نادال - جوکوویچ؛ بهترین‌های جهان در فینال لندن

Image caption نواک جوکوویچ و رافائل نادال فینال مسابقات تور جهانی تنیس را برگزار می‌کنند

مردان اول و دوم تنیس جهان به دیدار نهایی «فینال تور جهانی تنیس» رسیدند. حالا رافائل نادال و نواک جوکوویچ از یک سو به جایزه ۶/۱ میلیون دلاری قهرمان بدون شکست مسابقات، چشم دارند و از سوی دیگر به ۱۵۰۰ امتیاز حاصل از آن.

در رقابت‌های رو در رو نادال ۱۶-۲۱ جلو است. این اسپانیایی چپ دست، مرد شماره یک تنیس جهان است و امسال نمایشی عالی داشته، اما شاید بتوان گفت که جوکوویچ این روزها آماده‌تر است. او پس از باخت به نادال در فینال اوپن آمریکا، ۲۱ مسابقه است که شکست نخورده است.

«نوله» مدافع عنوان قهرمانی بود و نادال تا کنون در این مسابقات قهرمان نشده است. هر دو بازیکن حریفان سوئیسی‌شان را در نیمه نهایی به راحتی شکست دادند تا برای سی و نهمین بار جلوی هم قرار بگیرند.

نادال- فدرر

اولین مسابقه نیمه نهایی را نادال با نتایج ۵-۷ و ۳-۶ برد تا سال فوق العاده‌اش ادامه پیدا کند. او که امسال پس از هفت ماه مصدومیت توانست قهرمان دو گرند اسلم شود و بار دیگر عنوان مرد شماره یک تنیس جهان را پس بگیرد، در لندن هم تاریخ سازی کرد و برای اولین بار در یک رقابت داخل سالن راجر فدرر را شکست داد.

پارسال در چنین روزهایی نادال فینال تور جهانی تنیس را از تلویزیون خانه‌اش در مایورکای اسپانیا می‌دید و معلوم نبود بتواند بار دیگر به سطح اول تنیس جهان برگردد یا نه و حالا علاوه بر ۱۰ قهرمانی این فصل‌اش، بخت نخست گرفتن جام قهرمانی در لندن است.

دارنده ۱۳ گرند اسلم که تخصص اصلی‌اش بازی روی خاک رس است، گفت:«مهم‌ترین چیز برای من این است که در سخت‌ترین زمین (هارد کورت) توانستم چهار مسابقه را در میان هشت تنیس باز برتر جهان ببرم. این بهترین راه پایان دادن سال است. حالا فقط یک بازی دیگر باقی مانده و امیدوارم که بتوانم همین طور ادامه دهم. می‌دانم که کار سختی در پیش دارم، اما تمام تلاشم را می‌کنم.»

گرچه این روزها کم‌تر کسی می‌تواند جلوی نادال عرض اندام کند، ولی نباید از خستگی فدرر در این بازی هم گذشت. خوان مارتین دل پوترو که انگار ماموریت‌اش گرفتن انرژی مدعیان در بازی‌های بسیار زیبا است، بلایی که در نیمه نهایی ویمبلدون بر سر جوکوویچ آورده بود را سر فدرر هم آورد.

دل پوترو روز قبل از مسابقه نیمه نهایی در طولانی ترین بازی این تورنمنت (۱۴۷ دقیقه) نفس فدرر را گرفت و او را به مصاف نادال فرستاد:«به نظرم راجر ست اول عالی بازی کرد و خیلی خوب سرویس زد. او تا قبل از این که ۴-۴ شویم از من بهتر بازی می‌کرد و شانس بیشتری برای بِرِک کردن سرویس‌ حریف داشت. پس از آن بود که من بهتر بازی کردم.»

دارنده ۱۷ گرند اسلم که چندی است به روزهای اوج خود بازگشته، نتوانست هفتمین قهرمانی‌اش در فینال تور جهانی تنیس را جشن بگیرد. لندن همیشه شهری خوش یمن برای فدرر بوده؛ او اولین گرند اسلم‌اش در سال ۲۰۰۳ و آخرین آن‌ها در سال ۲۰۱۲ را در این شهر برده است.

نمایش خوب فدرر در لندن می‌تواند آغازی برای بازگشت دوباره این اسطوره باشد؛ اسطوره‌ای که تا دو ماه پیش همه از لزوم بازنشستگی‌اش صحبت می‌کردند:«آخر فصل همیشه یک جور است. چه خوب تمام کرده باشید و چه بد، باید مدتی ناپدید شوید، تا بدن‌تان دوباره به شرایط ایده‌آل بازگردد و سال بعد را هم از نظر ذهنی و هم از نظر بدنی قوی آغاز کنید.»

جوکوویچ- واورینکا

نواک جوکوویچ نیز دومین بازی نیمه نهایی را به راحتی و با نتایج ۳-۶ و ۳-۶ از استانیسلاو واورینکا برد تا چهاردهمین پیروزی متوالی‌اش را در برابر این حریف جشن بگیرد.

این مسابقه نبرد بین دو سرویس‌زن قهار مسابقات نیز بود. واورینکا با ۲۹ «ایس» (سرویس بدون بازگشت) و جوکوویچ با ۲۵ ایس بهترین‌های مسابقات از این حیث بودند. واورینکا که برای نخستین بار به این مسابقات راه یافته، می‌خواست پس از داوید فرر در سال ۲۰۰۷ تبدیل به اولین تازه‌واردی شود که به نیمه نهایی می‌رسد.

اما این تنیس باز ۲۸ ساله که در اوپن استرالیا و اوپن آمریکا و در مسابقاتی که پنج ست طول کشید، حسابی جوکوویچ را به دردسر انداخته بود، این بار حرف زیادی برای گفتن نداشت.

به این ترتیب جوکوویچ که قهرمانی در ۶ گرند اسلم را در کارنامه دارد، دوشنبه شب می‌تواند با انرژی بیشتری با بهترین تنیس باز جهان بازی کند:«هر دوی ما سال خیلی خوبی داشته‌ایم و این احتمالا بهترین فینال ممکن در لندن است. می‌توان گفت فینال تور جهانی تنیس بعد از گرند اسلم‌ها، جذاب‌ترین مسابقه در ورزش ما است و هر دوی ما می‌خواهیم که سال را به بهترین شکل ممکن و با قهرمانی در این تورنمنت به پایان ببریم.»

گرچه نادال در تنیس به «پادشاه رس» معروف است، اما جوکوویچ معتقد است که او حالا روی زمین‌های سخت هم مهارتی فوق العاده پیدا کرده:«او پیشرفت بسیار زیادی روی هارد کورت داشته. در مقایسه با سایر زمین ها در ورزش ما، این شاید آخرین اولویت نادال باشد، اما نه برای امسال. امسال او روی این زمین‌ها بسیار تهاجمی ظاهر شده و سرویس‌های بهتری هم می‌زند. من در اوپن چین (ماه گذشته) او را شکست دادم. در آن مسابقه تغییرات کوچکی در بازی‌ام دادم که موجب پیروزی‌ام شد و بدون شک در فینال لندن هم همان گونه بازی خواهم کرد.»