رئیس فیفا شعارهای 'نژادپرستانه' هواداران رئال بتیس را محکوم کرد

Image caption هواداران رئال بتیس پس از اخراج پائولائو مدافع این تیم در بازی مقابل سویل، او را هدف شعارهای نژادپرستانه قرار دارند

سپ بلاتر، رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال، حرکات "نژادپرستانه" هواداران باشگاه رئال بتیس علیه بازیکن خودی را محکوم کرد. این اتفاق، پس از اخراج پائولائو مدافع رئال بتیس هواداران در جریان باخت چهاربر صفر این تیم مقابل سویل، رخ داد.

مدافع برزیلی بتیس سه دقیقه مانده به پایان نیمه اول بازی، روی خوزه آنتونیو ریس بازیکن سویل مرتکب خطا شد، او که پیش از این کارت زرد گرفته بود با دریافت کارت زرد دوم از زمین اخراج شد.

او شعارهای هواداران بتیس را "شرم آور" و "بسیاز زشت" توصیف کرد و در گفتگو با رسانه‌های اسپانیایی گفت:" خانواده من چه در برزیل چه در اینجا ناراحت و نگران هستند. زمانی که من در حال خارج شدن از زمین بودم متوجه شعارهای هواداران نشدم ولی بعد از بازی دوستانم ماجرا را برای من تعریف کردند."

داور بازی این رخداد را در گزارش خود نیاورده است. پس از این اتفاق، سپ بلاتر در توئیتر خود نسبت به آن واکنش نشان داد، او نوشت: "از رفتار برخی هواداران رئال بتیس علیه بازیکن خودشان رفتار نژادپرستانه منزجر شدم."

او در ادامه نوشته است: "من حرکتی را که میلیون‌ها نفر در رسانه‌ها مشاهد کردند را محکوم می‌کنم، این مسخره است که برای مقابله با نژادپرستی تیم یا بازیکنی را جریمه کرد، زمان آن فرا رسیده که جریمه‌ها و محرومیت‌های جدی تری را اعمال کرد."

روز دوشنبه باشگاه رئال بتیس، در توئیتر خود "هر گونه رفتار نژادپرستانه و خشونت را علیه بازیکن خودی و یا بازیکنان حریف را به شدت محکوم کرد."

بر اساس قانونی که فیفا در بهار امسال به تصویب رساند، در صورت مشاهده هر گونه شواهد مرتبط با نژادپرستی به آن تیم اخطار داده خواهد شد و در صورت بروز "اولین و یا حرکت کوچک نژادپرستانه" آن تیم یک بازی را بدون حضور تماشاگر برگزار کند.

در قوانین جدید آمده است: "در صورت تکرار حرکت و یا در هنگام بروز حوادثی بسیار جدی، محرومیت‌های مانند کسر امتیاز، حذف از مسابقات و سقوط به دسته پایین تر اعمال خواهد شد."