ایران - تایلند؛ تنها یک گام تا استرالیا

در دور برگشت مسابقات مقدماتی جام ملت های آسیا( ۲۰۱۵ استرالیا) ایران در تایلند به مصاف این تیم می رود. پیروزی در این دیدار موجب می شود تا ایران به طور حتم به مرحله بعدی مسابقات راه پیدا کند و در بازی سه شنبه با کسب مساوی مقابل لبنان عنوان سرگروهی را نیز از آن خود کند.

کارلوس کی روش به دلیل کمبود مسابقات دوستانه نگاه ویژه ای به این بازیها دارد و در مصاحبه های خود نیز به آن اشاره کرده است. دیدارهای مقدماتی جام ملت های آسیا محک جدی برای فوتبال ایران است تا بتواند خود را برای جام جهانی برزیل آماده کند. تایلند تیمی نسبتا متوسط است که می تواند حریف تمرینی بسیارخوبی برای ایران باشد.

تایلند به رغم سرمایه گذاری فراوان در فوتبال هیچ وقت نتوانسته رقیبی جدی برای تیم های درجه یک آسیا باشد. تیم های شرق آسیا تا حدود زیادی مشابه یکدیگر بازی می کنند. تایلند بعد از کره جنوبی ،کره شمالی و ژاپن بهترین تیم شرق آسیا است.

تایلندی ها سرعت تیمی و فردی خوبی دارند و بازیکنان این تیم نیز تکنیک فردی مناسبی دارند. تایلندی ها از لحاظ فیزیک بدنی مشکلاتی دارند که از مهمترین نقاط ضعف این تیم در مسابقه با تیم های قدرتمند آسیا است. تایلند در دور رفت در تهران بازی نسبتا خوبی از خود به نمایش گذاشت. آنها به رغم شکست دو بر یک توانستند در دقایق پایانی دروازه ایران را بازکنند.

با توجه به قدرت زیاد سیستم دفاعی فوتبال ایران تک گل تایلند در تهران میتواند نشان از قدرت خوب این تیم در زمان حمله باشد. تایلندی ها در این دوره از مسابقات نتایج خوبی نگرفته اند و بدون امتیاز در انتهای جدول گروه بی قرار دارند.

تایلند امید چندانی برای صعود ندارد. آنها در مقابل تماشاگران خودی فقط به دنبال کسب اعتبار هستندکه این موضوع میتواند انگیزه های این تیم را دو چندان کند. کی روش استاد بازی های دفاعی است و به خوبی می داند چگونه در خانه حریفان بازی کند.

در صورت حملات گسترده تایلند با وجود بازیکنانی مانند قوچان نژاد و دژاگه باید منتظر ضد حمله های خطرناک ایران باشیم که میتوانند به راحتی دروازه تایلند را با خطر مواجه کنند.

کی روش با کمبود امکانات و نبود بازی های تدارکاتی سعی می کند برنامه ریزی خود را دنبال کند. با نگاهی به بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی سرمربی تیم ملی در نظر دارد تا جانشینان شایسته ای برای بازیکنان کلیدی تیمش پیدا کند. دعوت از مازیار زارع و رضا حقیقی که در اردوهای پیشین تیم ملی نیز حضور داشتند نشان می دهد که کی روش تمامی بازیکنان را زیر نظر دارد تا درصورت آسیب دیدگی و یا محرومیت بازیکنان اصلی با مشکلی روبرو نشود.

ایران بعد از پیروزی مقابل کره در تهران به دیدار تایلند رفت. نبود هماهنگی در ترکیب تیمی ایران در بازی گذشته به وضوح مشهود بود. در نیمه دوم بازی مقابل تایلند روند تیمی ایران به مراتب بهتر شد که در نهایت نیز توانستند به پیروزی برسند.کی روش ترکیب اصلی تیم را پیدا کرده و در دیدار های پیش رو به دنبال هماهنگی بیشتر بازیکنان است.

خبرخوب برای فوتبال ایران پایان مصدومیت اشکان دژاگه است. او بعد از حدود شش ماه توانست به ترکیب اصلی باشگاه فولهام باز گردد. حضور دژاگه آماده در ترکیب خط میانی قدرت تهاجمی تیم ملی را تقویت می کند. در گفتگویی که با او داشتم حضور در تیم ملی ایران را افتخاری بزرگ می دانست و کار کردن با کی روش را بهترین فرصت می دانست تا بتواند با یکی از بهترین مربیان حال حاضر دنیا کار کند. بازی در تیم ملی ایران درجام جهانی آینده بهترین موقعیت برای دژاگه است تا درفوتبال اروپا به مراحل بالاتری برسد.

