جام قهرمانان قاره‌ها؛ دومین تجربه تیم ملی والیبال ایران

Image caption تیم والیبال ایران در سال 2013 همراه با خولیو ولاسکو قهرمان آسیا شد و نتایج درخشانی در لیگ جهانی والیبال کسب کرد.

تیم ملی والیبال ایران برای شرکت در ششمین دوره جام قهرمانان جهان که از سه‌شنبه شروع می‌شود به ژاپن سفر کرده تا با قدرتمندترین تیم های جهان مسابقه دهد.

جام قهرمانان جهان هر چهار سال یک بار با شرکت ٦ تیم از تیم های برتر قاره های مختلف برگزار می شود و این دومین بار است که تیم ایران در آن شرکت می کند.

در این دوره از مسابقات تیم های ایران (قهرمان آسیا)، برزیل (قهرمان آمریکای جنوبی)، آمریکا (قهرمان آمریکای شمالی و مرکزی)، روسیه (قهرمان اروپا)، ژاپن (میزبان) و ایتالیا (سهمیه ویژه) شرکت می کنند.

تیم ایران در دور قبلی این مسابقات در سال ٢٠٠٩ تنها در برابر مصر پیروز شد و از برزیل، لهستان، کوبا و ژاپن شکست خورد و به مقام پنجم رسید.

اما در این دوره از مسابقات و با توجه به پیشرفت قابل توجه تیم ملی والیبال ایران در دو سه سال اخیر و به خصوص نتایج چشمگیر این تیم در مسابقات لیگ جهانی (از جمله پیروزی در برابر ایتالیا، صربستان و کوبا) انتظارها از این تیم بیشتر شده است.

تیم ایران کماکان با سرمربیگری خولیو ولاسکوی آرژانتینی در این مسابقات شرکت می کند. گرچه خوان سیچلو، دستیار و آنالیزور هموطن او به دلیل سرمربیگری یک تیم باشگاهی در سری آ ایتالیا، تیم ملی ایران را در مسابقات ژاپن همراهی نمی کند.

تیم ایران در این مسابقات با ترکیب سعید معروف، مهدی مهدوی، محمد موسوی، عادل غلامی، آرمین تشکری، حمزه زرینی، فرهاد قائمی، علیرضا مباشری، رحمان داوودی، شهرام محمودی، امیر غفور، فرهاد ظریف، ناصر رحیمی پناه و مجتبی میرزا جانپور شرکت کرده که جز دو بازیکن آخر، بقیه جزو بازیکنان اصلی ایران در لیگ جهانی گذشته بوده اند.

پنج بازی، پنج انگیزه متفاوت

هر کدام از بازی‌ها برای ایران معنای ویژه ای دارد. برزیل یکی از قوی ترین تیم های جهان است که ایران در رویارویی خود با این تیم در دوره قبلی همین مسابقات با نتیجه ٣ بر ١ شکست خورده است. محمد موسوی، که در لیگ جهانی ٢٠١٣ بهترین مدافع بازیها شد، در مصاحبه ای گفته آرزویش شکست دادن برزیل است.

روسیه تنها تیمی است که در مسابقات لیگ جهانی امسال در هر دو بازی خود توانست ایران را شکست دهد. با توجه به اینکه بازی های ایران و روسیه اولین بازی‌های ایران در لیگ جهانی بودند و بازیکنان ایران هنوز با فضای لیگ آشنا نشده بودند، این بار انگیزه زیادی برای جبران آن دو شکست دارند.

بازی ایران با ایتالیا شاید حساس ترین بازی ایران در این بازی‌ها باشد. ایتالیایی ها که تیم سوم جهان هستند می آیند تا ثابت کنند شکست و متغاقب آن یک پیروزی دشوارشان در خانه خودشان در مقابل تیم ایران اتفاقی بوده و در مقابل، بازیکنان ایران هم می خواهند از حیثیتی که آن پیروزی درخشان برابر ایتالیا در شهر مودنا برایشان به بار آورد دفاع کنند.

بازی ایران و آمریکا به دلیل روابط سیاسی دو کشور، در هر رشته ورزشی حساسیت های ویژه ای دارد و در نهایت بازی ایران و ژاپن است که با توجه به شکست های اخیر ژاپن در مقابل ایران در بازی های مختلف، دست کم برای تیم میزبان اهمیت ویژه ای دارد.

رکورد دست‌ نیافتنی برزیل

تیم برزیل در پنج دوره این مسابقات، سه بار قهرمان شده و دو بار نایب قهرمان و بنابراین اصلی ترین شانس قهرمانی به شمار می رود. اما این بار برزیل حریفی قدرتمند دارد به نام روسیه.

روسیه که امسال برای اولین بار توانسته با قهرمانی در اروپا به مساقبات جام قهرمانان جهان راه پیدا کند، در حال حاضر در رده اول رتنه بندی فدراسیون جهانی والیبال ایستاده است.

روسیه هم در فینال المپیک ٢٠١٢ لندن و هم در فینال لیگ جهانی سال ٢٠١٣ توانست برزیل را شکست دهد و در این بازی ها جدی ترین رقیب این تیم خواهد بود.

مسابقات جام قهرمانان جهان که سال بعد از هر المپیک برگزار می شود، یکی از مسابقات فدراسیون جهانی والیبال است که امتیازهای آن در رده بندی جهانی تیم ها محاسبه نمی شود و دلیل اصلی برگزاری آن این است که در هر سال، یک تورنمت مهم جهانی در تقویم فدراسیون جهانی والیبال وجود داشته باشد.

خولیو ولاسکو، سرمربی تیم ملی ایران، هدف اصلی‌اش را از این مسابقات، بیشتر شدن تجربه بازیکنان‌اش در بازی با تیم های بزرگ جهان و همین طور آماده شدن بیشتر تیم برای مسابقات جام جهانی ٢٠١٤ ذکر کرده است. مسابقاتی که شهریور آینده در لهستان برگزار می شود و تیم ایران به آن راه یافته است.