قهرمانی ایران در فوتبال ساحلی؛ اوکتاویو، ضلع سوم مثلث طلایی مربیان خارجی

Image caption تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در بازی فینال، با پیروزی بر روسیه قهرمان جام بین قاره ای شد

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با قهرمانی در جام بین قاره‌ای ۲۰۱۳ امارات، فوتبال ایران را برای اولین بار صاحب یک قهرمانی جهانی کرد.

گرچه این قهرمانی به خودی خود هم دستاورد کمی نبود، اما گروه بسیار سخت ایران در مرحله مقدماتی و همچنین دیدار نیمه نهایی در مقابل میزبان بازی‌ها که با اما و اگرهای بسیاری همراه بود، موجب شد تا این افتخار برجسته‌تر شود و افراد زیادی از جمله رئیس جمهور و وزیر ورزش ایران، پیروزی ساحلی‌بازها را تبریک بگویند.

در پایان این مسابقات همچنین محمد احمدزاده از تیم ملی ایران به عنوان ارزشمندترین بازیکن معرفی شد.

گروه مرگ

ایران که به عنوان قهرمان آسیا در این مسابقات حاضر شده بود، در سخت‌ترین گروه ممکن قرار گرفت. برزیل که تا کنون از ۱۵ دوره جام جهانی فوتبال ساحلی در ۱۳ دوره آن قهرمان شده، نایب قهرمان دوره گذشته جام جهانی و قهرمان آمریکای جنوبی، روسیه قهرمان دو دوره گذشته جام جهانی و ایتالیا تیم قدرتمند فوتبال ساحلی.

ایران در عین ناباوری هر سه بازی‌اش را برد، اما مسابقه سوم جلوی تیم ایتالیا بود که جنجالی شد. ایران که دو بازی اول خود را برده بود در حالی جلوی ایتالیا قرار گرفت که به احتمال فراوان به عنوان تیم اول گروه صعود می‌کرد و در مرحله نیمه نهایی حریف امارات، میزبان بازی‌ها می‌شد.

داور اماراتی مسابقه ایران و ایتالیا حسن عبداللهی، فرید بلوک باشی و مسلم مسی‌گر بازیکنان کلیدی ایران را اخراج کرد، تا خیلی‌ها از جمله عباس هاشم پور، کمک مربی ایران بگویند داور از قصد تیم ایران را «قلع و قم» کرد:«این تیم داوری می خواست شرایطی را رقم بزند که تیم ما را فلج کنند. البته اگر زورشان می‌رسید نمی‌گذاشتند ما از گروه بالا بیاییم. بعد هم که دیدند به ایران می‌خورند سعی کردند ما را قلع و قمع کنند. سه بازیکن اصلی ، مربی و پزشک تیم را داور اخراج کرد تا تیمی ضعیف روبروی‌شان باشد.»

ایران این بازی را با نتیجه دو بر یک برد تا در فینال بار دیگر مقابل روسیه بایستد و با پیروزی چهار بر سه جلوی این تیم قهرمان شود. به این ترتیب و با این قهرمانی مارکو اکتاویو برزیلی نیز در کنار کارلوس ‌کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال و خولیو ولاسکو، سرمربی تیم ملی والیبال ایران، تبدیل به ضلع سوم مثلث طلایی مربیان خارجی موفق و البته محبوب در ایران شد.

کوله‌باری از افتخار

مارکو اوکتاویوی برزیلی، پرافتخارترین مربی فوتبال ساحلی جهان است. او که لیسانس تربیت بدنی، فوق لیسانس مدیریت ورزشی و دکترای مربی‌گری ورزشی دارد، به همراه برزیل شش بار قهرمان جهان شده. اوکتاویو که قهرمانی در اروپا را نیز به همراه تیم‌های پرتغال و بلژیک در کارنامه دارد، به پنج زبان (پرتغالی، اسپانیایی، انگلیسی، فرانسوی و ایتالیایی) مسلط است.

او در آسیا علاوه بر ایران سابقه کار در چین و امارات را نیز دارد. همکاری این مربی برزیلی با تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در سال ۲۰۰۷ شروع شد، اما حضور او روی نیمکت تیم ملی فقط یکسال دوام آورد و به دلیل اختلاف با مسئولان راهی تیم فوتبال شیرین فراز شد، اما در این تیم هم به دلیل مشکلات مالی بیش از یکسال دوام نیاورد.

او سال ۲۰۱۰ بار دیگر به تیم ملی فوتبال ساحلی ایران بازگشت، تا این تیم را به سطح جدیدی برساند:«با توجه به کارهایی که از حدود سه سال پیش که به این تیم آمدم، انجام دادیم، از قهرمانی چندان متعجب نشدم. ما ساختار مناسبی ایجاد کردیم و روی چیزهایی که می‌توانست پیشرفت بزرگی در فوتبال ساحلی ایران به وجود آورد، کار کردیم. امروز می‌توانم بگویم که موفق بوده‌ایم.»

اوکتاویو را یکی از بانیان اصلی ایجاد لیگ فوتبال ساحلی ایران می‌دانند. لیگ فوتبال ساحلی ایران در حال حاضر ۱۶ تیم دارد و گفته می‌شود که نام‌های بزرگی مثل سپاهان و استقلال هم در فکر پیوستن به آن هستند:«شکست دادن تیم ‌های قهرمان جهان مانند روسیه و برزیل طی دو روز دستاورد بزرگی در ایران محسوب می‌شود. این بچه‌ها شاهکار کردند.»

این قهرمانی سقف آرزوهای اوکتاویو نیست و این برزیلی هنوز هم به پیشرفت و بهتر کردن تیم‌اش فکر می‌کند:«وضعیت فوتبال ساحلی ایران می‌تواند بهتر هم شود. ما ساختارهای اساسی را ایجاد کرده‌ایم. حالا وقت تقویت کردن این ورزش است و این قهرمانی بدون شک موجب ترقی فوتبال ساحلی ایران خواهد شد.»

جنجال بر سر پاداش

بازیکنان فوتبال ساحلی هنوز عرق‌شان خشک نشده بود و در تب و تاب قهرمانی و شادی‌‌های پس از آن بودند، که خبر رسید، فدراسیون فوتبال پولی برای پاداش دادن به آن‌ها ندارد.

شایعه‌ای که با واکنش گسترده و منفی روزنامه‌های ایران مواجه شد و علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال را مجبور کرد تا آن را تکذیب کند:

« در رسانه‌ها آمده بود که بنده گفته‌ام پاداشی به ساحلی بازان تعلق نمی‌گیرد، اما منظور من این نبود که قرار نیست پاداشی به ملی‌پوشان داده شود. بنده گفتم در حد تلاشی که کرده‌اند نمی‌توانیم به آن‌ها پاداش بدهیم. هرگز نگفتم که به ملی‌پوشان پاداش نمی‌دهیم. پاداشی که باید به ملی‎پوشان تیم ملی ساحلی داده شود، داده خواهد شد و این پاداش مناسب خواهد بود. ضمن این‌که افراد و نهادهایی هم برای دادن پاداش به ساحلی بازان اعلام آمادگی کرده اند. در هر حال نمی‌گذاریم حق تیم ملی ساحلی ادا نشود.»