پدیده‌ای به نام مسی؛ یک دهه با شماره ده بارسلونا

شانزدهم نوامبر سال ۲۰۰۳ در یک بازی دوستانه بین بارسلونا و پورتو نوجوانی شانزده ساله که سه سال پیش از آن به آموزشگاه نوجوانان باشگاه بارسلونا پیوسته بود پا به میدان گذاشت و برای اولین بار در تیم اصلی این باشگاه توپ زد.

شاید کسی به غیر از مربیان وقت بارسلونا به یاد نیاورند که او با شماره ۱۴ به میدان رفت ولی بازی لیونل آندرس مسی آنها را قانع کرد که وی به یکی از ستاره های اصلی این تیم بدل خواهد شد.

چند روز قبل از این مسابقه مسئول هماهنگی آموزشگاه بارسلونا به مسی گفته بود که خود را برای این سفر به پورتو آماده کند. مسی در بخشی از مصاحبه خود با تلویزیون باشگاه از خاطرات آن روز چنین می گوید: "روز شانزدهم نوامبر را دقیقا به خاطر می آورم. روزی بود که پس از سالها تلاش می توانستم به رویای دوران کودکی خود برسم و برای اولین بار همراه تیم اصلی باشگاه به زمین بروم."

مسئولان باشگاه به او گفتند که این یک بازی دوستانه است و صرفا باید از آن لذت ببرد چون پس از بازگشت از پورتو دوباره به تمرین در تیم نوجوانان بازخواهد گشت. ولی از تصمیمات مسئولان باشگاه بارسلونا در ماههای پس از این مسابقه به خوبی می توان دریافت که مسی حتی پیش بینی و ارزیابی های آنان را به هم ریخت.

لئو مسی دوران بلوغ خود در تیم اصلی بارسلونا را زمانی آغاز کرد که این باشگاه پس از چند سال نتایج بد در لیگ اسپانیا و رقابت های اروپایی، خود را تجدید سازمان می کرد. فرانک رایکارد ملی پوش سابق و مربی هلندی از فصل ۰۴-۲۰۰۳ هدایت تیم را به دست گرفت. رونالدینو بازیکن خوش تکنیک و هوشمند برزیلی در خط میانی نیز که آن زمان در اوج بود به این بارسلونا پیوست.

استخوان‌بندی تیم را تعدادی از بازیکنان جوانی که در آموزشگاه این باشگاه آموزش دیده بودند، تشکیل می دادند؛ کسانی چون کارلوس پویول، ویکتور والدس، آندرس اینیستا و چاوی هرناندز. بارسلونا در دو فصل بعدی قهرمان لیگ اسپانیا شد.

مسی در دوران مربیگری فرانک رایکارد به عنوان بازیکن ذخیره وارد زمین می شد. در فصل ۰۴-۲۰۰۳ در مجموع ده مسابقه پنج گل و در فصل بعدی در مجموع بیست و دو مسابقه شش گل زد. از همان زمان قابلیت های استثنایی خود مثل بازی در نقاط مختلف زمین، حرکت در تمام پهنای خط میانی و حاشیه محوطه هجده قدم و چابکی و هوشمندی در داخل محوطه جریمه را نشان داد.

مربیان بارسلونا سعی داشتند هم از نظر الگوی شخصی و هم از نظر فنون بازی رونالدینو را سرمشق او قرار دهند. ولی مسی نوجوان آرزویی بزرگتر و اشتهایی بیشتر برای به هم ریختن خط دفاعی حریف و نشاندن گل در تور دروازه داشت.

از فصل ۰۶-۲۰۰۵ او که هجده سال بیشتر نداشت در فهرست دائمی تیم اصلی باشگاه قرار گرفت. از آن زمان تاکنون درمجموع ۲۵۷ بازی رسمی این باشگاه در رقابت های مختلف ۳۲۷ گل زده است، رکوردی که شاید سالهای سال پابرجا بماند.

کسانی که با فراز و نشیب ها و مسائل داخلی باشگاه بارسلونا آشنایی دارند معتقدند که دوران مربیگری پپ گواردیولا که از فصل۰۹-۲۰۰۸ شروع شد در پرورش و تثبیت مسی به عنوان بزرگترین پدیده فوتبال جهان نقش تعیین کننده ای داشته است.

