقش هافبک دفاعی روز نسبتا خوبی داشت و جمشیدیان در نقش بازیساز و هافبک تهاجمی بازی می کرد. در این بازی نکونام و تیموریان به ترکیب استقلال باز می گردند و باید دید که آیا قلعه نویی باز با همان ترکیب وارد زمین می شود یا ترکیب تیمی اش با حضور بازیکنان ستاره اش دوباره دستخوش تغییر می شود.

جمشیدیان اگر به روزهای اوج خود بازگردد مشکل استقلال در کمبود بازیکن بازیساز برطرف می شود. جمشیدیان قدرت بازیسازی خوبی دارد و میل به تهاجم او نیز میتواند کمک فراوانی به استقلال در زمان حمله کند.

جمشیدیان در صورت آمادگی مهره گمشده استقلال در میانه میدان است. آرش برهانی یکی دیگر از بازیکنانی است که می تواند ناجی استقلال در روزهای سخت باشد.

آرش روزهای خوبی را سپری نمی کند. نیمکت نشینی مداوم موجب شده است تا او اعتماد بنفس خود را از دست بدهد. با خداحافظی مجیدی و مصدومیت قاضی بخت با او یار بود که یکبار دیگر به ترکیب اصلی بازگشت. او با گل سه امتیازی خود در بازی گذشته یکبار دیگر منجی استقلال و امیر قلعه نویی شد.

برهانی در روزهای خوب خود می تواند مهره ای ارزشمند در پیشانی خط حمله استقلال باشد. آبی پوشان خوب می دانند که پیروزی در این دیدار میتواند امید آنان را برای قهرمانی در نیم فصل دوچندان کند. استقلال در صورت پیروزی مقابل ملوان در عین شگفتی و با وجود مشکلات فراوان اقتصادی قهرمان نیم فصل می شود. اگر قهرمان سال گذشته بتواند در دو بازی باقیمانده به پیروزی برسد فولاد،پرسپولیس و تراکتور در نیم فصل دوم با استقلالی کاملا متفاوت روبرو خواهند شد که به راحتی صدر جدول را از دست نمی دهد.