جام قهرمان قاره‌ها؛ تیم ملی والیبال ایران چهارم شد

Image caption تیم ملی والیبال ایران با کسب هفت امتیاز در جایگاه چهارم مسابقات قهرمانان قاره‌ها ایستاد

تیم ملی والیبال ایران با پیروزی سه بر صفر مقابل ژاپن میزبان این رقابت‌ها، پس از برزیل، روسیه و ایتالیا به مقام چهارم جهان دست یافت.

ایران در سه ست پیاپی و با نتایج ۲۵ بر ۱۷، ۲۵ بر ۱۸ و ۲۵ -۱۴ ژاپن را برد. تیم ملی والیبال ایران پیش از این، در جام قهرمانان قاره‌ها، مقابل ایتالیا و آمریکا پیروز شده بود و در برابر روسیه و برزیل شکست خورده بود.

ایران با ترکیب سعید معروف، آرمین تشکری، حمزه زرینی، عادل غلامی، شهرام محمودی، فرهاد قائمی و ناصر رحیمی( لیبرو) بازی را آغاز کرد.

بازیکنان ایران از همان شروع مسابقه در ست اول، با سرویس‌های خوب سعید معروف و بازی سرعتی آرمین تشکری ۶ بر ۳ از حریف خود پیش افتادند.

تیم ایران با سرویس‌های حساب شده، بارها دریافت اول ژاپن را دچار مشکل کرد و همین باعث شد اختلاف امتیاز دو تیم بیشتر شود.

در اواخر ست اول بازیکنان ژاپن با اشتباهات متعدد، موجب پیروزی ایران در ست اول با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ شدند.

در آغاز ست دوم، ایران با دفاع مناسب روی تور ۵ بر یک از میزبان رقابت‌ها پیش افتاد. سرویس‌های حمزه زرینی و دفاع روی تور خوب آرمین تشکری باعث شد حملات ژاپن بی اثر شود.

ناصر رحیمی که در این ست که به جای فرهاد ظریف بازی می‌کرد در دریافت‌ها و توپ گیری ها عملکرد خوبی داشت، در این ست بازیکنان ایران همانند ست اول مشکل چندانی در مقابل ژاپن نداشتند.

بازیکنان ژاپن زمانی ۸ بر۲ در امتیازها عقب افتاده بودند با کارهای ترکیبی و سریع فاصله خود را کمتر کرده و امتیاز خود را شش رساندند.

سرویس‌های خوب حمزه زرینی در ادامه باعث شد، ایران فاصله امتیازی خود را با ژاپن بار دیگر زیاد کند و در وقت استراحت فنی دوم ۱۶ بر ۱۰ از حریف خود پیش بیفتد. ایران در نهایت توانست ست دوم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ ژاپن را شکست دهد.

بازیکنان ژاپن در ست چهارم سعی داشتند یک ست را از ایران بگیرند، این تیم در وقت استراحت فنی هشت بر شش از ایران عقب بود.

در ادامه سرویس‌های موثر بازیکنان ایران اجازه طراحی حملات را به ژاپن نمی دادند، آبشارهای حمزه زرینی و شهرام محمودی فاصله امتیازهای دو تیم را بیشتر کرد، ایران در وقت استراحت فنی دوم ۱۶ بر ۱۰ از حریف پیش افتاد.

دفاع روی تور ایران در اواخر ست سوم با عملکرد مناسب مانع امتیاز آوری بازیکنان ژاپن شد تا در نهایت بازیکنان ایران این ست را ۲۵ بر ۱۴ با پیروزی به پایان ببرند.

تیم ملی والیبال ایران با شکست ژاپن در توکیو بالاتر از آمریکا به مقام چهارم جهان دست یافت.