ترکیب احتمالی ایران در بازی جمعه

دروازه بان

دانیال داوری: شاید در چند بازی گذشته تمامی کارشناسان دانیال داوری را مرد اول دروازه ایران می دانستند. اما کی روش یکبار دیگر به رحمان احمدی اعتماد کرد. احمدی در بازیهای ملی چهره ای موفق از خود به نمایش گذاشته است. بدون تردید آینده دروازه بانی فوتبال ایران در دستان داوری جوان است. دانیال در چند بازی گذشته در بوندسلیگا چهره خوبی داشته است و شاید در این دیدار اولین بازی ملی خود را تجربه کند. عدم استفاده از داوری در بازی های گذشته نشان از سیاست کاری کی روش است. سرمربی تیم ملی می خواهد شرایط را طوری فراهم کند تا دانیال داوری با شرایط فوتبال ایران آشنا شود و در اولین حضور خود در فوتبال ایران با ریسک کمتری درون دروازه قرار گیرد.

مدافعین

بدون شک پژمان منتظری و سید جلال حسینی زوج مدافع مرکزی تیم ملی ایران هستند. هر دو بازیکن، صرف نظر از قدرت خوب دفاعی در امر بازیسازی نیز شرکت می کنند. یکی از ویژگیهای مهم مدافعین مرکزی در فوتبال نوین شرکت در بازیسازی است. حسینی با پاسهای بلند و قطری و منتظری با قدرت پا به توپ خود می توانند در بازیسازی از خط دفاعی بسیار مثمر ثمر باشند.

مدافعین کناری از دغدغه های این روز های کی روش است. پولادی، بیگ زاده و حیدری مصدوم هستند. بیت آشور هنوز نتوانسته توانایی های خود را نشان دهد. ماهینی و حاج صفی نیز در زمان دفاع ضعف هایی دارند. شاید استفاده از امیر حسین صادقی در جناح چپ و ماهینی در راست احتمالی ترین گزینه در بازی پیش رو باشد.

خط میانی

جواد نکونام وآندرانیک تیموریان هافبک های دفاعی ایران در سیستم ۳-۳-۴ هستند. تیموریان روزهای خوبی را در استقلال سپری می کند و نکونام نیز همیشه چهره ای خوبی در بازی های ملی از خود به نمایش می گذارد. دژاگه در راست و شجاعی در چپ هافبک های تهاجمی ایران هستند.

شجاعی در اسپانیا روزهای خوبی را سپری می کند اما در بازی گذشته با اعتراض تماشاگران ایرانی روبرو شد. واقعا جای تعجب است بازیکنی که از هر لحاظ مورد تایید سرمربی تیم ملی است چطور مورد اعتراض قرار می گیرد. شجاعی تمامی دستورات تاکتیکی مربی را در میدان اجرا می کند و مطمئنا آقای کی روش بهترین نفرات را به بازی می گیرد. در این مورد باید به تصمیمات سرمربی تیم ملی احترام بگذاریم و با بازیکنان تیم ملی نیز مهربانانه تر برخورد کنیم.

مجتبی جباری شرایط نامشخصی دارد. بازی در تیم الاهلی قطر و دور شدن از فوتبال ایران شاید بر روند بازی او تاثیرگذاشته است .خلعتبری گزینه دیگر کی روش در هافبک سه نفره تیم ملی است و با دعوت از قاسم حدادی فر که از بازیکنان مورد علاقه کی روش است باید دید کدامیک از این سه بازیکن در ترکیب اصلی تیم ملی قرار می گیرند.

خط حمله

رضا قوچان نژاد مرد اول خط حمله ایران است. رضا در ترکیب استاندارد لیژ کمتر قرار می گیرد و بازهای بین المللی بهترین فرصت برای اوست تا بتواند توانایی های خود را بروز دهد.خبر خوب دیگر برای فوتبال ایران بازگشت کریم انصاریفرد به روزهای آرمانی است.کریم در چند سال گذشته هیچ وقت نتوانسته توانایی های خود را در عرصه بین المللی ثابت کند.شاید این بازی بهترین فرصت برای اوست تا در صورت حضور در میدان دردسرهای آقای کی روش برای انتخاب تنها مهاجم تیم ملی را دو چندان کند.