ساحل عاج در جام جهانی؛ فیل‌ها

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

تیم ملی ساحل عاج، ملقب به "فیل‌ها"، برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ باید در میان پنج تیم برتر آفریقا قرار می‌گرفت. این تیم با توجه به نتایج درخشش فراوانش در سال‌های اخیر، به‌عنوان یکی از مدعیان اصلی راهیابی به برزیل از شرکت در دور اول مرحله مقدماتی معاف بود.

در دور دوم این مرحله، ساحل عاج در گروه سوم از گروه‌های ده‌گانه آفریقا قرار گرفت. در این گروه، بغیر فیل‌های سرگروه، تیم‌های مراکش، تانزانیا و گامبیا هم حضور داشتند.

جدی‌ترین رقیب ساحل عاج در این گروه مراکش بود که سابقه حضور در ۴ جام جهانی را داشت.

ستاره‌های ساحل عاج در هر دو بازی رفت و برگشت در مقابل مراکش به تساوی رضایت دادند، اما در چهار بازی دیگر در مقابل تانزانیا و گامبیا به پیروزی رسیدند و با ۵ امتیاز اختلاف نسبت به مراکش در گروه اول شدند. دور آخر مرحله مقدماتی به صورت پلی‌آف برگزار می‌شد و ساحل عاج به قید قرعه مقابل سنگال قرار گرفت.

در بازی رفت این مرحله در ابیجان، ساحل عاج در یک بازی کاملا یک طرفه سه گل به حریف قدرتمندش زده بود، اما در آخرین ثانیه‌های وقت‌های تلف شده یک گل دریافت کرد.

سنگال که با توجه به گل زده در خانه حریف امیدوار شده بود، در بازی برگشت تلاش زیادی برای جبران اختلاف کرد و یک گل هم زد. اما این بار ساحل عاج بود که در لحظات پایانی با ضربه سالومون کالو به گل رسید و امیدهای سنگال را بر باد داد. به این ترتیب ساحل عاج با برتری ۲-۴ در مجموع دو بازی مسافر برزیل شد.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

ساحل عاج پیش از شروع جام جهانی ۲۰۱۰ قوی‌ترین تیم آفریقایی و یکی از مدعیان احتمالی مسابقات به‌حساب می‌آمد.

اما از بخت بد با برزیل و پرتغال هم‌گروه شد و در پایان مرحله گروهی با وجود کسب ۴ امتیاز از ۳ بازی (پیروزی بر کره شمالی، تساوی با پرتغال و باخت به برزیل) از دور مسابقات کنار رفت، هرچند که در میان ۱۶ تیم حذف شده، بهترین نتایج را کسب کرده بود.

سرمربی

صبری لاموشی

این مربی ۴۲ ساله و تونسی‌تبار از ماه مه ۲۰۱۲ هدایت فیل‌ها را در اختیار گرفته است و این اولین تجربه مهم سرمربیگری اوست.

لاموشی که بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ مجموعا ۱۲ بار پیراهن تیم ملی فرانسه را بر تن کرده، تا سال ۲۰۰۹ به‌عنوان بازیکن فعالیت داشت.

او که سه فصل آخر دوران بازیگری خود را در لیگ قطر سپری کرد، سابقه بازی در باشگاه‌های اینتر پارما، موناکو، اوسر و مارسی را دارد.

لاموشی در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ با اوسر و موناکو قهرمانی در لیگ فرانسه را تجربه کرده، و جام حذفی ایتالیا را هم با پارما فتح کرده است.

ساحل عاج با هدایت او توانست بدون شکست در بازی‌های مقدماتی به جام جهانی ۲۰۱۴ راه یابد.

ستاره افسانه‌ای

دیدیه دروگبا

حق نشر عکس Getty
Image caption دروگبا، پا طلایی ۲۰۱۳

بازیکنان تیم ملی فعلی درخشان‌ترین نسل تاریخ فوتبال ساحل را تشکیل می‌دهند. اما در میان آنها هیچکس به اندازه دیدیه دروگبا نامدار نیست.

این کاپیتان ۳۵ ساله که احتمالا تا پیش از آغاز جام جهانی ۲۰۱۴ وارد باشگاه صدتایی‌ها خواهد شد، با ۶۲ گل زده در ۹۸ مسابقه ملی، بهترین گلزن تاریخ فیل‌هاست.

دروگبا بازی در تیم ملی را نسبتا دیر و از ۲۴ سالگی شروع کرد و در همین تیم فعلی بازیکنانی هستند که از او سابقه بیشتری در بازی‌های ملی دارند (دیدیه زوکورا با ۱۱۸ و کولو توره با ۱۰۵ بازی ملی).

اما دروگبا که بیشتر شهرتش را مدیون ۸ سال درخشش در نوک حمله باشگاه چلسی است، برای تیم ملی و مردم کشورش چیزی فراتر از یک فوتبالیست است.

او در جریان جنگ داخلی خونین ساحل عاج در اواسط دهه ۲۰۰۰، در ویدئویی که به همراه هم‌تیمی‌هایش ضبط کرد، از طرفین خواست به درگیری‌ها پایان دهند.

دروگبا که در سال ۲۰۱۲ با چلسی قهرمان اروپا شد و دو بار هم به‌عنوان مرد سال آفریقا انتخاب شده، حالا سال‌های پایانی فوتبالش را در گالاتاسرای سپری می‌کند.

او یکی از سفیران حسن نیت برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) هم هست.

چهره شاخص این دوره

یتیم ملی ساحل عاج علاوه بر دیدیه دروگبا، مهره‌های توانایی نظیر کولو توره، دیدیه زوکورا، ویلفرید بونی، ژروینیو و سالومون کالو در اختیار دارد.

اما ستاره‌ای که این روزها چشم طرفداران فیل‌ها، و البته نیمه ابی شهر منچستر، به ساق‌های او دوخته شده، یایا توره، هافبک بلند قامت و خوش‌استیل منچسترسیتی است.

این بازیکن ۳۰ ساله که سابقه سه فصل بازی در بارسلونا را هم دارد، این روزها در اوج پختگی قرار دارد، و نبض بازی تیم‌هایش را تنظیم می‌کند.

او در حملات هم حضور موثری دارد و در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ چهار گل به ثمر رساند.

سابقه در جام‌های جهانی

راهیابی ساحل عاج به جام‌های جهانی اتفاقی نسبتا جدید است.

این کشور برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ در بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبال جهان حضور یافت، و همانطور که پیشتر ذکر شد، در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی هم شرکت داشت.

برخی از بازیکنان تیم فعلی در دو جام قبلی هم حاضر بودند، اما این تیم در هر دو دوره قبلی در "گروه مرگ" مسابقات قرار گرفت و در همان دور اول حذف شد (ساحل عاج در سال ۲۰۰۶ هم با آرژانتین، هلند و صربستان هم‌گروه بود).