دست خالی فوتبال ایران در جوایز سالیانه فوتبال آسیا

Image caption جواد نکونام به همراه دائه سانگ از کره جنوبی و ژانگ ژی از چین نامزد دریافت جایزه بهترین بازیکن سال آسیا بود

فوتبال ایران که در پنج رشته بهترین کمک داور، بهترین تیم فوتبال، بهترین تیم باشگاهی فوتسال، بهترین بازیکن فوتسال و بهترین بازیکن سال نامزد دریافت جایزه بود، در هیچ کدام از این رشته‌ها جایزه‌ای کسب نکرد.

درمراسم اهدای جوایز سالانه کنفدراسیون فوتبال آسیا، تیم زیر ۲۱ سال عراق جایزه بهترین تیم فوتبال مردان را کسب کرد، تیم ملی ایران به همراه چین نامزد دریافت این جایزه بودند.

جواد نکونام، کاپیتان باشگاه استقلال و تیم ملی ایران که گفته می‌شد یکی از بخت جدی برای دریافت جایزه بهترین بازیکن سال آسیا است سرانجام در کسب این عنوان ناکام بود، ژنگ ژی از تیم گوانگ ژو چین عنوان بهرتین بازیکن سال آسیا را به خود اختصاص داد، دائه سونگ بازیکن تیم اف سی سئول دیگر نامزد کسب این جایزه بود.

جواد نکونام در گفتگوی کوتاهی پس از عدم انتخابش بعنوان بهترین بازیکن سال گفت: "به نظرم این جایزه حق من بود و باید به من می‌دادند اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و دست‌مان از تمام جایزه‌ها کوتاه ماند. به نظرم جایزه بهترین بازیکن و بهترین تیم ملی حق ایران بود."

کاپیتان تیم ملی ایران معتقد است که ایران باید همانند سایر کشورهای آسیایی در کنفدراسیون فوتبال آسیا نفوذ داشته باشد تا بتواند جوایز را کسب کند.

او گقت: "من واقعا نمی‌دانستم انتخاب نمی‌شوم. قبل از اینکه به مالزی بیایم فکر می‌کردم به اندازه سایر کاندیداها شانس دارم و اگر می‌دانستم این شانس وجود ندارد اصلا به مالزی نمی‌آمدم."

جواد نکونام به علاوه بر عملکرد مناسب در بازی‌های ملی، موفق شده بود به همراه استقلال به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کند تیم ملی ایران در تابستان امسال به عنوان تیم اول گروه یک آسیا به عنوان سرگروه به جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل صعود کرد.

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران هم که در این مراسم حضور داشت در گفتگو با خبرآنلاین گفت که به نظر او "معیارهای کنفدراسیون آسیا" برای اعطای جوایز تغییر کرده است: "جایزه ای به ما در انتخاب بهترین های فوتبال آسیا تعلق نگرفت. در هر صورت ما انتظار نداشتیم. مهم برای ما عملکردی است که داشته ایم. به نظرم معیارهای ای اف سی (کنفدارسیون آسیا) برای انتخابات به شکل دیگری شده است."

آقای کفاشیان گفت: "آنها به روش های دیگری جوایز را توزیع کردند. نمی دانم چطور شد که یکدفعه تیم ملی زیر ۲۳ ساله های عراق عنوان بهترین تیم آسیا را از آن خودش کرد. در این بخش ما و ژاپنی ها کاندیدا بودیم که متاسفانه انتخاب نشدیم."