شروع نیم فصل دوم لیگ برتر فوتبال ایران

Image caption در بازی رفت، پرسپولیس توانست در تهران تراکتور را شکست دهد

هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران در روزهای پنج شنبه و جمعه از سر گرفته می شود. نیم فصل دوم لیگ برتر در شرایطی بعد از سه هفته پی گیری می شود که بازار نقل و انتقالات بازیکنان بسیار پررونق بود.

بازیکنانی که چهره موفقی در نیم فصل اول نداشته اند موفق شدند در تیمهای مدعی کسب قهرمانی جایگاهی برای خود پیدا کنندکه اینچنین اتفاقاتی را تنها در فوتبال ایران می توانیم مشاهده کنیم.

از نکات دیگر این هفته دیدار تیم هایی است که در جدول رده بندی در کنار یکدیگر قرار دارند. شکست و پیروزی در این دیدارها تغییرات زیادی را در همان ابتدای شروع نیم فصل دوم در جدول رده بندی به وجود می آورد. نکته دیگر که به طور یقین موجب افزایش کیفیت بازی ها در ادامه لیگ خواهد شد بازی های جام جهانی در سال آینده است.

بیشتر بازیکنان لیگ برتر ایران با توجه به بازی های جام جهانی به دنبال این هستند تا بتوانند با درخشش خود جایگاهی در تیم ملی پیدا کنند و همین موضوع می تواند موجب افزایش کیفیت بازی ها شود.

اعداد ذکر شده در کنار تیم ها نشان دهنده جایگاه آنها در جدول است.

نگاهی به شرایط تیمهای حاضر در شروع نیم فصل

ذوب آهن (۱۳)- استقلال خوزستان (۱۱)

ذوب آهن سرانجام توانست لوکا بوناچیچ را متقاعد کند تا در پست خود بماند. ذوب آهن مسلمان را با میلاد غریبی و خانزاده از پرسپولیس معاوضه کرده است. لوکا قصد دارد با جذب این دو بازیکن جوان نقاط ضعف خود را در دفاع و خط میانی برطرف کند. استقلال خوزستان با ویسی در اولین حضور خود در لیگ برتر تیمی با کیفیت نشان داد. ویسی با بازیکنان با تجربه ای مانند بختیاری زاده، مبعلی و میداودی در کنار جوانانی بسیار با انگیزه همچون خیری و الوان زاده روزهای خوبی را در پیش دارد. ذوب آهن در تنها بازی روز پنج شنبه در فولاد شهر به دنبال جبران شکست بازی رفت است.

مس کرمان (۱۶)- راه آهن (۱۴)

دو تیم انتهای جدول جمعه در کرمان با هم دیدار می کنند. پیروزی مس در این دیدار تغییری در جایگاه این تیم بوجود نمی آورد، اما شاگردان مظلومی می توانند به روزهای آینده امیدوار باشند. مشکل اصلی مس موضوعات حاشیه ای پیرامون این تیم است که در همان ابتدای فصل منجر به جدایی مجتبی تقوی و محمود یاوری شد. اگر مظلومی بتواند این حاشیه ها را مدیریت کند مس توانایی های حضور در تیم های میانه جدول را نیز دارد. راه آهن با وجود مربی و بازیکنان با تجربه اش نیم فصل کابوس واری داشته است. ابراهیم زاده و شاگردانش برای جدا شدن از انتهای جدول در هفته های آینده نیاز مبرم به سه امتیاز این بازی دارند.

سایپا (۷)- داماش (۸)

سایپا جمعه در کرج به دیدار بازیکنان شهر باران می رود. فیرات در این فصل نشاد داده که به خوبی با نوع فوتبال ایران آشنا شده است. سایپا با سجاد شهباززاده رقیبی جدی و سرسخت برای تمامی تیمها است. داماش با افشین ناظمی و تعدادی بازیکن جوان و بومی به نتایج خوبی دست پیدا کرده است.حضورداماش در میانه بالای جدول نشان دهنده کیفیت خوب این تیم تا به اینجاست. پیروزی سایپا میتواند همچنان این تیم را درکورس تیم های مدعی کسب سهمیه آسیایی نگه دارد.