مسی در آن زمان بیست و یک ساله و جوانترین فوتبالیست برنده توپ طلایی در تاریخ بود. ولی اولین سالهای این ستاره جوان با آرامش کامل طی نشده بودند. موفقیت بارسلونا و خود او همراه با تاثیر پذیرفتن از بازیکنی مثل رونالدینو، که غیر از میدان فوتبال مشغولیت ها و خوش گذرانی های دیگری نیز داشت، تمرکز مسی روی فوتبال را به خطر انداخته بود.

ورود گواردیولا در مقام مربی جدید، یک بارسلونی تمام عیار و منضبط باعث شد که باشگاه به مسی توجه ویژه ای بکند، توجهی که از نظر برخی کارشناسان تداوم موفقیت او را تضمین کرد.

کمتر رکوردی باقی مانده که لئو مسی آن را نشکسته باشد، از قهرمانی در لیگ و جام حذفی اسپانیا تا رقابت های اروپایی گرفته تا جوایز مهمی مثل توپ و کفش طلایی تا شمار بی سابقه گل ها در هر فصل و یا در هر رقابت جداگانه. شاید به راحتی بتوان گفت که به غیر از آن دسته از قهرمانان مسابقات المپیک که مشت مشت مدال طلا درو می کنند طی پنج سال گذشته هیچ ورزشکاری به اندازه مسی در میادین ورزشی خبر ساز نشده است.

آینده

Image caption مسی: از اولین بازی با تیم اصلی باشگاه تا به امروز من سعی کرده ام همان آدم باقی بمانم

در دهمین سالگرد شروع فوتبال حرفه ای لئو مسی، فوتبالیستی که دنیا را شیفته خود کرده به خاطر جراحت در ماهیچه های ران مجبور است چندین هفته دیگر را بیرون از زمین فوتبال طی کند. این جراحت که دومین مصدومیت اوست سئوالات و گمانه زنی های فراوانی را مطرح کرده است.

طی دو هفته ای که از مصدومیت وی می گذرد برخی از ورزشی نویسان به شاداب نبودن چهره وی طی ماههای اخیر، برخی دیگر به اضافه وزن او به نسبت فصل های گذشته و برخی به ورود نیمار به تیم بارسلونا و از دست رفتن موقعیت وی به عنوان تک ستاره تیم اشاره می کنند و از این همه نتیجه می گیرند که بازگشت پدیده بی نظیر فوتبال با قابلیت های همیشگی وی را نمی توان تضمین کرد.

برخی حتی از این فراتر رفته و تکرار مصدومیت مسی را نشانه ای از ندانم کاری مربی جدید باشگاه بارسلونا و عدم دقت وی به سلامت جسمی ستاره تیم می دانند. در کنار این ارزیابی های منفی به این نکته نیز اشاره می شود که تیم بارسلونا شیوه همیشگی بازی خود را کنار گذاشته و معلوم نیست که با این تغییر بتواند موفقیت های سالهای اخیر خود را تکرار کند.

اما در اردوی بارسلونا، از جراردو مارتینو مربی جدید گرفته تا چاوی هرناندز بازی ساز و معمار تیم، همه این ادعاها را رد کرده و تاکید می کنند که این باشگاه به افتخارات و پیروزی‌های خود خواهد افزود و کماکان سرمشق بسیاری از نوآوری هایی خواهد ماند که در فوتبال امروزی شاهد آن هستیم.

مسی در بخش دیگری از مصاحبه خود با تلویزیون باشگاه بارسلونا می گوید: "از اولین بازی با تیم اصلی باشگاه تا به امروز من سعی کرده ام همان آدم باقی بمانم. هنوز هم به همه چیز همانطور فکر می کنم هر چند که در این ده سال بزرگتر شدم و ارزش همه چیز را بهتر درک می کنم."

اگر علاقمندان به فوتبال و دوستداران مسی نیز به همین منش ساده باور داشته باشند در بازگشت موفقیت آمیز این پدیده به میادین فوتبال تردید نخواهند کرد. شاید دهه دوم شماره ده از آنچه تاکنون دیدیم جادویی تر باشد.

مطالب مرتبط