صعود ایران به استرالیا پس از انفجار در لبنان

Image caption جواد نکونام، اشکان دژاگه و رضا قوچان نژاد سه گل از چهار گل ایران را در بازی مقابل لبنان به ثمر رساندند

تیم ملی ایران با پیروزی پرگل چهار بر یک مقابل لبنان در ورزشگاه خالی از تماشاگر کمیل شمعون به عنوان تیم اول به جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ استرالیا صعود کرد.

این بازی تحت تاثیر دو انفجار صبح روز سه‌شنبه مقابل سفارت ایران برگزار شد. مسئولان تیم ملی ایران پس از این حادثه خواستار لغو بازی شدند ولی در نهایت ناظر مسابقه رای به برگزاری آن بدون حضور تماشاگران داد.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران، پیش از برگزاری بازی، در گفتگویی با اعتراض به تصمیم ناظر بازی برای انجام بازی گفته بود: "تاکید می کنم که این تصمیم نادرست گرفته شده و من شخصا با برگزاری این دیدار موافق نیستم."

بازی در شرایطی که نیروهای نظامی و امنیتی لبنان دور تا دور استادیوم و همین طور مسیرهای منتهی به آن را تحت نظر داشتند آغاز شد.

بازیکنان تیم ملی ایران با روبان مشکی بر روی پیراهن خود، به کشته‌شدگان حادثه انفجارهای مقابل سفارت ایران در بیروت ادای احترام کردند.

در بیست دقیقه اول بازی دو تیم نتوانستند موقعیت خاصی روی دروازه یکدیگر ایجاد کنند و کیفیت نامناسب زمین باعث شده بود بازیکنان پاس‌های اشتباه زیادی داشته باشند.

در نیمه اول بازی بیشتر در میانه زمین در جریان بود و بازیکنان لبنان با خطاهای زیاد باعث توقف بازی شدند. رودا عنتر در دقیقه ۲۷ مسابقه روی ارسال از گوشه دروازه ایران، با ضربه سر دروازه دانیال داوری را تهدید کرد.

در دقیقه ۳۴ نیمه اول، شوت جواد نکونام را عباس حسن دروازه‌بان لبنان به کرنر فرستاد. پنج دقیقه بعد ایران گل اول را از روی ضربه کرنر وارد دروازه لبنان کرد.

در این هنگام، امیرحسین صادقی که به جای پژمان منظری در ترکیب اصلی تیم ملی قرار گرفته بود روی ارسال مسعود شجاعی با ضربه سر دروازه لبنان را باز کرد.

بازی با تک گل امیرحسین صادقی در نیمه اول به پایان رسید. در آغاز نیمه دوم لبنان برای جبران گل خورده به سمت دروازه ایران حمله کرد ولی این ایران بود که با بازی بهتر گل دوم را وارد دروازه تیم میزبان کرد.

در دقیقه ۵۱ بازی رضا قوچان نژاد مهاجم گلزن ایران با پاس در عرض اشکان دژاگه را در محوطه شش قدم لبنان صاحب توپ کرد و او هم با شوتی سر ضرب تعداد گل‌های ایران را به عدد دو رساند.

ایران پس از گل دوم باز هم به سمت دروازه لبنان حمله کرد و چهار دقیقه بعد روی حرکت مسعود شجاعی و خطای مدافع لبنان بر روی او در محوطه جریمه صاحب پنالتی شد.

جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران خلاف جهت حرکت دروازه‌بان لبنان توپ را وارد دروازه کرد تا ایران سه بر صفر از تیم میزبان پیش بیفتد.

رضا قوچان نژاد مهاجم گلزن تیم ملی ایران که در بازی قبل مقابل تایلند هم گلزنی کرده بود، در دقیقه ۶۵ روی پاس خوب مسعود شجاعی در پشت مدافعان لبنان صاحب توپ شد و با ضربه ای فنی هشتمین گل ملی خود را وارد دروازه کرد.

مسعود شجاعی در این بازی با دو پاس گل و گرفتن یک پنالتی عملکرد عالی در بازی داشت. در ادامه بازی ایران بیشتر سعی در حفظ نتیجه داشت و همین به بازیکنان لبنان اجازه می‌داد تا بازی را در اختیار بگیرند.

در دقیقه ۷۹ روی اشتباه قاسم حدادی فر، محمد حیدر پس از عبور از او، وارد محوطه جریمه ایران شد و با ضربه از زوایه بسته دروازه دانیال داوری را باز کرد.

در ادامه بازی حملات ایران روی دروازه لبنان نتیجه‌ای نداشت و بازی در نهایت با چهار بر یک به سود ایران به پایان رسید.

در نهایت، ایران با کسب سه امتیاز این بازی ۱۳ امتیازی شد و به جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵ استرالیا صعود کرد.

کارلوس کی روش پس از بازی در مورد شرایط مسابقه گفت: "ما بازی را بردیم اما حرفی برای گفتن ندارم و یک بار دیگر برای کسانی که تصمیم گرفتند هر طور شده این بازی را برگزار کنند ابراز تاسف می‌کنم. امشب فقط بازی را بردیم و هیچ صحبتی درباره خوشحالی و جشن پیروزی ندارم."