شکایت فیفا از سیمونیچ و تیم ملی کرواسی

فیفا علیه تیم ملی فوتبال کرواسی و یوسیپ سیمونیچ، بازیکن این تیم اقامه دعوای انضباطی کرده است.

این اقدام به دلیل رفتار سیمونیچ بعد از بازی مقابل ایسلند در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام جهانی صورت می‌گیرد.

سیمونیچ ۳۵ ساله، از طرف شاکی کروات و به دلیل "اشاعه نفرت نژادی" به پرداخت معادل ۲۶۰۰ پوند جریمه شده است.

بعد از مسابقه فوتبال دو تیم ملی کرواسی و ایسلند که در چارچوب بازی‌های مقدماتی جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ انجام شد، مدافع تیم کرواسی طرفداران تیم را در سر دادن شعارهایی رهبری کرده است که گفته می‌شود "ترویج دهنده نفرت نژادی" است.

یوسیپ سیمونیچ داشتن هرگونه نیت سیاسی را انکار کرد.

در عین حال شاکی کروات می‌گوید که سیمونیچ از اینکه این شعار مورد استفاده هواداران حزب نازی در زمان جنگ دوم جهانی بوده، اطلاع داشته است.

فیفا برای گرفتن تصمیم نهایی منتظر گزارش مقامات مسئول مسابقه و ناظران "فوتبال ضد نژاد پرستی" در اروپاست.

یک سخنگو به بی‌بی‌سی گفت: "شکایت‌ها علیه سیمونیچ به دلیل رفتارش تنظیم شده و شکایات دیگر علیه کرواسی به دلیل مدیریت نامناسب ناظران صورت گرفته است".

تصاویر ضبط شده از مسابقه سیمونیچ را در حالی نشان می‌دهد که فریاد می‌زند: "میهن" و طرفداران تیم کرواسی هم در جواب می‌گویند "آماده".

این سرود مربوط به حکومت کرواسی در زمان جنگ جهانی دوم است.

سیمونیچ در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه صادر شد گفت: "حتا فکر اینکه کسی بتواند مرا در متن اشاعه نفرت یا خشونت قرار دهد وحشتناک است".

او در ادامه گفت: به عنوان یک کروات متولد استرالیا کشورم را با مفاهیم عشق، ملایمت و تقلای مثبت مربوط می‌دانم و هر آنچه که در زمین فوتبال انجام دادیم در در جهت تصاحب جایگاهمان در جام جهانی برزیل ۲۰۱۴ بوده است."

این سرود پیش‌تر هم به همراه سلام نازی توسط هواداران تیم کرواسی خوانده و با تنبیهاتی از طرف فیفا و یوفا مواجه شده بود.

بلافاصله بعد از بازی روز سه‌شنبه سیمونیچ گفه بود: " بعضی‌ها باید کمی تاریخ بخوانند؛ من هراسی ندارم؛ من از کرواسی حمایت می‌کنم از وطنم؛ اگر کسی مخالفتی داره مشکل خودشه".