ایران - لبنان؛ بازی انتقامی در بیروت

Image caption تیم ملی ایران در آخرین بازی خود مقابل لبنان، پنج بر صفر این تیم را در تهران شکست داد

پس از شکست در مسابقات مقدماتی جام جهانی در بیروت تیم ملی توانست با دو پیروزی پر گل لبنان را در تهران شکست دهد، اما این دیدار می تواند خاطرات تلخ شکست تاریخی ایران مقابل لبنان را یک بار دیگر زنده کند.

بازی روز سه شنبه بهترین فرصت برای ملی پوشان ایران است تا با پیروزی در این دیدار نشان دهند که شکست پیشین تیم ملی اتفاقی بوده است.

شرایط تیم ملی با چند ماه قبل کاملا متفاوت است. کی‌روش به ترکیب دلخواه خود دست یافته است و بازیکنان ایرانی نیز به بازی یکدیگر آشنایی کامل پیدا کرده اند. به‌طور مثال سید جلال حسینی و پژمان منتظری به‌خوبی از نقش حساس خود آگاه هستند.

زوج این دو در مرکز خط دفاعی یکی از نقاط مثبت تیم ملی در بازی‌های گذشته بوده است.تایلند در بازی گذشته وقتی نتوانست راهی به دروازه ایران پیدا کند سعی داشت با شوت‌های از راه دور دروازه ایران را بازکند، در چندین مورد حسینی و منتظری با بلوک کردن شوت‌های آنان با تمام وجود نشان از مدافعان جسور و بی باک در ترکیب تیم ملی بودند.

پوشش خوب این دو بازیکن در مرکز خط دفاعی یکی از مهمترین عوامل استحکام خط دفاعی تیم ملی ایران است. از دیگرنقاط مثبت تیم ملی که موجب شده، تا سیستم دفاعی تیم ملی بسیارموفق عمل کند نوع بازی نکونام و تیموریان است.

این دو بازیکن پس از مدتها توانستند درک خوبی از بازی یکدیگر پیدا کنند.سرمربی تیم ملی با دادن وظایف مشخص به هر دو بازیکن توانسته بهترین بازی را از آنان بگیرد.

نکونام تیم ملی به طور محسوس با نکونام استقلال متفاوت است. در تیم ملی او بازیکنی کاملا موثر و تاثیرگذار است و با قدرت رهبری خود توانسته نقش غیرقابل انکاری در موفقیت‌های تیم ملی ایفا کند. تیموریان نیز با نوع بازی تخریبی خود از مهره های اصلی سیستم دفاعی ایران به‌شمار می آید.

با مروری به سیستم دفاعی ایران در بازی گذشته نظم و انضباط تیمی کاملا مشخص بود. شروع خط ابتدایی دفاع (نقطه ای که کارهای دفاعی آغاز می شود) و خط پایان دفاعی که معمولا آخرین سنگر تیم ملی است کاملا مشخص بود. فاصله این دو خط هیچ وقت بیشتر از حد معمول نشد که یکی از نشانه های نظم کامل تیم ملی ایران در کارهای دفاعی است.

تیم ملی با سیستم ۳-۳-۴ وارد زمین می شود اما در زمان دفاع به ۱-۵-۴ تبدیل می شود. دو مهاجم کناری تیم ملی در زمان دفاع به زمین خودی بازمی گردند و ایران با ۹ بازیکن در دفاع تمامی فضاهای موجود بین محوطه جریمه و میانه میدان را پوشش می دهند.

جباری، دژاگه و شجاعی در ابتدای خط دفاعی قرار می گیرند در این حالت چهار مدافع ایران بیت آشور ،منتظری،حسینی و حاج صفی بیرون محوطه جریمه مستقر می شوند و نکونام و تیموریان ما بین دو خطوط تمامی فضاهای موجود را پوشش می دهند دفاع سه لایه ایران مهمترین عامل موفقیت خط دفاعی تیم ملی در زمان آقای کی روش است.

