جوکوویچ قهرمان فینال تور جهانی تنیس

Image caption نواک جوکوویچ با پیروزی بر رافائل نادل جام قهرمانی فینال تور جهانی را بالای سر برد

نواک جوکوویچ، مرد شماره ۲ تنیس جهان با یک پیروزی آسان قهرمان فینال تور جهانی تنیس شد. این تنیس باز صربستانی در دیدار فینال، رافائل نادال مرد شماره یک این رشته را پیش رو داشت و با این که پیش بینی می‌شد این دو دیداری نزدیک و حساس را برگزار کنند، جوکوویچ در دو ست پیاپی و با نتایج ۳-۶ و ۴-۶ برنده شد.

نادال امسال فصلی رویایی را پشت سر گذاشت و پس از این که در فوریه و به دنبال هفت ماه مصدومیت به زمین تنیس بازگشت، نمایشی فوق العاده داشت.

او توانست در اوپن فرانسه و آمریکا قهرمان شود و بار دیگر در صدر جدول رده بندی جهانی تنیس قرار بگیرد. اما این جوکوویچ بود که صد متر آخر این ماراتن را بهتر دوید! «نوله» پس از باخت به نادال در فینال اوپن آمریکا پوست انداخت و با پیروزی در فینال لندن به بیست و دومین برد پیاپی خود پس از آن بازی دست یافت.

جوکوویچ طی این مدت قهرمان اوپن چین، مسترز شانگهای و مسترز پاریس شد. او در این مدت دوبار نادال، دو بار راجر فدرر و دوبار خوان مارتین دل پوترو را شکست داد.

این تنیس باز ۲۶ ساله که این فصل در هفت تورنمت قهرمان شده، گفت:«این بهترین پایان ممکن بود. من حالا و پس از یک فصل دویدن احساس خوبی دارم. با این قهرمانی بدون شک فصل آینده را با اعتماد به نفس بیشتری آغاز می‌کنم.»

جوکوویچ که تا کنون سه بار قهرمان فینال تور جهانی تنیس شده، امسال نیز مثل پارسال قهرمان بدون شکست مسابقات شد:«این سنگین‌ترین تورنمنت تنیس در کنار گرند اسلم‌ها است؛ برای این که شما یک روز در میان باید با یکی از ده بازیکن برتر جهان مسابقه دهید. تمام مسابقاتم در مرحله گروهی سه ست طول کشید، ولی خوشبختانه بعد از آن توانستم سطح بازی‌ام را در نیمه نهایی و فینال بهتر کنم.»

جوکوویچ که در دیدار نیمه نهایی در دو ست پیاپی استانیسلاو واورینکای سوئیسی را برده بود، حالا باید تا روز جمعه منتظر بماند و تیم ملی کشورش در فینال جام دیویس مقابل جمهوری چک رهبری کند.

اما هر چه جوکوویچ با پایان گرفتن فصل اوج گرفت، نادال افت کرد. این اسپانیایی چپ دست پس از قهرمانی در آخرین گرند اسلم فصل، به جوکوویچ در فینال اوپن چین، به دل پوترو در نیمه نهایی مسترز شانگهای و به داوید فرر در نیمه نهایی مسترز پاریس باخت.

نادال که با پیروزی در فینال می‌توانست پس از آندره آغاسی تبدیل به تنها تنیس بازی شود که در هر چهار گرند اسلم، المپیک، جام دیویس و فینال تور جهانی تنیس قهرمان شده است، آن قدری که باید در مقابل جوکوویچ خوب نبود:

«خیلی بد بازی نکردم، ولی به اندازه کافی تمرکز نداشتم. او به خصوص روی سرویس‌ها دقت و تمرکز بیشتری داشت. این قضیه در نهایت اختلاف بزرگی ایجاد کرد، چون شما نمی‌توانید بازی خودتان را بکنید و با آرامش و دقیق ضربه بزنید.»

این ششمین پیروزی این فصل جوکوویچ جلوی نادال بود، هر چند که نادال هنوز ۱۷-۲۲ از حریف پیش است. قهرمانی در لندن می‌توانست پایانی رویایی بر سال موفق نادال باشد، ولی این تنیس باز ۲۷ ساله که سال گذشته معلوم نبود بتواند از پس مصدومیت کهنه زانویش برآید و بار دیگر به زمین تنیس بازگردد، در پایان چندان هم ناراضی نیست:

«اتفاقاتی که امسال افتاد، خیلی خاص بود. من که پس از آن همه سختی حال خیلی خوبی دارم. ورزش همین است و واقعاً فکر نمی‌کنم بردن یا باختن در این بازی می‌توانست تغییری در حرفه‌ام بدهد. معمولا خیلی راحت شکست را قبول می‌کنم و چندان ناامید نمی‌شوم. می‌دانم با این که با ذهنیت خوبی بازی کردم و برای هر توپ جنگیدم، حقم نبود که برنده شوم. او تاکتیک‌اش را تغییر نداد و فقط از من بهتر بازی کرد. با این که قبلاً دوبار روی زمین‌های سخت (هارد کورت) شکست‌اش داده بودم، نواک روی این زمین‌ها کمی از من بهتر است. حالا هم تنها چیزی که می‌توانم بگویم، تبریک به حریفم است.»