ژاپن در جام جهانی؛ سامورایی‌ها

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

ژاپن به‌عنوان یکی از تیم‌های برتر آسیا از شرکت در ۲ دور اول مرحله مقدماتی جام جهانی در قاره آسیا معاف بود. این کشور در دور سوم در یکی از سخت‌ترین گروه‌های این دور در کنار ازبکستان، تاجیکستان و کره شمالی قرار گرفت.

ژاپنی‌ها با وجود شکست در دو بازی آخر این مرحله، پس از ازبکستان به‌عنوان تیم دوم از گروهشان صعود کردند. در دور پایانی مرحله مقدماتی بازیکنان سرزمین آفتاب تابان در گروهی ۵ تیمی در کنار استرالیا، اردن، عمان و عراق قرار گرفتند.

ژاپنی‌ها در آغاز این مرحله نتایج بسیار خوبی گرفتند، بطوری که عملا پیش از دو بازی آخر از صعود خود به جام جهانی اطمینان داشتند. آنها نهایتا با ۱۷ امتیاز از ۸ بازی بالاتر از استرالیا و اردن به‌عنوان تیم اول گروه واز سفر به برزیل را دریافت کردند.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

ژاپن در جام‌های جهانی ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ توانسته با گذر از مرحله گروهی جام جهانی، به یک‌هشتم نهایی برسد.

در سال ۲۰۰۲، ژاپنی‌ها که به همراه کره جنوبی میزبان جام بودند، در گروهشان بالاتر از بلژیک و روسیه سرگروه شدند، اما در دور یک‌هشتم نهایی به ترکیه باختند و حذف شدند.

در سال ۲۰۱۰ هم ژاپن بالاتر از دانمارک و کامرون در گروهش دوم شد و به‌همراه هلند به دور دوم رسید، اما در این مرحله در ضربات پنالتی به پاراگوئه باخت.

سرمربی

آلبرتو زاکرونی

این مربی ۶۰ ساله ایتالیایی پس از جام جهانی ۲۰۱۰ هدایت تیم ملی ژاپن را بدست گرفته است.

او به‌خاطر مصدومیت خیلی زود فوتبال را کنار گذاشت و به مربیگری روی آورد.

زاکرونی که اواسط دهه ۱۹۹۰ در باشگاه اودینزه به شهرت رسید، سابقه سرمربیگری در تیم‌های مطرح ایتالیایی نظیر آث میلان، اینتر، یوونتوس و لاتزیو را دارد.

او در سال ۱۹۹۹ با آث میلان قهرمان ایتالیا شد. تیم ملی ژاپن اولین تجربه او در رده ملی است.

او در سال ۲۰۱۱ با این کشور در قطر قهرمان جام ملت‌های آسیا شد. ژاپن با هدایت او اولین کشوری بود که صعودش را به جام جهانی ۲۰۱۴ قطعی کرد.

ستاره افسانه‌ای

کازویوشی میورا

او که طرفدارانش "کازو" صدایش می‌زنند، با ۵۵ گل در ۸۹ بازی ملی، دومین گلزن برتر تاریخ تیم ملی ژاپن است.

او مشهورترین بازیکن نسلیست که دوران طلایی فوتبال ژاپن از اوایل دهه ۱۹۹۰ با آنها شروع شد.

ژاپن که تا آن موقع در قاره آسیا به افتخار قابل توجهی دست پیدا نکرده بود، از سال ۱۹۹۲ به تدریج به قدرت اول فوتبال آسیا تبدیل شد.

ژاپنی‌ها در ۲۰ سال اخیر ۴ بار قهرمان جام ملت‌های آسیا شده‌اند، و از سال ۱۹۹۸ در همه جام‌های جهانی حاضر بوده‌اند.

میورا نقشی کلیدی در صعود ژاپن به جام جهانی ۱۹۹۸ داشت و در سال ۱۹۹۷ در ۱۹ بازی ۱۸ گل برای کشورش زد.

او آخرین بازی ملی‌اش را در سال ۲۰۰۰ انجام داد، اما تا سال‌ها بعد به فوتبال باشگاهی ادامه داد. میورا سال پیش در ۴۵ سالگی در لیگ فوتسال ژاپن به میدان رفت.

فوتبالیست‌های ژاپنی این روزها در فوتبال جهان به جایگاه مناسبی دست پیدا کرده‌اند و در باشگاه‌های معتبری نظیر منچستر یونایتد، اینتر و شالکه بطور ثابت بازی می‌کنند.

اما بسیاری از کارشناسان کازویوشی میورا را اولین ستاره بین‌المللی فوتبال ژاپن می‌دانند.

چهره شاخص این دوره

کیسوکه هوندا

حق نشر عکس AP
Image caption کیسوکه هوندا در لباس زسکا مسکو

این هافبک هجومی ۲۷ ساله که در باشگاه آ.ث میلان ایتالیا بازی می‌کند، به‌همراه شینجی کاگاوا مغز متفکر میانه میدان تیم ملی ژاپن است.

هوندا در حرکات پا به توپ و ضربات ایستگاهی تبحر خاصی دارد و از شم گلزنی خوبی هم برخوردار است.

او در سال ۲۰۱۳ در ۱۲ بازی ملی ۸ گل زده است. هوندا که سابقه بازی در باشگاه‌های زسکا مسکوی روسیه، ناگویا گرامپوس ژاپن و فنلوی هلند را هم دارد، در آغاز سال ۲۰۱۴ به آث میلان ایتالیا پیوست.

او در سال ۲۰۱۱ با تیم ملی ژاپن قهرمان جام ملت‌های آسیا شد و جایزه بهترین بازیکن این مسابقات را هم بدست آورد. هوندا فصل پیش با زسکا مسکو قهرمان لیگ برتر، جام حذفی و سوپر جام روسیه شد.

سابقه در جام‌های جهانی

اولین حضور ژاپن در جام‌های جهانی به سال ۱۹۹۸ بازمی‌گردد. ژاپن در آن سال در اولین حضورش با ۳ شکست مقابل آرژانتین، کرواسی و جامائیکا در گروهش آخر شد.

ژاپن در سال ۲۰۰۲ به‌همراه کره جنوبی میزبان جام جهانی بود و توانست به‌عنوان سرگروه به یک‌هشتم نهایی صعود کند، هرچند که در این مرحله به ترکیه باخت و حذف شد.

سامورایی‌ها در جام‌های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ هم حاضر بودند، و به‌ترتیب در دور مقدماتی و یک‌هشتم نهایی با جام خداحافظی کردند.

به این ترتیب این کشور در برزیل ۲۰۱۴ پنجمین حضور متوالی خود در جام‌های جهانی را تجربه خواهد کرد. ژاپن با ۴ قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، پرافتخارترین تیم این مسابقات است و ۳ بار هم به‌عنوان تیم مهمان در جام ملت‌های آمریکا شرکت کرده است.

این کشور در سال ۲۰۰۱ نایب قهرمان جام کنفدراسیون‌ها شده است.