در بازی پیش رو بعید می دانم که لبنان بتواند از خط دفاعی ایران عبور کند. در بازی گذشته رضا عنتر موفق شد در ضربات ایستگاهی و با ضربه سر دروازه ایران راباز کند. در این بازی نیز تنها راه رسیدن به دروازه ایران استفاده از ضربات ایستگاهی است .شرایظ نامناسب زمین نیز یکی از عواملی است که می تواند بازی ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

ایران با مساوی صعودش قطعی می‌شود و آقای کی روش نیز نشان داده است که مربی ریسک پذیری نیست. ترکیب تیم ملی نسبت به بازی گذشته تغییری آنچنانی نخواهد کرد. با توجه به اظهارات آقای کی روش مبنی بر اینکه در این بازی به چند بازیکن جوان فرصت بازی خواهد داد احتمالا شاهد تغییراتی در انتهای بازی خواهیم بود.

نکته ای که در این بازی بسیار مهم است نقشه جایگزین (پلان B) تیم ملی است.با توجه به شرایط نامناسب زمین و احتمال گره خوردن بازی، تیم ملی نیاز دارد تا از توپ‌های هوایی در این دیدار استفاده کند.

با توجه با اینکه رضا قوچان نژاد ، کریم انصاری فرد و بیشتر مهاجمین و هافبک‌های تیم ملی در بازی هوایی تخصصی ندارند باید منتظر راه حلی مناسب ازطرف آقای کی روش باشیم.

نگاهی به ترکیب احتمالی تیم ملی در بازی روز سه شنبه:

دروازه‌بان:

بدون شک دانیال داوری مرد اول بازی با لبنان خواهد بود.با توجه به اینکه تنها راه رسیدن به دروازه ایران در ضربات ایستگاهی است وجود دروازه‌بانی که در توپ‌های هوایی مسلط باشد از فاکتورهای اساسی در بازی است.

داوری نشان داده است که در این مورد بسیار موفق است. دانیال در بازی گذشته مخصوصا در نیمه دوم نشان داد که دروازه‌بانی بسیار باهوش است او با جایگیری مناسب و عالی نشان از دروازه بانی بود که کمتر به واکنش‌های بدنی نیاز دارد.

مدافعان:

جلال حسینی، منتظری، زوج هماهنگ مرکز خط دفاعی هستند. این دو بازیکن به‌خوبی کمبودهای یکدیگر را پوشش می دهند. مهرداد بیت آشور در جناح راست نمونه ای از بازیکن باهوش و حرفه ای است.

او بخوبی توانست در کمترین زمان ممکن در ترکیب تیم ملی خود را پیدا کند. حضور به موقع در حمله و دفاع نشان از هوش سرشار این بازیکن است. حاج صفی در جناح چپ تنها گزینه اقای کی روش است.

احسان در زمان حمله بسیار موفق عمل می کند اما در پوشش ها کمی ضعف دارد. در بازی گذشته بازیکنان تایلندی بخوبی از این موضوع اطلاع داشتند و در چند مورد با ارسال توپ‌های بلند به پشت حاج صفی خطرناک نشان دادند.

خط هافبک:

نکونام،تیموریان، دژاگه، شجاعی و جباری پنج هافبک میانی ایران در این بازی خواهند بود. کی‌روش تمام سعی و تلاش‌اش هماهنگ کردن بازیکنان تیم ملی پیش از بازی‌های جام جهانی برزیل است.

به همین دلیل شاید کمتر در آرایش تیم ملی تغییری بوجود بیاید. بازیکنان مورد نظر اسکلت اصلی تیم ملی در برزیل خواهند بود و بازی کردن در شرایط مختلف می تواند هر چه بیشتر آنان را برای سال آینده آماده کند.

خط حمله:

قوچان نژاد در تمامی پنج بازی گذشته تیم ملی موفق به گل زدن شده است. آمار بسیار جالب این بازیکن نشان دهنده شم گلزنی و هوش او در محوطه جریمه حریفان است. قوچان نژاد علاوه بر دوندگی زیاد خوب می‌داند که چه زمانی باید در هجده قدم حریفان حضور داشته باشد.