روسیه در جام جهانی

حق نشر عکس AFP

چگونگی راهیابی به مسابقات

روسیه در مرحله مقدماتی در گروه ۶ قاره اروپا با پرتغال، جمهوری آذربایجان، ایرلند شمالی، لوگزامبورگ و اسرائیل هم‌گروه بود.

روس‌ها در این گروه شروع خوبی داشتند و با پیروزی در ۴ بازی اول، از دیگر مدعیان، به‌خصوص، پرتغال جلو افتاند. در ادامه، نتایج خارج از خانه آنها قدری افت کرد، اما با پیروزی در همه بازی‌های خانگی توانستند برتری خود نسبت به پرتغال را حفظ کنند و در پایان دور برگشت با ۱ امتیاز بیشتر نسبت به یاران کریستیانو رونالدو، مستقیما راهی برزیل شوند.

بهترین نتایج در جام‌های جهانی

روس‌ها پیش از سال ۱۹۹۱ در قالب تیم ملی اتحاد شوروی در مسابقات شرکت می‌کردند و در جام جهانی ۱۹۶۶ به مقام چهارم جهان دست یافتند.

از زمان استقلال از اتحاد شوروی، روسیه دو بار در جام‌های جهانی ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ حاضر بوده، و هر دو بار همان دور اول با کسب ۱ برد و تحمل ۲ شکست از دور مسابقات کنار رفته است.

جالب اینکه در سال ۱۹۹۴، با وجود خداحافظی زود هنگام روسیه با جام، اولگ سالنکو، مهاجم این تیم، با زدن ۶ گل در سه بازی به‌همراه هریستو استویچکوف بلغار آقای گل مسابقات شد.

سرمربی

فابیو کاپلو

این سرمربی نامدار ایتالیایی در سال ۲۰۱۲ بعد از خداحافظی با تیم ملی انگلستان، بجای دیک ادووکات هلندی هدایت تیم ملی روسیه را بدست گرفت.

سرمربیگری نه‌چندان موفق کاپلو در تیم ملی انگلستان اولین تجربه ملی او بود.او پیش از آن دوران فوق‌العاده موفقی را در رده باشگاهی پشت سر گذاشته بود و توانسته بود با تک‌تک تیم‌هایی که هدایت آنها را برعهده می‌گرفت در لیگ‌های داخلی قهرمان شود.

او در مجموع ۵ بار قهرمانی لیگ ایتالیا (۴ قهرمانی با آث میلان و ۱ قهرمانی با آ اس رم، بدون احتساب دو قهرمانی بازپس گرفته شده با یوونتوس)، ۲ بار قهرمانی در لیگ اسپانیا (با رئال مادرید) و یک قهرمانی اروپا (با آث میلان) را تجربه کرده است.

کاپلو به‌عنوان بازیکن هم افتخارات زیادی در کارنامه دارد و از جمله با یوونتوس و آث میلان مجموعا ۴ بار قهرمان ایتالیا شده است. او که در خط میانی بازی می‌کرد، در دهه ۱۹۷۰ عضو تیم ملی ایتالیا هم بود و در ۳۲ بازی ملی ۸ گل زد.

ستاره افسانه‌ای

لئو یاشین

پیش از فروپاشی شوروی، این کشور ستاره‌های مطرحی به فوتبال جهان معرفی کرد، که البته بسیاری از آنها نظیر اولگ بلوخین و ایگور بلانوف اوکراینی بودند.

در میان بازیکنان روس‌تبار فوتبال شوروی، نامدارترینشان لئو یاشین، دروازه‌بان افسانه‌ای اواخر دهه ۱۹۵۰ و دهه ۱۹۶۰ بود. یاشین که به "عنکبوت سیاه" و "پلنگ سیاه" ملقب بود، بین سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۷۰ در ۴ جام جهانی شرکت کرد.

او در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن با تیم شوروی به مدال طلا رسید و در سال ۱۹۶۰ هم در جام ملت‌های اروپا قهرمان شد. یاشین در طول دوران دروازه‌بانی‌اش در ۲۷۰ مسابقه تونست دروازه‌اش را بسته نگاه دارد، و حدود ۱۵۰ ضربه پنالتی را مهار کرد.

یاشین عموما به‌عنوان بهترین دروازه‌بان قرن بیستم شناخته می‌شود. او بعد از کنار گذاشتن فوتبال، در کادر مدیریتی باشگاه دینامو مسکو مشغول بکار شد. یاشین چند سال قبل از مرگش، در سال ۱۹۸۶ به‌خاطر خون‌مردگی شدید در یکی از پاها، مجبور شد به قطع پایش رضایت دهد.

چهره شاخص این دوره

الکساندر کرژاکوف

حق نشر عکس Getty
Image caption الکساندر کرژاکوف

این مهاجم ۳۱ ساله بیشتر دوران حرفه‌ایش را در باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ گذرانده، و هم‌اکنون هم عضو این تیم است. کرژاکوف با ۴ گل زده در مرحله مقدماتی بهترین گلزن روسیه بود.

او که سابقه بازی در باشگاه سویا را هم دارد، در ۷۷ بازی ملی ۲۴ گل برای روسیه زده است. از زمانی که کاپلو هدایت تیم ملی روسیه را بدست گرفته، کرژاکوف را به مهاجمان دیگری نظیر رومن پاولیوچنکو، آندری آرشاوین و پاول پوگربنیاک ترجیح داده، و کرژاکوف در اکثر بازی‌ها خط حمله روسیه را رهبری کرده است.

او ۲ قهرمانی لیگ روسیه، ۱ قهرمانی در جام حذفی و سوپرجام اسپانیا، و یک عنوان آقای گلی لیگ روسیه را در کارنامه دارد.

سابقه در جام‌های جهانی

روسیه تا زمان فروپاشی اتحاد شوروی در قالب تیمی مستقل در مسابقات جهانی شرکت نمی‌کرد. شوروی پیش از تجزیه در ۷ جام جهانی شرکت کرد و در سال ۱۹۶۶ تا نیمه نهایی پیش رفت و نهایتا چهارم شد.

این کشور در جام‌های ملت‌های اروپا هم ۳ قهرمانی و ۱ نایب قهرمانی را در کارنامه داشت. اما بعد از استقلال روسیه از شوروی، تیم ملی روسیه نتوانسته آن افتخارات را تکرار کند.

روسیه تنها در ۲ جام جهانی ۱۹۹۴ و ۲۰۰۲ حاضر بوده، که هر دو بار با با کسب تنها یک برد و تحمل دو شکست در همان دور اول حذف شده است.

نقطه روشن حضور روسیه در جام جهانی ۱۹۹۴، پیروزی ۶-۱ مقابل کامرون بود؛ مسابقه‌ای که در آن اولگ سالنکو ۵ گل زد. اما باخت مقابل سوئد و برزیل باعث حذف روسیه از آن مسابقات شد.

در سال ۲۰۰۲ روسیه در گروهی نسبتا آسان کارش را با برد مقابل تونس شروع کرد، ولی دو شکست برابر ژاپن و بلژیک باعث شد روس‌ها در پایان دور اول به خانه بازگردند.