اولین پیروزی تاریخ والیبال ایران بر آمریکا در روز مصدومیت موسوی

Image caption رحمان داوودی سهم زیادی در پیروزی ایران به ویژه در ست چهارم داشت

در ادامه جام قهرمانان قاره‌ها، تیم ملی والیبال ایران توانست برای اولین بار در تاریخ خود تیم قدرتمند آمریکا را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست دهد.

تیم ایران ست‌های اول، چهارم و پنجم را به ترتیب ۲۸ - ۲۶، ۲۷ - ۲۵ و ۱۸ - ۱۶ برد و ست‌های دوم و سوم را با نتیجه مشابه ۲۵ - ۱۹ واگذار کرد.

تیم ایران ست اول را خوب شروع کرد و در تمام طول ست با یکی دو امتیاز فاصله از آمریکا جلو بود. دو تیم تا پایان ست شانه به شانه پیش رفتند و نهایتا این ایران بود که توانست برتری خود در طول ست را حفظ کرده و با نتیجه ۲۸ بر ۲۶ پیروز ست اول شود.

اما در اواخر ست اول اتفاقی افتاد که بقیه بازی و حتی شاید بازی‌های آینده تیم ملی را تحت تاثیر خود قرار داد.

پای محمد موسوی، ستاره تیم ایران که در لیگ جهانی بهترین مدافع روی تور هم شده بود، پیچ خورد و او با درد بسیار زیاد و با کمک چند بازیکن از زمین خارج شد و دیگر نتوانست به بازی ادامه دهد.

Image caption محمد موسوی در اواخر ست اول شدیدا مصدوم شد

بیرون رفتن موسوی هم باعث شد دفاع روی تور تیم ایران در ست‌های دوم و سوم بسیار ضغیف شود و عملا از کار بیفتد و هم در روحیه تیم تاثیر منفی واضحی داشت.

بازیکنان ایران در ست‌های دوم و سوم پراشتباه بازی می‌کردند و تمرکز تیمی ایران تا حدود زیادی از دست رفته بود. تعویض‌ها و وقت‌های استراحت تکنیکی خولیو ولاسکو، سرمربی تیم ایران هم نتیجه‌ای نداشت و نهایتا ایران دو ست متوالی را با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ به آمریکا باخت.

بازیکنان ایران در ست چهارم کم کم خود را پیدا کردند و دیگر از اختلاف چند امتیازی دو ست قبل خبری نبود. بازیکنان ایران که می‌دانستند اگر این ست را ببازند کل بازی را باخته‌اند هرچه به پایان ست نزدیک‌تر میشد بهتر بازی می‌کردند و امتیازهای کمتری از دست می‌دادند.

تیم ایران با این‌که تا دو سه امتیاز آخر از آمریکا عقب بود ولی در امتیاز ۲۳ ناگهان ورق برگشت و به خصوص با بازی خوب رحمان داوودی ایران چند امتیاز پشت سر هم گرفت و توانست این ست را ۲۷ بر ۲۵ ببرد و بازی به ست پنجم کشید.

تیم ایران که در بیشتر بازی‌هایش در ست پنجم خوب و متمرکز بازی کرده این بار هم ست سرنوشت‌ساز را خیلی خوب شروع کرد و با دفاع‌های عادل غلامی و حمزه زرینی ۴ بر صفر از آمریکا پیش افتاد.

گرچه آمریکا این اختلاف امتیاز را خیلی زود کاهش داد ولی در طول ست پنجم تیم ایران از آمریکا جلو بود و نهایتا توانست با ضربه تمام‌کننده حمزه زرینی این ست را هم با نتیجه ۱۷ بر ۱۵ به سود خود تمام کند.

به این ترتیب ایران در این دوره از جام قهرمانان قاره‌ها موفق شد تیم سوم رده‌بندی جهانی (ایتالیا) و تیم چهارم رده‌بندی جهانی (آمریکا) را با نتیجه ۳ بر ۲ شکست دهد و در مقابل تیم‌های اول و دوم رده‌بندی جهانی (روسیه و برزیل) شکست خورد.

تیم ایران روز یکشنبه در آخرین بازی خود به دیدار ژاپن میزبان می‌رود.

مطالب مرتبط