نفت تهران(۵)-سپاسی(۱۴)

نفت بدون تردید یکی از بهترین تیم های لیگ امسال است. اختلافات مسئولین نفت با یحیی گل محمدی می تواند بر روند رو به رشد این تیم تاثیرگذار باشد. یحیی تیمی خوب و یکدست ساخته است و مسئولین باید از این شرایط راضی باشند. کادر فنی نفت نیاز به استقلال دارد و جذب و یا کنار گذاشتن بازیکنان از وظایف اصلی آنان است. در غیر اینصورت باید شاهد افت نفت در نیم فصل دوم باشیم. فجر سپاسی با آقای یاوری هنوز نتوانسته خود را از تیم های انتهای جدول جدا کند. فجر با از دست دادن صبری،عسکرخانی، آقایی، شیخ ویسی دروازه بانش و خصوصا جابر انصاری روز سختی را در تهران پیش رو دارد.

ملوان(۹)- صبا(۱۲)

ملوان با اسکوچیچ به تدریج راه خود را پیدا کرده است. قوهای سپید انزلی در هفته های پایانی نیم فصل اول پیشرفت قابل ملاحظه ای داشتند. امیرحسین فشنگچی در بازی های گذشته درخشش چشمگیری داشت. مازیار زارع با دعوت دوباره به تیم ملی انگیزه های مضاعفی دارد و جلال رافخایی نیز مرد لحظه های این تیم است. صبا اولین بازی خود در نیم فصل دوم را با سرمربیگری مرفاوی آغاز می کند. مرفاوی با صبا آشنایی کاملی دارد و خوب می داند که روزهای بسیار سختی در انتظار او است. عنایتی با تجربه تنها امید مرفاوی است تا این تیم را به روزهای خوب خود بازگرداند. صبا درشهر انزلی به دنبال کسب حداقل امتیاز است.

فولاد(۳)-سپاهان(۵)

فولاد نیم فصل اول در تمامی دیدارهای مستقیم خود با مدعیان قهرمانی شکست خورد. فولاد اگر می خواهد همچنان امید به قهرمانی داشته باشد باید بر این مشکل غلبه کند. سپاهان در تعطیلات نیم فصل کمترین تغییرات را داشته است.کرانچار سه هفته فرصت داشت تا مشکلات تاکتیکی تیم خود را برطرف کند.فولاد در اهواز بدنبال سه امتیاز بازی است. پیروزی هر یک از دو تیم بار روانی بسیار مثبتی برای آنان در بر خواهد داشت.

پرسپولیس(۱)-تراکتور(۴)

در بازی رفت، پرسپولیس توانست در تهران تراکتور را شکست دهد. اما قرمز پوشان تهرانی در هیچ یک از بازی های خارج از تهران موفق به پیروزی نشده اند. تراکتور با مجید جلالی نیاز دارد تا بر پرسپولیس غلبه کند. پیروزی در این دیدار تاثیر فراوانی بر نتایج تیم تبریزی در دیدارهای آینده خواهد داشت.

استقلال(۲) –گسترش فولاد تبریز(۱۰)

دو تیم تبریزی باید با دو تیم تهرانی صدر نشین مقابله کنند.استقلال در تهران میزبان جوانان گسترش است. شاید هیچ کارشناسی تصور نمی کرد که خطیبی جوان بتواند در اولین تجربه مربیگری اش در لیگ برتر به این جایگاه دست پیدا کند. گسترش تیمی جوان و یکدست است که تمامی بازیکنانش در اختیار تیم هستند.

اگرخطیبی بتواند همین روند را ادامه دهد می تواند الگوی بسیارخوبی برای دیگر تیم های شهرستانی در فوتبال ایران باشد. استقلال به رغم مشکلات بسیار توانسته خود را همچنان بعنوان مدعی اصلی قهرمانی معرفی کند. آبی پوشان در تعطیلات نیم فصل با جذب چند بازیکن نسبتا متوسط کمبودهای خود را پوشش داده اند. با توجه به بازی های سخت تیم های مدعی در این هفته پیروزی استقلال میتواند آنان را به صدر جدول برساند.