پرتغال و فرانسه راهی جام جهانی شدند

در دور برگشت بازی‌های مرحله پلی‌آف رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در منطقه اروپا، راه‌یابی تیم‌های پرتغال، فرانسه، کرواسی و یونان به جام جهانی، قطعی شد.

تیم ملی پرتغال که هفته گذشته دیدار رفت مقابل سوئد را با تک گل کریس رونالدو با نتیجه یک بر صفر به سود خود به پایان برده بود، در دیدار برگشت دبا نتیجه ۳ بر ۲ سوئد را شکست داد تا جواز حضور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را کسب کند.

در این دیدار ابتدا رونالدو در دقیقه ۵۰ پرتغال را یک بر صفر پیش انداخت و در مقابل، زلاتان ایبراهیموویچ دو بار دروازه پرتغال را باز کرد تا نتیجه ۲ بر یک به سود سوئد شود. اما رونالدو با دو گل دیگر، پرتغال را به پیروزی رساند.

به این ترتیب زلاتان ایبراهیموویچ، مهاجم باشگاه پاری‌سن‌ژرمن و یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر جهان، از غایبان بزرگ جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل خواهد بود.

در دیگر دیدار حساس مرحله پلی‌آف در منطقه اروپا، فرانسه که دیدار رفت مقابل اوکراین را در کی‌یف با نتیجه غیرمنتظره ۲ بر صفر واگذار کرده بود، در دیدار برگشت در پاریس، با نتیجه ۳ بر صفر میهمان خود را شکست داد تا به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برسد.

در این دیدار ابتدا ممدو ساخو، مدافع فرانسه، در دقیقه ۲۲ یک گل زد. کریم بنزما در دقیقه ۳۴ گل دوم را برای فرانسه به ثمر رساند.

در نیمه دوم یه‌ون کاچریدی، بازیکن اوکراین، با دریافت کارت زرد دوم از زمین اخراج شد تا فرانسه یک نیمه مقابل تیمی ۱۰ نفره بازی کند.در ادامه بازی، اولگ گوسف، مدافع اوکراین به اشتباه دروازه خودی را باز کرد تا فرانسه ۳ بر صفر پیش بیفتد.

کرواسی که در دیدار رفت مقابل ایسلند در یک تساوی بدون گل متوقف شده بود، در دیدار برگشت در زاگرب با نتیجه ۲ بر صفر میهمان خود را شکست داد و حضور خود در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل را قطعی کرد.

با اخراج ماریو ماندزوکیچ که گل اول را زد، کراوسی از اوااخر نیمه اول تا پایان بازی ۱۰ نفر در زمین داشت.

یونان، قهرمان سال ۲۰۰۴ اروپا که در دیدار رفت مقابل رومانی با نتیجه ۳ بر یک به پیروزی رسیده بود، در دیدار برگشت در بخارست با تساوی یک بر یک متوقف شد اما همین هم برای صعودش به جام جهانی کافی بود.

در این دیدار کنستانتینوس میتروگلو که در دیدار رفت هم درخشیده بود، در دقیقه ۲۳ یونان را پیش انداخت اما گل تساوی را واسیلیوس توروسیدیس، مدافع یونان زد که دروازه خودی را در دقیقه ۵۴ باز کرد.

پایین تر از اروپا هم بازی‌های مقدماتی جام جهانی در آفریقا جریان داشت. الجزایر با پیروزی یک بر صفر مقابل بورکینافاسو، بلیت برزیل را نهایی کرد و غنا نیز با وجود باخت دو بر یک در مقابل مصر در قاهره، با امتیازهای قبلی‌اش به همراه الجزایر مسافر جام جهانی برزیل شد.

مطالب مرتبط